Wiosenna korekta rozkładu jazdy w Kolejach Dolnośląskich
Wchodzi w życie sezonowa korekta kolejowego rozkładu jazdy. Zmiany obejmą również połączenia Kolei Dolnośląskich. Na tory wyjedzie 18 nowych pociągów, w tym na popularnych, turystycznych trasach do Trutnova czy Adrspachu.
W nowym rozkładzie jazdy, który będzie obowiązywał od 14 marca utrzymana została dotychczasowa siatka połączeń. Pojawi się kilkanaście nowych pociągów, m.in. do Kątów Wrocławskich, Malczyc i czeskich miejscowości, a wybrane pociągi kończące do tej pory swoje trasy w Dusznikach Zdroju zostaną wydłużone do Kudowy Zdroju.
– Korekta rozkładu jest związana przede wszystkim z uruchomieniem połączeń sezonowych, ale też zmianami, które wymuszają na nas zaplanowane na najbliższy kwartał prace remontowe na wybranych odcinkach – mówi Bartłomiej Rodak, rzecznik prasowy Kolei Dolnośląskich. – Jednocześnie cały czas monitorujemy rozwój sytuacji epidemicznej, a co za tym idzie – będziemy też przyglądać się jak w praktyce wygląda frekwencja i realizowanie połączeń w regionie względem możliwych zmian ograniczeń, które nadal obowiązują w Polsce – dodał.
Wraz z wejściem w życie korekty rozkładu zmianie ulegną również niektóre oferty handlowe i promocje obowiązujące do tej pory na wybranych trasach. Pełna lista zmian w rozkładzie jazdy oraz ofercie Kolei Dolnośląskich jest dostępna na stronie przewoźnika (kliknij).
Wracają połączenia sezonowe
Do rozkładu jazdy wracają cieszące się ogromną popularnością sezonowe połączenia do Czech. Od 24 kwietnia pasażerowie będą mogli wyruszyć w podróż do Skalnego Miasta w Adrspachu oraz do Trutnova.
– Uruchomienie połączeń sezonowych do Czech to dla nas naturalny krok po przywróceniu kursowania połączeń międzynarodowych w styczniu. Pasażerowie chętnie z nich korzystają – mówi Bartłomiej Rodak.
Modernizacje linii kolejowych
W związku z zaplanowanymi pracami remontowymi i modernizacyjnymi na wybranych odcinkach czasowo pojawi się komunikacja zastępcza. Autobusy za pociąg wyjadą na drogi na kilku trasach:
- Trzebnica – Wrocław Pawłowice w dniach 20 - 21 marca br.;
- Oleśnica – Oleśnica Rataje w dniach 10 - 19 kwietnia br.;
- Gorlitz – Zgorzelec – Lubań Śl. – Gryfów Śl. w dniach 4 - 10 czerwca br.;
- Kłodzko – Nowa Ruda/Wałbrzych Miasto w dniach 18 - 24 marca br.;
- Kłodzko – Międzylesie - Lichkov w dniach 15 - 30 kwietnia br.;
- Strzegom/Jawor – Legnica w dniach 20 maja - 2 czerwca br.
Rok innowacji i inwestycji
Dla Kolei Dolnośląskich miniony rok upłynął pod kątem inwestycji i wdrażania nowych rozwiązań. Spółka rozstrzygnęła dwa przetargi i podpisała umowy na dostawę nowego taboru. Jeszcze w tym roku na Dolny Śląsk trafi sześć trójczłonowych, hybrydowych składów Impuls II. Zakontraktowane także dostawę pięciu nowych pięcioczłonowych, elektrycznych pociągów Elf2, które będą do dyspozycji przewoźnika od 2022 roku.
Wzmocniono rozkład jazdy o kolejne połączenia przyspieszone i ekspresy regionalne. Spółka wprowadziła na stałe do rozkładu jazdy 22 kolejowe przystanki na żądanie. Pomimo pandemii spółka zwiększyła też udział w krajowym rynku przewozów kolejowych obliczany według liczby przewiezionych osób o ponad 4% i przewiozła 9,1 mln pasażerów.
EcoVadis nagradza Targor-Truck za zaangażowanie w zrównoważone łańcuchy dostaw
CEVA Logistics organizuje globalny program szkoleń dla 25 tys. pracowników
DSV – Global Transport and Logistics w gronie liderów transformacji
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.