Komunikaty PR

Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia – Sika zabezpiecza i uszczelnia

2021-06-14  |  01:00
Biuro prasowe

Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia to jedno z największych przedsięwzięć budowlanych, z jakimi w 2021 r. stolica będzie musiała się zmierzyć. Hydroizolacja, a także wzmocnienie konstrukcji i ochrona jej przed korozją – to zadania, jakie powierzono produktom marki Sika, która przez 30 lat obecności na polskim rynku zaskarbiła sobie zaufanie specjalistów branży budowlanej.  

Stawką jest usprawnienie komunikacji na stacji obsługującej najwięcej pociągów w Warszawie. W ramach projektu wybudowane zostaną przede wszystkim nowe perony oraz kładka łącząca dwie dzielnice – Wolę i Ochotę z peronami dworca. Modernizacji ulegnie także przejście podziemne, które ma zostać poszerzone. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest Budimex. Rozwiązania służące wzmocnieniu obiektu, zabezpieczeniu przez korozją i hydroizolację zapewniają produkty marki Sika – jednego ze światowych liderów na rynku chemii budowlanej, który dostarcza swoje rozwiązania na najbardziej wymagające przedsięwzięcia budowlane na świecie.  

Zaprawy i taśmy dla bezpieczeństwa

Do antykorozyjnego zabezpieczenia zbrojenia i wykonania warstwy szczepnej wykorzystano przy tym kontrakcie jednoskładnikową zaprawę PCC na bazie cementu – Sika MonoTop-910N. Została ona zaaplikowana na beton, który wcześniej został wyczyszczony przez piaskowanie i mycie pod ciśnieniem.  – Naszym celem jest zabezpieczenie podłoża przed korozją spowodowaną warunkami atmosferycznymi i środowiskiem miejskim. Po położeniu pierwszej warstwy wykonujemy jeszcze naprawę istniejącej konstrukcji żelbetowej zaprawą Sika MonoTop-412 NFG, w zależności od potrzeb warstwą o grubości od 6 do 50 mm. To produkt modyfikowany polimerami, z dodatkiem inhibitorów korozji, stosowany w celu wyrównania podłoża i zwiększenia trwałości napraw, a przy tym bardzo urabialny i łatwy w aplikacji. Zabezpieczone tymi dwoma produktami podłoże spełnia najwyższe standardy ochrony przed korozją i jest gotowe do dalszych prac. Szacujemy, że przy tym kontrakcie wykorzystamy od 50 do 80 ton zapraw, w zależności od ilości ubytków – mówi Piotr Ziętek, ekspert Sika Poland.

Następnym krokiem jest aplikacja  taśm z włókien węglowych Sika CarboDur S, które spełniają funkcję zewnętrznego zbrojenia, wzmacniającego konstrukcję. Do ich przyklejenia stosuje się klej Sikadur-30.

 – Taśmy Sika CarboDur S to produkt niemal stworzony do wykorzystania przy tym projekcie kolejowym. Dzięki nim konstrukcja staje się bardziej stabilna w obliczu ewentualnych drgań oraz zwiększa się jej nośność i wytrzymałość zmęczeniowa. Wszystko to jest gwarantem większego bezpieczeństwa przyszłych użytkowników stacji. Na sam wiadukt w ciągu komunikacyjnym Rondo Zesłańców Syberyjskich – Aleja Prymasa Tysiąclecia przewidzieliśmy ponad 35 km taśm – tłumaczy Piotr Ziętek.

Hydroizolacja na najwyższym poziomie

Płyta fundamentowa przejścia wymaga wykonania powłoki chroniącej przed niepożądanym wnikaniem i działaniem wody. To przedsięwzięcie jest jednym z największych projektów hydroizolacyjnych w Polsce w 2021 roku. Trudne warunki gruntowo – wodne w tym obszarze obligują specjalistów do zastosowania materiałów najwyższej jakości. Co więcej, tempo prac wymaga użycia rozwiązań dających się stosunkowo szybko, łatwo, ale jednocześnie dokładnie aplikować. Ze względu na te warunki zdecydowano się na zastosowanie przeciwwodnego systemu membranowego SikaProof A+ 12. Łączna powierzchnia izolacji tym produktem to ok. 30 tys. m2.

