Rohlig Suus Logistics otwiera spółkę w Rumunii
Rohlig Suus Logistcis założył nową spółkę w stolicy Rumunii – Bukareszcie. To, poza Polską, jeden z rynków o największym potencjale gospodarczym w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka w Rumunii jest piątym – po Słowenii, Czechach, Węgrzech i Słowacji – zagranicznym podmiotem operatora, uruchomionym w ciągu zaledwie ostatnich dwóch lat.
Nowa spółka Rohlig Suus Logistics w Bukareszcie oferuje usługi logistyczne związane z transportem kolejowym, morskim oraz lotniczym, planuje także rozwój w transporcie drogowym. Wśród kluczowych sektorów, do których Rohlig Suus Logistics kieruje ofertę, są m.in. sektor motoryzacyjny, IT, retail, farmaceutyczny czy spożywczy.
Rumunia jest jednym z krajów o najszybciej rosnącym PKB w Unii Europejskiej. W ostatnim kwartale 2019 r. zajęła pod tym względem drugie miejsce, a w pierwszym kwartale 2020 r., pomimo pandemii Covid-19, jako jeden z nielicznych krajów utrzymała wzrost gospodarczy. Dynamicznie rozwijający się rynek wykazuje również coraz większe zapotrzebowanie na usługi logistyczne. W ciągu ostatnich trzech lat łączna powierzchnia magazynowa w tym kraju wzrosła o blisko połowę, osiągając na koniec czerwca br. poziom 4,7 mln m.kw.
Według szacunków firmy doradczej Colliers International, segment ten w najbliższych latach może wynieść nawet 8 mln m.kw. Tylko do końca tego roku oddanych do użytku ma zostać kolejne 300 tys. m.kw. powierzchni.
– Nawet w czasach pandemii koronawirusa nie zatrzymujemy rozwoju i konsekwentnie realizujemy strategię ekspansji międzynarodowej. U jej podstaw leży chęć bycia coraz bliżej naszych klientów. Bukareszt to kolejny krok po Pradze, Bratysławie, Budapeszcie czy słoweńskim Koprze. Decyzje o wejściu na rumuński rynek opieramy przede wszystkim na dogłębnej wieloletniej obserwacji i analizie. Wiążemy z nim duże nadzieje, ponieważ to największa po Polsce gospodarka w regionie CEE, w której chcemy świadczyć kompleksowe usługi naszym klientom – mówi Piotr Iwo Chmielewski, Członek Zarządu Rohlig Suus Logistics, dodając, że polskie firmy na rynku rumuńskim postrzegane są bardzo pozytywnie. – Ma to swoje źródło w tym, że polska reforma gospodarcza jest tam uważana za bardzo sprawnie przeprowadzoną i stanowi pewien wzór. Liczymy na to, że nasz polski rodowód i międzynarodowa sieć będą przepisem na sukces – podkreśla Piotr Iwo Chmielewski.

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji
Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.
Bankowość
RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.
Handel
Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.