Świąteczna mobilność Polaków - popyt na taksówki wzrośnie nawet o 80%
Z ankiety FREE NOW wynika także, że ponad 80% Polaków planuje powitać Nowy Rok w gronie najbliższej rodziny lub przyjaciół, a zaledwie 15% rozważa udział w większej domówce. W okresie świątecznym taksówka uznawana jest przez 35% respondentów za najbardziej bezpieczną formę transportu dla powrotów z firmowych i rodzinnych spotkań - obok publicznego transportu, wskazanego przez 30% badanych.
Rokrocznie najwyższy popyt na przejazdy taxi na platformie FREE NOW odnotowujemy w okresie świątecznym i sylwestrowym. W tym roku z powodu braku obostrzeń pandemicznych spodziewamy się, że potrzeba przemieszczania się wśród mieszkańców miast będzie jeszcze większa, a liczba zamówień FREE NOW wzrośnie prawie dwukrotnie. Największą liczbę zamówień w zeszłoroczną Wigilię odnotowaliśmy w godzinach 15:00 - 17:00 i między 21:00 a 22:00, natomiast w Sylwestra szczyt przypadł na 2-4 w nocy. Kierowcom pracującym w tym okresie będziemy oferować dodatkowe bonusy do zrealizowanych zamówień, aby utrzymać dostępność naszej usługi na najlepszym, możliwym poziomie - podkreśla Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.
Badanie FREE NOW wykazało również, że część Polaków planuje zmienić swoje nawyki transportowe w związku z rosnącą inflacją, ale również większą świadomością ekologiczną. Już 1 na 4 respondentów z polskich miast planuje w 2023 roku znacząco ograniczyć korzystanie z własnego samochodu, a nawet z niego zrezygnować. Aż 35% mieszkańców miast zamierza ograniczyć wydatki na transport.
W odpowiedzi na sytuację ekonomiczną i rosnące koszty utrzymania, wprowadziliśmy dla użytkowników FREE NOW w Warszawie usługę Lite Basic, umożliwiającą budżetowe przejazdy poza godzinami szczytu. W styczniu 2023 roku planujemy rozwijać ją w kolejnych miastach. Dostrzegamy zmianę w wyborach transportowych Polaków. Z naszego badania wynika, że nawet 23% z nich zamierza przerzucić się na współdzielony transport, by zredukować szkodliwe emisje dwutlenku węgla. Te czynniki sprawiają, że rok 2023 może być przełomowym pod tym względem dla branży mobility w Polsce - podsumowuje Krzysztof Urban, dyrektor zarządzający FREE NOW w Polsce.
[1] Świąteczna ankieta FREE NOW zrealizowana przez Instytut Badawczy KANTAR dla FREE NOW w listopadzie 2022 roku, wśród 500 mieszkańców polskich miast.

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Proces deregulacji nie dotyczy branży tytoniowej. Jest propozycja kolejnej ustawy w ciągu kilku miesięcy
Najpierw wprowadzenie podatku akcyzowego na saszetki nikotynowe, potem propozycja przepisów, które zmierzają do wycofania tych produktów z rynku – przedstawiciele środowisk biznesowych podkreślają, że przygotowywane przez resort zdrowia przepisy wprowadzają chaos legislacyjny w branży tytoniowej. To tym bardziej dziwi przedsiębiorców, że stoi w opozycji do prowadzonego przez rząd procesu deregulacji w gospodarce. W dodatku może mieć negatywne skutki dla budżetu państwa i doprowadzić do skokowego wzrostu szarej strefy.
Bankowość
Grzyby rozkładające tekstylia nagrodzone w konkursie ING. 1 mln zł trafi na innowacyjne projekty dla zrównoważonych miast

Firma Myco Renew, która opracowała technologię rozkładającą tekstylia za pomocą grzybów, została laureatem siódmej edycji Programu Grantowego ING. Motywem przewodnim konkursu skierowanego do start-upów i młodych naukowców był tym razem zrównoważony rozwój miast i społeczności. Łącznie na nagrodzone innowacyjne projekty trafił 1 mln zł. Wśród nich są także bezzałogowe statki powietrzne dostarczające defibrylatory czy system do zbierania deszczówki w blokach.
Prawo
Trwają próby wzmocnienia dialogu społecznego. Niespokojne czasy wymuszają większe zaangażowanie społeczeństwa w podejmowanie decyzji

Według zapowiedzi szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen głos partnerów społecznych i dialog społeczny będą stały w centrum procesu decyzyjnego w Europie. Taki jest cel podpisanego w marcu Paktu na rzecz europejskiego dialogu społecznego. Potrzeba wzmocnienia głosu społeczeństwa jest również podkreślana na forum krajowym. Rząd planuje reformę Rady Dialogu Społecznego, by usprawnić pracę tej instytucji, a przedsiębiorcy wzywają do rzetelnego konsultowania ze stroną społeczną ustaw, które wychodzą z rządu.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.