TIER pozyskuje 200 mln. USD finansowania
TIER pozyskuje 200 mln. USD finansowania w serii D, aby wypełniać swoją misję Zmiany Mobilności Na Dobre
- Wśród uczestników rundy finansowania są obecni inwestorzy: SoftBank Vision Fund 2, Mubadala Capital, RTP Global, Novator, White Star Capital, Northzone i Speedinvest oraz nowi partnerzy, tacy jak M&G Investments i Mountain Partners.
- Ta runda finansowania jest częścią szerszego procesu pozyskiwania kapitału i środków dłużnych.
TIER, europejski lider w branży mikromobilności, ogłosił dziś pierwsze zamknięcie rundy finansowania serii D, o wartości 200 mln dolarów, ugruntowując swoją pozycję najwyżej dofinansowanej firmy z branży mikromobilności w Europie. Jako część szerszego finansowania kapitałowego i dłużnego, ta runda finansowania została przeprowadzona przez dotychczasowych inwestorów SoftBank Vision Fund 2 oraz Mubadala Capital, do których dołączyli nowi partnerzy, tacy jak M&G Investments, fundusz na rzecz oddziaływania ekologicznego. Finansowanie zapewnia firmie TIER dodatkowe środki na realizację misji Zmiany Mobilności Na Dobre poprzez dostarczanie najbezpieczniejszych, najbardziej sprawiedliwych i zrównoważonych rozwiązań w obszarze mobilności.
Od rozpoczęcia działalności w 2018 roku, TIER ugruntował się na pozycji lidera rynku europejskiego dzięki niezrównanej efektywności kapitałowej i znakomitej sprawności operacyjnej. Do tej pory niemiecka firma rozdysponowała 135,000 e‑hulajnóg, e‑rowerów i e‑skuterów w 150 miastach w 16 krajach. TIER planuje przeznaczyć pozyskane środki na przejęcia oraz inwestycje strategiczne, poszerzając jednocześnie swój międzynarodowy zasięg na strategicznych rynkach o dużym potencjale rozwoju. TIER będzie również inwestował w rozbudowę swojej multimodalnej floty w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz kontynuował rozwój innowacyjnej sieci TIER Energy Network, czyli sieci stacji ładownia akumulatorów obsługiwanych przez lokalne biznesy.
Amer Alaily, Drektor w Mubadala Capital – Ventures, Europe: „Pasja do wprowadzania zmian, z jaką działają Lawrence, Matthias i Alex, jest odczuwalna w całej organizacji – od hubu TIER w Dubaju po centralę w Berlinie. Firma szybko stała się nie tylko liderem w europejskiej przestrzeni mikromobilności, lecz także przykładem całkowitego zróżnicowania się względem konkurencji poprzez przywiązanie do zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni, że możemy towarzyszyć im w tej podróży i mamy nadzieję pozostać partnerami Lawrence'a i jego zespołu przez kolejne lata.”
Niranjan Sirdeshpande, Dyrektos, M&G’s Catalyst Investment Team: „W ciągu ostatnich trzech lat firma TIER odnotowała imponujący wzrost, poszerzając swoją ofertę produktów multimodalnych, budując ważne partnerstwa branżowe i wygrywając prestiżowe przetargi. Jesteśmy pod wrażeniem i niezwykle podbudowani wybitnymi osiągnięciami TIER w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i zarządzania, które pomagają firmie w budowaniu pozycji lidera w dziedzinie mikromobilności w Europie i przyspieszają jej sukces w tej niezwykle konkurencyjnej branży."
Alex Gayer, Chief Financial Officer w TIER: „Zaufanie i przekonanie naszych nowych i obecnych inwestorów pomoże nam na przyspieszenie dalszych planów rozwoju i ugruntowanie pozycji TIER jako lidera rynku w Europie. Finansowanie kapitałowe zapewni nam dodatkową siłę ognia w celu skalowania naszej obecności na światowym rynku usług transportu multimodalnego oraz realizacji strategicznych inwestycji i przejęć. Bieżące koszty utrzymania floty pojazdów zostaną zaspokojone dzięki odblokowanej zdolności kredytowej. Naszym celem jest zbudowanie pozycji firmy TIER jako europejskiej potęgi w dziedzinie mikromobilności, w oparciu o zajmowaną przez nas pozycję lidera na rynku elektrycznych hulajnóg współdzielonych.”
Lawrence Leuschner, CEO i współzałożyciel TIER Mobility: „Dzięki dofinansowaniu TIER zyskuje dodatkowe zasoby do realizacji naszej misji, jaką jest zmiana mobilności na dobre. Przekroczenie w tak krótkim czasie 80 milionów przejazdów, które zastąpiły ponad 13 milionów przejazdów samochodem, jest doskonałym świadectwem tego, że miasta na całym świecie szukają sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa swoich sieci transportowych i dążą do bezemisyjnej przyszłości”.
Finansowanie przypada na rok, w którym TIER nabrał rozpędu. Firma wkroczyła niedawno do szesnastego kraju, a także znacząco rozszerzyła swoją obecność w Europie i na Bliskim Wschodzie o nowe miasta, takie jak Manama (Bahrajn), Budapeszt (Węgry) czy Londyn, gdzie pojawia się po wygranej w przetargu na prowadzenie pierwszego w stolicy Anglii systemu e-hulajnóg. Wraz z wprowadzeniem e-rowerów w kilku krajach europejskich, TIER rozszerza swoją bogatą ofertę rozwiązań multimodalnych, stając się tym samym pierwszym europejskim dostawcą mikromobilności, który oferuje użytkownikom trzy różne rodzaje pojazdów w jednej aplikacji.
Z wyceną wynoszącą 2 miliardy dolarów, firma TIER pozyskała do tej pory łącznie ponad 660 milionów dolarów w postaci finansowania kapitałowego i dłużnego.
***
O TIER Mobility
TIER Mobility jest czołowym europejskim operatorem w sektorze mikromobilności, którego misją jest Zmiana Mobilności Na Dobre. Udostępniając mieszkańcom szereg współużytkowanych, lekkich pojazdów elektrycznych, od e‑hulajnóg po e‑rowery i e‑skutery, zasilanych przez własną sieć energetyczną, TIER pomaga miastom zmniejszyć ich zależność od samochodów. TIER, założony w 2018 roku przez Lawrence'a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina, ma swoją główną siedzibę w Berlinie i obecnie działa w ponad 150 miastach w 16 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Z myślą o zapewnieniu najbezpieczniejszego, najbardziej słusznego i zrównoważonego rozwiązania w kwestii mobilności, TIER jest neutralny klimatycznie od stycznia 2020 r.
Inwestorami TIER są m.in. SoftBank Vision Fund 2, Mubadala Capital, Northzone, Goodwater Capital i White Star Capital. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tier.app.
Biuro prasowe TIER Mobility Poland:
Jarosław Bukowski, Havas PR Warsaw,
E-mail: jaroslaw.bukowski@havas.com

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw

Przełomowe badanie. Polscy właściciele ciężarówek chcą elektryków
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.