Komunikaty PR

Produkt pod kontrolą – transport kontenerowy artykułów wrażliwych

2021-12-13  |  10:30

Według danych Eurostatu, tylko w pierwszym kwartale 2021 roku w europejskich portach przeładowano 824 miliony ton towarów. Od kilku, a właściwie kilkunastu lat można było zaobserwować znaczny wzrost wolumenu morskiego handlu, który zaczął obniżać się z końcem 2019 roku, wraz z rozwojem pandemii w Chinach. Po światowym lockdownie i wprowadzonych restrykcjach ten sektor powoli wraca do normy, a zapotrzebowanie na morski transport kontenerowy zaczyna rosnąć.

Produkty pod kontrolą

Transport chłodniczy każdego dnia stawia przed przedsiębiorcami wyzwania, których sprostanie jest kluczowe. Wiele wytworzonych dóbr potrzebuje określonych parametrów, w których powinny być przechowywane i przewożone. Nie chodzi tu tylko o temperaturę, ale także o odpowiedni poziom wilgotności.  Towarami wymagającymi szczególnych warunków są przede wszystkim:

  • artykuły spożywcze,
  • artykuły medyczne oraz leki,
  • kosmetyki,
  • produkty chemiczne,
  • elektronika,
  • materiały budowlane.

W wyniku wahań i przekroczeń minimalnej lub maksymalnej temperatury podczas transportu, towary te mogą zmienić swoje właściwości i stać się zupełnie niezdatne do spożycia czy dalszego użytkowania przez konsumentów.

 

Odpowiednie warunki nie muszą być wyzwaniem

Utrzymanie wysokiej jakości przewożonych produktów jest jednym z najważniejszych wyzwań dla całego sektora logistycznego. W transporcie morskim do przewozu towarów wymagających kontrolowanej temperatury i wilgotności stosuje się specjalistyczne kontenery chłodnicze (reefery), które przeznaczone są dla przesyłek FCL (Full Container-Load). Mają one wbudowane w tylną ścianę agregaty elektryczne regulujące temperaturę wewnątrz kontenera, a w trakcie transportu podpina się je do instalacji statku. Podczas transportu produktów w kontenerach typu reefer, oprócz temperatury, możemy ustawić również odpowiednią wilgotność oraz wentylację. Wykorzystanie reeferów to nie wszystko. Dla bezpieczeństwa produktów powinno się je wyposażyć w systemy monitoringu temperatury oraz poziomu wilgotności.

Od lat najwięksi gracze w branży logistycznej korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które monitorują parametry podczas transportu morskiego towarów. W tym celu wykorzystuje się specjalne rejestratory NFC (loggery), czyli niewielkie urządzenia, wielkości karty kredytowej, które automatycznie mierzą warunki środowiskowe. Oprócz pomiarów w czasie rzeczywistym, system wysyła powiadomienia do zarządcy w przypadku wystąpienia anomalii i niepożądanych zmian w warunkach. Dodatkowo obudowa loggerów wykonana jest z poliwęglanu, dzięki czemu jest bardzo wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, które mogą wystąpić w czasie transportu.

Partnerzy z sektora doceniają rejestratory przede wszystkim za wygodę i łatwość obsługi. Wystarczy, że nadawca i odbiorca dysponują telefonem komórkowym z funkcją NFC, która od kilku lat jest dostępna w zasadzie we wszystkich smartfonach. System wykorzystywany jest w najważniejszych i najdalszych transportach kontenerowych. Z tego typu rozwiązań korzysta między innymi DHL Global Forwarding. Zespół DHL SmartSensor we współpracy z Blulog opracował swój własny, szyty na miarę system, który podczas podróży przeprowadza regularne pomiary z dokładnością do ± 0,2°C w zakresie od 0 do 30°C.

Rejestratory NFC pozwalają na tworzenie nowych standardów na poziomie międzynarodowym, bez konieczności zmiany procedur. Ponadto dzięki szybkości i elastyczności rozwiązania czas sprawdzania historii pomiarów jest krótszy, a co za tym idzie, oszczędza również koszty.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Transport Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany Biuro prasowe
2024-12-27 | 14:30

Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany

Rosnące zainteresowanie rowerami wodorowymi, konieczność wykorzystywania innowacyjnych technologii w codziennym życiu oraz zwiększone zapotrzebowanie na nowe rozwiązania w transporcie
Transport Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
2024-12-19 | 15:00

Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie

Transport drogowy, który odpowiadał za 61,3% całkowitego przewozu towarów w Unii Europejskiej w 2023 roku[1], uważany jest za jednego z największych emitentów gazów
Transport Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
2024-12-16 | 09:00

Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników

System SENT, pierwotnie służący do monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów wrażliwych, obejmie również podmioty spoza Polski. 1 listopada 2024 obowiązek

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

MŚP coraz więcej wnoszą do polskiego eksportu. Postęp technologiczny ułatwia im ekspansję

Polscy mikro-, mali i średni przedsiębiorcy coraz aktywniej uczestniczą w eksporcie. Dla nawet 100 tys. z nich sprzedaż zagraniczna jest dodatkowym obszarem działalności. Ekspansję międzynarodową ułatwia im rozwój e-commerce, dzięki któremu docierają do większej bazy klientów, dywersyfikują działalność i zwiększają jej opłacalność. Tylko na Amazon wartość eksportu polskich MŚP wyniosła w 2023 roku 4,7 mld zł. Taką działalność prowadziło 90 proc. obecnych w serwisie sprzedających.

Prawo

Waldemar Buda: Brakuje jasnej deklaracji w sprawie zajęcia się sprawą Mercosuru w tym półroczu. Nie są planowane też zmiany w Planie Migracyjnym

Europosłowie z opozycji krytykują wystąpienie Donalda Tuska przed Parlamentem Europejskim na temat planów polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W ocenie polityków Prawa i Sprawiedliwości wśród priorytetów przedstawionych przez polski rząd brakuje akcentów istotnych dla naszego kraju. Szczególnie ważna według nich jest kwestia dotycząca planowanego porozumienia Unia Europejska – MERCOSUR i modyfikacja Paktu Migracyjnego.

Firma

Rynek danych dla sztucznej inteligencji rośnie w coraz szybszym tempie. Wyzwaniem jest ich przetwarzanie

Do 2032 roku obroty na rynku danych szkoleniowych dla sztucznej inteligencji zwiększą się ponad pięciokrotnie – wynika z prognoz Fortune Business Insights. Analitycy wskazują, że segmentami, w których dostęp do danych decyduje o przewadze konkurencyjnej, są IT i telekomunikacja, ale także handel detaliczny oraz medycyna. Źródeł i możliwości gromadzenia danych jest dziś bardzo dużo, w grę wchodzi nie tylko ich zakup, ale problemem jest wiedza, jakie konkretnie dane biznesowe są potrzebne i jak je skutecznie przetworzyć i zinterpretować.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.