To membrana nowej generacji, trwale zespalająca się z betonem i zapewniająca pełną szczelność obiektu. Połączenie z betonem jest unikalne, bo podwójne – mechaniczne i klejowe. Poza tym membrana SikaProof A+ 12 jest bardzo elastyczna, nawet w niskich temperaturach i charakteryzuje się bardzo dużym wydłużeniem – około 1100 proc. Ta cecha przekłada się na wysoką zdolność mostkowania rys, nawet pod działaniem wody pod dużym ciśnieniem – mówi Wojciech Szymula, ekspert Sika Poland.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2024” Biuro prasowe
2024-07-03 | 15:00

Poznajcie laureatki tytułu „Kobieta w Logistyce 2024”

Wyróżnienie „Kobieta roku w Logistyce” przyznawane jest od 13 lat przez Forum Kobiet w Logistyce, które skupia społeczność menedżerek pracujących
Transport Nowa Country Manager na czele polskiego oddziału Hillebrand Gori
2024-07-01 | 15:00

Nowa Country Manager na czele polskiego oddziału Hillebrand Gori

Hillebrand Gori, globalny operator logistyczny dla branży beverage, powołał nowego Country Managera oddziału w Polsce. Z początkiem maja stanowisko to objęła Olga Kołakowska. Olga
Transport Trenerzy Akademii Kierowców Girteki o szkoleniach z jazdy BEV
2024-07-01 | 15:00

Trenerzy Akademii Kierowców Girteki o szkoleniach z jazdy BEV

Girteka, największy przewoźnik drogowy w Europie, promuje inicjatywy na rzecz dekarbonizacji i zrównoważonego transportu drogowego, w oparciu o elektryczne samochody  ciężarowe

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Samorządy walczą o ustawę metropolitalną. Powstanie metropolii oznacza dodatkowe środki m.in. na walkę z wykluczeniem transportowym

O uzyskanie statusu metropolii od lat walczą m.in. Trójmiasto, Łódź czy Warszawa. Teraz miasta łączą siły i dyskutują o jednym wspólnym projekcie ustawy metropolitalnej. Choć każdy ośrodek ma inną specyfikę, wszystkie liczą, że odpowiednie przepisy na temat współpracy największych miast z okolicznymi gminami przyniosą wiele korzyści. Jednym z kluczowych obszarów, który może na tym zyskać, jest transport publiczny. Powstanie metropolii oznaczałoby dodatkowe środki na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym w małych miejscowościach.

Handel

Europejskie sklepy internetowe skarżą się na nieuczciwą konkurencję z Chin. Apelują o lepszy nadzór nad rynkiem

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek e-commerce, a liczba ich klientów w Europie szybko rośnie – w 2023 roku w państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii udział konsumentów, którzy dokonali zakupów w handlu elektronicznym od chińskich sprzedawców, wynosił 40 proc. lub więcej. Działalność chińskich sprzedawców wywołuje jednak szereg zarzutów, dotyczących m.in. sposobu i zakresu zbierania danych osobowych oraz ich późniejszego wykorzystywania, bezpieczeństwa produktów sprzedawanych europejskim konsumentom, sposobu ich reklamowania oraz nieuczciwych metod konkurencji, które szkodzą firmom działającym na terenie Unii. Te podkreślają, że nie boją się konkurencji z Azji, ale apelują do regulatorów o lepszą egzekucję przepisów, które powinny obowiązywać wszystkich graczy na rynku.

Problemy społeczne

Ukraińcy mają podobne problemy związane z ochroną zdrowia, co Polacy. Problemem jest długi czas oczekiwania na wizytę i wysokie koszty leków

Długi czas oczekiwania, wysokie koszty leczenia i zakupu leków – to największe bariery w dostępie do opieki zdrowotnej, z jakimi mierzą się uchodźcy z Ukrainy w Polsce – wynika z raportu GUS i WHO. – Problemy stają się coraz bardziej podobne do tych charakterystycznych dla całego systemu ochrony zdrowia. Mniej mają charakter nagły, który był charakterystyczny dla okresu tuż po wybuchu wojny – wskazuje dr Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Większość przypadków, z powodu których Ukraińcy potrzebują pomocy lekarza, to ostre schorzenia. Co czwarty leczy się z powodu choroby przewlekłej. Wyzwaniem pozostają szczepienia ukraińskich dzieci: wskaźnik wyszczepienia rośnie, ale jest poniżej poziomu wśród polskich dzieci.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.