Komunikaty PR

Inicjator pionierskiego modelu poolingu palet CHEP z wyróżnieniem Logistics Hall

2022-12-01  |  17:00
Biuro prasowe

Londyn, 30 listopada 2022 r. – Potrzebna była wizja i zaangażowanie, aby rozwinąć koncepcję poolingu nośników CHEP, która obecnie umożliwia firmom współdzielenie i wielokrotne użytkowanie ok. 375 mln palet, skrzyń i pojemników w 60 krajach. Ta charakterystyka opisuje Australijczyka Olivera Richtera (1920–2014), który został pośmiertnie wyróżniony za pionierską pracę na rzecz zrównoważonego i cyrkularnego obiegu palet w branży logistycznej.

Pełniąc funkcję kierowniczą w firmie Brambles, spółce nadrzędnej dla CHEP, Oliver Richter odkrył potencjał, jaki oferował obieg zamknięty nośników na wynajem. Stało się to już w latach 60. ubiegłego wieku i z biegiem lat koncepcja pomyślnie rozwinęła się w formę jednego z najbardziej zrównoważonych i wydajnych modeli logistycznych w skali globalnej. Kai Derda, Country General Manager spółki CHEP Germany oraz Volker Sdunzig, Senior Vice-President spółki CHEP Central and Eastern Europe odebrali nagrodę w imieniu Olivera Richtera i firmy CHEP podczas gali, która odbyła się w renomowanym domu handlowym KaDeWe w Berlinie.

Logistics Hall of Fame, czyli Logistyczna Galeria Sław, to inicjatywa non-profit. Powstała w 2003 r. i obecnie kieruje nią niemiecki minister ds. cyfryzacji i transportu dr Volker Wissing. Celem inicjatywy jest docenianie i wyróżnianie liderów, których niezwykłe osiągnięcia wspierają rozwój logistyki i zarządzania łańcuchem dostaw. Ponadto służy ona jako platforma do promowania możliwości i osiągnięć logistyki w zakresie rozwoju społeczeństw. Głosowanie odbyło się w ramach 60-osobowego jury, w którym zasiedli dziennikarze, naukowcy, politycy, przedstawiciele stowarzyszeń i branży logistycznej. Oprócz Olivera Richtera zdecydowano o wyróżnieniu Georga Raymonda Sr., założyciela Raymond Corporation, a także stowarzyszeń UIC oraz EPAL. W ten sposób Logistics Hall of Fame wzbogaciła się o czterech „pionierów gospodarki paletowej”. Dołączyli oni do grupy 41 logistyków, takich jak Jeff Bezos, Henry Ford, czy Gottlieb Daimler.

 

– Miejsce w galerii Logistics Hall of Fame to ogromny zaszczyt dla CHEP i z pewnością byłby także niezwykłym wyróżnieniem dla Olivera Richtera. Dzięki jego wizji firma CHEP mogła wdrożyć zrównoważony model łańcucha dostaw – podkreśla Volker Sdunzig, Senior Vice-President spółki CHEP Central and Eastern Europe. – Z każdym rokiem producenci palet nieustannie podnoszą możliwości i niezawodność nośników do transportu i ekspozycji towarów. Technologie takie jak Internet of Things (IoT) i Big Data są kolejną rewolucją na naszej drodze do w pełni regeneracyjnych łańcuchów dostaw o zerowej emisji netto – dodaje.

 

Urodzony w Sydney 23 października 1920 r., Oliver Richter wcześnie opuścił mury szkoły ze względu Wielki Kryzys i rozpoczął wieczorowe studia księgowe. Po dołączeniu do firmy Brambles w 1965 r., zachwycił się wizją odtworzenia australijskiego systemu poolingu palet o nazwie Commonwealth Handling Equipment Pool (CHEP), który pierwotnie był stosowany przez wojska USA stacjonujące w Australii podczas II Wojny Światowej. Spółka joint venture wdrożyła ten model poolingu i wynajmu najpierw w Wielkiej Brytanii w połowie lat 70. XX wieku, a tymczasem Oliver rozwijał swoją karierę, planując wdrożenie CHEP w Europie, RPA i Ameryce Północnej. Po opuszczeniu Brambles w 1992 r., Oliver z powodzeniem pełnił funkcję CEO, przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego oraz nadzorował, jak CHEP rozwija się do pozycji największej firmy oferującej wynajem palet w USA – mimo że jeszcze w latach 60. XX wieku ten ambitny zamiar wydawał się nieosiągalny.

 

Jakkolwiek na pytanie o to, kto wymyślił „paletę”, nie można jednoznacznie odpowiedzieć, to Oliver bez wątpienia sprawił, że paleta została ulepszona, zoptymalizowana i obecnie niezawodnie służy w zrównoważonych rozwiązaniach logistycznych, służąc do transportu coraz większej ilość towarów.

 

Kładąc nacisk na standaryzację wymiarów palet – a także pojemników i skrzynek – Oliver przyczynił się do opracowania systemu kontroli palet, który stał się standardem branżowym i umożliwił bardziej wydajny transport towarów. Po raz pierwszy, polegający na współdzieleniu i wielokrotnym użytkowaniu nośników model CHEP pozwolił na efektywne wykorzystanie palet, skrzynek i pojemników, dzięki czemu klienci nie ponosili już nakładów inwestycyjnych na ich zakup, nie musieli samodzielnie zajmować się zarządzaniem nośnikami, a także mogli odciążyć przestrzeń magazynową i znacznie ograniczyć generowanie odpadów. Sześć lat później wizja Olivera Richtera dotycząca logistycznego modelu z wyłącznie cyrkularnym obiegiem opakowań stanowiła fundament ambitnego zamierzenia CHEP, jakim jest realizacja celów zeroemisyjności netto w branży transportowej. Dzięki temu Oliver jest nie tylko pionierem gospodarki paletowej, ale także wizjonerem zrównoważonej logistyki.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre Biuro prasowe
2025-05-26 | 15:30

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

Corendon Airlines, jeden z wiodących europejskich przewoźników lotniczych, uczcił 20. lecie swojego istnienia podczas wyjątkowej gali zorganizowanej w Antalya Cosmos Theatre.
Transport DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych
2025-05-15 | 15:30

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Polska osiągnęła kolejny kamień milowy w rozwoju sieci DPD Pickup. Firma zainstalowała już ponad 10 tys. automatów paczkowych, które razem z punktami tworzą
Transport DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
2025-02-24 | 08:30

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

DPD Polska konsekwentnie rozwija zakres usług w ramach DPD Mobile, zapewniając użytkownikom aplikacji jeszcze większą wygodę w nadawaniu przesyłek międzynarodowych. Od teraz

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.