TIER pozyskuje 200 mln. USD finansowania
TIER pozyskuje 200 mln. USD finansowania w serii D, aby wypełniać swoją misję Zmiany Mobilności Na Dobre
- Wśród uczestników rundy finansowania są obecni inwestorzy: SoftBank Vision Fund 2, Mubadala Capital, RTP Global, Novator, White Star Capital, Northzone i Speedinvest oraz nowi partnerzy, tacy jak M&G Investments i Mountain Partners.
- Ta runda finansowania jest częścią szerszego procesu pozyskiwania kapitału i środków dłużnych.
TIER, europejski lider w branży mikromobilności, ogłosił dziś pierwsze zamknięcie rundy finansowania serii D, o wartości 200 mln dolarów, ugruntowując swoją pozycję najwyżej dofinansowanej firmy z branży mikromobilności w Europie. Jako część szerszego finansowania kapitałowego i dłużnego, ta runda finansowania została przeprowadzona przez dotychczasowych inwestorów SoftBank Vision Fund 2 oraz Mubadala Capital, do których dołączyli nowi partnerzy, tacy jak M&G Investments, fundusz na rzecz oddziaływania ekologicznego. Finansowanie zapewnia firmie TIER dodatkowe środki na realizację misji Zmiany Mobilności Na Dobre poprzez dostarczanie najbezpieczniejszych, najbardziej sprawiedliwych i zrównoważonych rozwiązań w obszarze mobilności.
Od rozpoczęcia działalności w 2018 roku, TIER ugruntował się na pozycji lidera rynku europejskiego dzięki niezrównanej efektywności kapitałowej i znakomitej sprawności operacyjnej. Do tej pory niemiecka firma rozdysponowała 135,000 e‑hulajnóg, e‑rowerów i e‑skuterów w 150 miastach w 16 krajach. TIER planuje przeznaczyć pozyskane środki na przejęcia oraz inwestycje strategiczne, poszerzając jednocześnie swój międzynarodowy zasięg na strategicznych rynkach o dużym potencjale rozwoju. TIER będzie również inwestował w rozbudowę swojej multimodalnej floty w Europie i na Bliskim Wschodzie oraz kontynuował rozwój innowacyjnej sieci TIER Energy Network, czyli sieci stacji ładownia akumulatorów obsługiwanych przez lokalne biznesy.
Amer Alaily, Drektor w Mubadala Capital – Ventures, Europe: „Pasja do wprowadzania zmian, z jaką działają Lawrence, Matthias i Alex, jest odczuwalna w całej organizacji – od hubu TIER w Dubaju po centralę w Berlinie. Firma szybko stała się nie tylko liderem w europejskiej przestrzeni mikromobilności, lecz także przykładem całkowitego zróżnicowania się względem konkurencji poprzez przywiązanie do zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy dumni, że możemy towarzyszyć im w tej podróży i mamy nadzieję pozostać partnerami Lawrence'a i jego zespołu przez kolejne lata.”
Niranjan Sirdeshpande, Dyrektos, M&G’s Catalyst Investment Team: „W ciągu ostatnich trzech lat firma TIER odnotowała imponujący wzrost, poszerzając swoją ofertę produktów multimodalnych, budując ważne partnerstwa branżowe i wygrywając prestiżowe przetargi. Jesteśmy pod wrażeniem i niezwykle podbudowani wybitnymi osiągnięciami TIER w zakresie ochrony środowiska, spraw społecznych i zarządzania, które pomagają firmie w budowaniu pozycji lidera w dziedzinie mikromobilności w Europie i przyspieszają jej sukces w tej niezwykle konkurencyjnej branży."
Alex Gayer, Chief Financial Officer w TIER: „Zaufanie i przekonanie naszych nowych i obecnych inwestorów pomoże nam na przyspieszenie dalszych planów rozwoju i ugruntowanie pozycji TIER jako lidera rynku w Europie. Finansowanie kapitałowe zapewni nam dodatkową siłę ognia w celu skalowania naszej obecności na światowym rynku usług transportu multimodalnego oraz realizacji strategicznych inwestycji i przejęć. Bieżące koszty utrzymania floty pojazdów zostaną zaspokojone dzięki odblokowanej zdolności kredytowej. Naszym celem jest zbudowanie pozycji firmy TIER jako europejskiej potęgi w dziedzinie mikromobilności, w oparciu o zajmowaną przez nas pozycję lidera na rynku elektrycznych hulajnóg współdzielonych.”
Lawrence Leuschner, CEO i współzałożyciel TIER Mobility: „Dzięki dofinansowaniu TIER zyskuje dodatkowe zasoby do realizacji naszej misji, jaką jest zmiana mobilności na dobre. Przekroczenie w tak krótkim czasie 80 milionów przejazdów, które zastąpiły ponad 13 milionów przejazdów samochodem, jest doskonałym świadectwem tego, że miasta na całym świecie szukają sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa swoich sieci transportowych i dążą do bezemisyjnej przyszłości”.
Finansowanie przypada na rok, w którym TIER nabrał rozpędu. Firma wkroczyła niedawno do szesnastego kraju, a także znacząco rozszerzyła swoją obecność w Europie i na Bliskim Wschodzie o nowe miasta, takie jak Manama (Bahrajn), Budapeszt (Węgry) czy Londyn, gdzie pojawia się po wygranej w przetargu na prowadzenie pierwszego w stolicy Anglii systemu e-hulajnóg. Wraz z wprowadzeniem e-rowerów w kilku krajach europejskich, TIER rozszerza swoją bogatą ofertę rozwiązań multimodalnych, stając się tym samym pierwszym europejskim dostawcą mikromobilności, który oferuje użytkownikom trzy różne rodzaje pojazdów w jednej aplikacji.
Z wyceną wynoszącą 2 miliardy dolarów, firma TIER pozyskała do tej pory łącznie ponad 660 milionów dolarów w postaci finansowania kapitałowego i dłużnego.
***
O TIER Mobility
TIER Mobility jest czołowym europejskim operatorem w sektorze mikromobilności, którego misją jest Zmiana Mobilności Na Dobre. Udostępniając mieszkańcom szereg współużytkowanych, lekkich pojazdów elektrycznych, od e‑hulajnóg po e‑rowery i e‑skutery, zasilanych przez własną sieć energetyczną, TIER pomaga miastom zmniejszyć ich zależność od samochodów. TIER, założony w 2018 roku przez Lawrence'a Leuschnera, Matthiasa Lauga i Juliana Blessina, ma swoją główną siedzibę w Berlinie i obecnie działa w ponad 150 miastach w 16 krajach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Z myślą o zapewnieniu najbezpieczniejszego, najbardziej słusznego i zrównoważonego rozwiązania w kwestii mobilności, TIER jest neutralny klimatycznie od stycznia 2020 r.
Inwestorami TIER są m.in. SoftBank Vision Fund 2, Mubadala Capital, Northzone, Goodwater Capital i White Star Capital. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.tier.app.
Biuro prasowe TIER Mobility Poland:
Jarosław Bukowski, Havas PR Warsaw,
E-mail: jaroslaw.bukowski@havas.com
Polska produkcja rowerów wodorowych coraz bliżej - Groclin ogłasza plany
Zielone korytarze dla zrównoważonego transportu towarów w Europie
Zmiany w systemie SENT: kontrole ładunków obejmą zagranicznych przewoźników
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.