Ożywienie w przemyśle zwiększa zapotrzebowanie na usługi project cargo
W pierwszym półroczu produkcja sprzedana przemysłu w Polsce wzrosła o 18, 2 proc. w porównaniu z ub.r. Najnowsze dane GUS wskazują na wyraźne ożywienie w branży po ubiegłorocznym wyhamowaniu, a analitycy podkreślają jej kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju gospodarki. To bardzo dobra informacja dla operatorów logistycznych, którzy specjalizują się w organizacji łańcuchów dostaw dla przemysłu, do których należy Fracht FWO Polska. Operator od początku roku utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju, pozyskując kolejne kontrakty z zakresu project cargo. W lipcu firma rozpoczęła realizację kolejnych dwóch skomplikowanych logistycznie projektów dostaw dla sektora energetycznego – transport kilkudziesięciu sztuk ciężkich w eksporcie do Kanady i krajów Beneluxu.
W pierwszym półroczu odnotowano w Polsce wzrost produkcji w prawie wszystkich sekcjach przemysłu, największy w przetwórstwie przemysłowym (o 19,3 proc.) oraz wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 15 proc.). Od stycznia do czerwca zwiększyła się też produkcja we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych, szczególnie dóbr konsumpcyjnych trwałych, inwestycyjnych i zaopatrzeniowych, a także związanych z energią. W tym okresie wyższa niż przed rokiem była też produkcja sprzedana w 28 z 34 działów przemysłu, tj. urządzenia elektryczne, komputery, elektronika, pojazdy samochodowe, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych a także metale (źr. GUS). Na dobrą koniunkturę w przemyśle wskazują też najnowsze dane EUROSTAT. W maju w Europie produkcja przemysłowa wzrosła o 21,2 proc. r/r. Co szczególnie warto podkreślić, Polska znalazła się w gronie 3 państw, obok Węgier i Słowacji, w których odnotowano najwyższy wzrost, dla naszego kraju wyniósł on 30,2 proc.
- Po ubiegłorocznym wahaniach, od początku roku widać wyraźne wzrosty w przemyśle, na co wskazują chociażby dane GUS. Utrzymanie trendu wzrostowego to duża szansa na rozwój dla operatorów logistycznych, wyspecjalizowanych w obsłudze łańcuchów dostaw dla przemysłu. Wykorzystując koniunkturę na rynku, przy wsparciu globalnej sieci logistycznej Grupy Fracht i jej partnerów, zamierzamy utrzymać tę wysoką dynamikę rozwoju transportów ładunków ciężkich i ponadnormatywnych dla energetyki i sektora wydobywczego – mówi Andrzej Bułka, prezes zarządu Fracht FWO Polska.
Kompleksowe łańcuchy dostaw
W lipcu Fracht FWO rozpoczął realizację dwóch skomplikowanych logistycznie dostaw dla energetyki – łącznie przetransportuje kilkadziesiąt transformatorów do Kanady i krajów Beneluxu, ciężar niektórych przekroczy 100 ton. Fracht FWO odpowiada za kompleksową organizację łańcuchów dostaw tych urządzeń, od producentów aż do miejsc ich posadowienia.
Fracht FWO w realizacji dostaw dla przemysłu, nie tylko project cargo ale też innych ładunków, wykorzystuje wszystkie gałęzie transportowe, tj. morską, drogową, lotniczą, kolejową oraz śródlądową. Dzięki wsparciu silnej, globalnej sieci ponad 115 oddziałów na 6 kontynentach i współpracy ze sprawdzonymi partnerami Grupy Fracht, organizuje transporty do najodleglejszych miejsc na świecie. Firma kompleksowo realizuje łańcuchy dostaw głównie dla takich branż jak energetyczna, przemysłu ciężkiego, chemiczna czy automotive.

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom
Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.
Transport
37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.
Prawo
Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.