Nowoczesny magazyn w Tarnowie Podgórnym oraz kompleksowa obsługa łańcucha dostaw
Nasz kraj jest atrakcyjnym rynkiem dla firm z Niemiec, Francji czy Beneluksu, z kolei polskie przedsiębiorstwa odgrywają coraz większą rolę we wspominanym regionie. Rohlig SUUS Logistics, największy polski operator logistyczny wspiera w tych działaniach swoich klientów, oferując m.in. kompleksowe usługi magazynowe w nowoczesnym oddziale w Tarnowie Podgórnym, transport międzynarodowy, dystrybucję krajową czy usługi celne.
Najważniejszym partner handlowym naszego kraju są Niemcy. Zarówno w polskim imporcie, jak i eksporcie udział zachodniego sąsiada przekracza 20%. Duże znaczenie mają także Francja, Wielka Brytania, Belgia czy Holandia. Położenie geograficzne, infrastruktura, zaplecze naukowo-akademickie czy wsparcie nowoczesnych usług dla biznesu sprawiają, że zachodnie firmy lokują swoje centra logistyczne w Poznaniu, a region jest naturalnym hubem pomiędzy Polską a krajami Europy Zachodniej.
– W Poznaniu jesteśmy już obecni ponad 20 lat (najpierw w samej stolicy Wielkopolski, a teraz w położonym nieopodal Tarnowie Podgórnym) i cały czas dostrzegamy rosnące znaczenie regionu jako hubu logistycznego zarówno dla firm z Zachodu oferujących produkty na polskim rynku, a także dalej do krajów CEE czy Ukrainy, jaki i dla naszych przedsiębiorców, rozwijających swój biznes w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii czy krajach Beneluksu – mówi Adam Galek, członek zarządu Rohlig SUUS Logistics. – Co wpływa na atrakcyjność Poznania? Odpowiednia infrastruktura drogowa – miasto leży na przecięciu dwóch transeuropejskich korytarzy transportowych sieci TEN-T: Morze Północne-Bałtyk oraz Bałtyk-Adriatyk, rozwinięta infrastruktura intermodalna, która zyskuje na znaczeniu, ponieważ nasi klienci z przyczyn środowiskowych coraz częściej stawiają na transport intermodalny, a także zaplecze naukowo-badawcze i dostęp do wykwalifikowanej kadry – dodaje.
Z poznańskiego oddziału firma oferuje stałe połączenie w drobnicowym transporcie drogowym do Niemiec (gdzie transit time wynosi 24 godziny), Francji, Belgii czy Holandii (w tym przypadku czas przewozu to 1-2 dni), a także transport całopojazdowy czy sieć dystrybucji krajowej, gdzie towar na terenie Polski dostarczany jest w 24 godziny. Z kolei, z terminali intermodalnych zlokalizowanych w regionie Poznania (w Gądkach, Swarzędzu oraz Poznań Franowo) SUUS organizuje stałe połączenia m.in. do Wielkiej Brytanii, Niemiec czy krajów Beneluksu, a także odwozy kontenerowe do portów w Europie Zachodniej oraz w Polsce.
W łańcuchu dostaw zarządzanym dla klientów z Zachodu dużą rolę odgrywa oddział w Tarnowie Podgórnym. Obiekt o powierzchni operacyjnej ponad 40 tys. mkw. łączy funkcję magazynu logistycznego (ponad 32 tys. mkw.) oraz nowoczesnego terminala przeładunkowego (ponad 8 tys. mkw.). Nowy magazyn to także ponad 77 tys. miejsc paletowych, składowanie regałowe i blokowe, a także rozbudowana instalacja tryskaczowa na regałach, pozwalająca na wertykalne przechowywanie towarów ADR (towarów niebezpiecznych). Jest to także jeden z nielicznych magazynów w Wielkopolsce spełniających wymogi Inspekcji Sanitarnej pod kątem kontroli celnej towarów (TRACES-NT).
W oddziale SUUS świadczy również szereg usług dodanych (takich jak kompletacja zamówień, banderolowanie czy tworzenie zestawów produktowych), obsługę celną – która ma duże znaczenie dla klientów o zasięgu globalnym – czy usługę VMI (Vendor Managed Inventory), zapewniającą firmom produkcyjnym efektywne zarządzanie zapasami komponentów.
– Nasz oddział to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na usługi logistyczne w regionie. Połączenie magazynu wysokiego składowania typu multi customer oraz terminala przeładunkowego znacznie przyspiesza procesy logistycznie. Każdego dnia w naszym oddziale obsługujemy 20-25 linii drobnicowych w transporcie międzynarodowym i ok. 100 w dystrybucji krajowej – mówi Justyna Stróżyk, dyrektorka oddziału Poznań w Rohlig SUUS Logistics. Nowoczesny, wielofunkcyjny magazyn wpisuję się także w strategię rozwoju firmy w obszarze dostaw paletowych na tzw. ostatniej mili. Polski operator w styczniu tego roku dokonał akwizycji spółki EXPERT specjalizującej się w tego typu serwisie, a także zapewniającej usługi dodatkowe, takie jak wniesienie i montaż mebli czy sprzętu RTV i AGD. Zakupiona firma posiada także oddział w Poznaniu.
Nowy oddział SUUSa to również wiele rozwiązań ekologicznych. Obiekt jest w trakcie certyfikacji BREEAM Excellent, świadczącej o tym, że projekt powstał zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, a budynek jest przyjazny dla pracowników i środowiska naturalnego. Szeroko rozbudowana sieć świetlików dachowych sprawia, że w ciągu dnia nie ma potrzeby korzystania z sztucznego światła.
W obiekcie znajduje się również m.in. instalacja fotowoltaiczna, strefy ładowania elektrycznych samochodów osobowych oraz oświetlenie LED z inteligentnym systemem sterowania (DALI). Nowoczesne biuro w stylu Office of the future zapewnia komfort w wykonywaniu codziennych obowiązków pracownikom, a strefa odpoczynku dla kierowców możliwość odprężania kluczowym partnerom biznesowym SUUSa. Strefa jest czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu. Znajdują się w niej m.in. kuchnia czy prysznice.

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.