Komunikaty PR

Nawet co druga szczepionka na świecie marnuje się

2021-04-14  |  11:30
Biuro prasowe

W ubiegłym roku wartość światowej sprzedaży w przemyśle farmaceutycznym przekroczyła bilion dolarów [1]. Do końca przyszłego roku wydatki na produkty medyczne na świecie wzrosną aż o 30 proc., jak wynika z danych DHL Express [2]. Złe warunki przechowywania i logistyki to najczęstsze powody psucia się wyrobów medycznych. Branża medyczna potrzebuje wsparcia w szybkim, bezpiecznym i terminowym dostarczeniu przesyłek na całym świecie.

 

– Międzynarodowa logistyka próbek do badań laboratoryjnych, testów, materiałów genetycznych, produktów farmaceutycznych czy weterynaryjnych z roku na rok zyskuje na znaczeniu. W pierwszej połowie 2020 roku światowy import i eksport produktów tego typu wzrósł aż o 16 proc., osiągając wartość 1,14 bln USD [3]. Na tę sytuację ma wpływ między innymi pandemia koronawirusa czy wzrost liczby schorzeń przewlekłych [4]. To pokazuje, że szpitale, dystrybutorzy, producenci medyczni czy laboratoria, potrzebują szybkiego i bezpiecznego transportu specjalistycznych produktów – mówi Edwin Osiecki, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu DHL Express Polska, firmy świadczącej usługi międzynarodowych przesyłek ekspresowych drogą lotniczą.

 

Bezpieczny transport w kontrolowanej temperaturze

Międzynarodowy transport w branży medycznej wymaga zastosowania specjalistycznych rozwiązań. Właściwe zabezpieczenia, restrykcje na granicach, bezwzględna konieczność dostosowania się do lokalnych przepisów prawnych, krótki termin ważności produktów oraz reżim temperaturowy – to tylko niektóre aspekty wpływające na specyfikę przewozu przesyłek w tym sektorze.

Warto wspomnieć, że co druga szczepionka na świecie marnuje się z powodu przechowywania w niewłaściwych warunkach. Najczęściej ma to związek z nieodpowiednią temperaturą w czasie transportu lub przerwaną logistyką warunków chłodniczych [5], dlatego jest to jedno z największych wyzwań w logistyce.

– Przewóz produktów medycznych drogą lotniczą bywa dużym wyzwaniem. Rozpiętość temperatur przechowywania wynosi od 25°C aż do -80°C. Wielokrotnie w takich sytuacjach wykorzystujemy m.in. suchy lód, aby zapewnić bezpieczeństwo przewożonemu produktowi. Dodatkowo możemy go non stop monitorować dzięki inteligentnym opakowaniom wyposażonym w czujniki współpracujące z technologią NFC (komunikacja bliskiego zasięgu). Zastosowanie najnowszych rozwiązań cyfrowych pozwala na sprawdzanie stanu przesyłki oraz prowadzenie specjalistycznej dokumentacji. Dzięki temu transport spełnia wszelkie wymogi regulacyjne i tym samym jest bezpieczny – wyjaśnia Edwin Osiecki z DHL Express Polska.

 

Szybkość i gwarancja terminowej dostawy

Dobra Praktyka Dystrybucji, sprecyzowana m.in. w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia, zakłada, że sam transport wyrobów medycznych nie jest wystarczający, aby po dotarciu na miejsce docelowe zostały one dopuszczone do dystrybucji i dalszego obrotu. Wcześniej muszą uzyskać dodatkową autoryzację. Wymogi udzielenia takiego pozwolenia są ściśle określone. Przykładowo, produkty przez cały czas trwania transportu powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach, nie mogą wchodzić w interakcję z innymi substancjami i muszą dotrzeć pod właściwy adres w konkretnym, uprzednio ustalonym terminie. Jeśli którykolwiek z tych warunków zostanie naruszony, istnieje ryzyko, że produkt nie będzie dopuszczony do dalszego obrotu.

Szybkość i gwarancja dostawy na czas, w tym również w weekendy to także istotny element w międzynarodowym transporcie produktów dla branży medycznej. Podczas procesu logistycznego, takie produkty zawsze mają najwyższy priorytet. W samolotach są umieszczane jako ostatnie i w pierwszej kolejności są wypakowywane, a ich odprawa celna rozpoczyna się już w trakcie lotu – zanim przesyłka przekroczy granicę kraju docelowego – opowiada Edwin Osiecki.

Mimo potrzeby sprostania specyficznym wyzwaniom związanym z międzynarodową logistyką w branży medycznej, stawka jest tego warta – chodzi przecież o poprawę zdrowia i jakości życia ludzi.

 


[1] Dane DHL Express

[2] Dane DHL Express

[3] Światowa Organizacja Handlu, WTO updates report on trade in medical goods in the context of COVID-19, 2021

[4] Deloitte, Wpływ koronawirusa na medycynę nie skończy się wraz z pandemią, 2021

[5] Światowa Organizacja Zdrowia, Monitoring vaccine wastage at country level: guidelines for programme managers

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw Biuro prasowe
2024-11-29 | 16:00

EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw

Targor-Truck, dostawca zeroemisyjnego transportu drogowego towarów, dołącza do prestiżowego grona firm wyróżnionych przez EcoVadis, niezależną globalną agencję ratingową w
Transport CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
2024-11-27 | 15:00

CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników

CEVA Logistics, globalny lider logistyki 3PL, dąży do doskonałości w usługach logistyki kontraktowej. Operator zarządza ponad 800 magazynami dedykowanymi i multi-user na świecie, w tym 35 w
Transport DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
2024-11-27 | 12:00

DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji

Osiągnięcie zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku: to wyzwanie, jakie wyznaczyło sobie DSV – Global Transport and Logistics, jeden z największych

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.