Wysokie zapotrzebowanie sektora logistycznego na cyfrowe talenty
MSL
ul. Wołoska 9
02-583 Warszawa
kinga.gora|mslgroup.com| |kinga.gora|mslgroup.com
+48 690 457 521
https://media.mslgroup.pl/3359/releases
2 lutego 2021 r. – Warszawa, Polska – W dzisiejszych czasach jednym z największych atutów wielu firm logistycznych są doświadczeni profesjonaliści, którzy biegle wykorzystują potęgę technologii. Jak się okazuje, nie ma ich wystarczająco dużo, co więcej wielu z nich nie pracuje obecnie w zawodzie. Eksperci C.H. Robinson przeanalizowali przyczyny, które mogą stać za tym stanem rzeczy i zdradzają, jak przyciągać nowe pokolenia do podążania tą ścieżką kariery.
Brak cyfrowych talentów
Chociaż wielu ekspertów branży TSL mówi o niedoborze kierowców, jednym z największych problemów jest rozwój cyfrowej kadry pracowniczej, która będzie miała kluczowe znaczenie dla rozwoju tego sektora w przyszłości. Ostatnie badania pokazują, że skala problemu jest zastraszająco duża – prawie jedna czwarta firm logistycznych twierdzi, że rekrutacja talentów technologicznych jest bardzo trudna. To dużo większy problem niż wspomniany brak kierowców.
Według ekspertów C.H Robinson istnieją dwie istotne kwestie, które mogły spowodować tę sytuację – wizerunek branży i sam proces rekrutacji młodych ludzi posiadających umiejętności cyfrowe. Logistyka wciąż przywołuje na myśl obrazy ciężarówek i magazynów, podczas gdy w rzeczywistości sektor ten wymaga wielu nowych, zaawansowanych technologicznie rozwiązań, takich jak sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, roboty, automatyzacja czy analizy predykcyjne.
Pracodawca przyszłości musi się wyróżniać
Aby przyciągnąć nowe pokolenie logistyków, branża musi zacząć się wyróżniać, kierować odpowiednie komunikaty, ważne dla potencjalnych pracowników – w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko utraty ich na rzecz innych sektorów. C.H. Robinson może pochwalić się wyróżnieniem Top Employer już 3. rok z rzędu. To efekt stosowania najwyższych standardów w obszarze HR i nieustannego dbania o pracowników, ich rozwój i satysfakcję. Top Employers to ranking skupiający organizacje największego kalibru, które nie ustają w wysiłkach na rzecz opracowywania, wdrażania i doskonalenia swoich strategii kadrowych. Przedstawiciele firmy podkreślają jak duże znaczenie ma dla nich rozwój talentów i zapewnienie pracownikom wyjątkowego środowiska pracy.
"Jest to czas kiedy pokolenie Z po raz pierwszy wkracza na rynek pracy. Najwyższa pora, aby zaprezentować młodej generacji ogromne możliwości, jakie daje zawód logistyka. Jest to między innymi bycie częścią zespołów projektowych opracowujących i wdrażających najnowocześniejsze technologie lub pracujących nad inicjatywami, które minimalizują wpływ transportu na planetę. Warto przedstawiać tematy, które trafią do nowego pokolenia doświadczonych cyfrowo i świadomych społecznie studentów przechodzących przez nasze systemy edukacji” wyjaśnia Arkadiusz Glinka, dyrektor ds. zarządzania produktem w C.H. Robinson Europe.
To właśnie jeden z powodów, dla których C.H. Robinson z dumą przypomina o swoim zaangażowaniu w zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40% do 2025 roku. Co więcej, C.H. Robinson może się pochwalić 1000-osobowym zespołem analityków danych, programistów i inżynierów na całym świecie, którzy odgrywają kluczową rolę w tworzeniu nowych rozwiązań logistycznych opartych na technologii, ich testowaniu i skalowaniu, a także analizie danych w celu podejmowania kluczowych decyzji w łańcuchach dostaw klientów.
Logistyka może być… ekscytująca!
Sektor logistyczny ma ogromną pracę do wykonania – zarówno marketingową, jak i związaną z budowaniem marki. Co więcej, aby promować nowy wizerunek logistyki oparty na technologii, branża musi dotrzeć do młodych ludzi na znacznie wcześniejszym etapie edukacji. Wielu studentów z pasją do technologii cyfrowej nie zdaje sobie sprawy z tego, co logistyka ma do zaoferowania w tym obszarze. Dlatego we współpracy z polskimi uczelniami C.H. Robinson prowadzi program Talent Navigator – serię warsztatów dla studentów, podczas których przybliżane są różnorodne możliwości kariery, jakie oferuje firma. Co więcej, wybrani uczestnicy są zaproszeni na płatne praktyki wakacyjne, podczas których mają okazję przekonać się, że logistyka może być ekscytującą ścieżką kariery. Dynamiczny rozwój sektora łańcucha dostaw odgrywa ogromną rolę w rozwijających się gospodarkach, wspierając społeczeństwa i poprawiając stan środowiska.
W tym momencie należy promować nowatorskie rozwiązania, zaawansowane technologie (AT, IoT, automatyzację i roboty) i wszystko, co się z tym wiąże. Niedawno C.H. Robinson ogłosił sojusz z Microsoft Corp, który ma na celu dokonać cyfrowej transformacji łańcuchów dostaw przyszłości. Partnerstwo łączące siły globalnej platformy do zarządzania transportem C.H. Robinsona Navisphere®, Microsoft Azure i Azure Internet of Things pozwala nie tylko sprostać potrzebom zmieniających się wymagań ewoluujących globalnych łańcuchów dostaw, ale także przyciągnąć potencjalnych kandydatów, którzy chcieliby wziąć udział w tym procesie.
„Chcemy budować naszą pozycję zaufanego pracodawcy na bardzo wczesnym etapie kariery kandydata. Misją C.H. Robinsona jest łączenie zaawansowanych rozwiązań technologicznych z ogromną siłą naszych zasobów ludzkich. Od lat inwestujemy zarówno w programy rozwoju talentów, jak i najnowsze technologie, takie jak sztuczna inteligencja, która jest rdzeniem naszego systemu Navisphere. Lockdown, który jest wielkim wyzwaniem dla całej gospodarki, pokazał niezbędną rolę logistyki – dostarczając towary, których ludzie najbardziej potrzebują wykorzystujemy jakże ważną w tym procesie mieszankę sztucznej inteligencji i elementu ludzkiego” – komentuje Arkadiusz Glinka.
Rosnący zespół specjalistów z Polski
W zeszłym roku C.H. Robinson uruchomił Robinson Labs, unikatowy inkubator, który został opracowany, aby tworzyć, testować i skalować kolejne wielkie pomysły. Europejskie centrum laboratoriów jest zlokalizowane w Warszawie i gromadzi ekspertów logistycznych firmy, innowatorów, analityków danych i inżynierów. Rozwiązania te zapewniają przewagę handlową opartą na łańcuchu dostaw jej klientom, do których należą globalne marki, niektóre z największych marek w przemyśle i produkcji, a także wiodące marki w transporcie drogowym, lotniczym, morskim i kolejowym. Koncentruje się na dużych zbiorach danych i technologiach cyfrowych, w tym sztucznej inteligencji, uczeniu maszynowym i analizie predykcyjnej.
C.H. Robinson
Celem spółki C.H. Robinson jest zwiększenie dynamiki światowego handlu, która wpłynie na rozwój globalnej gospodarki. Dzięki wiedzy naszych pracowników, sprawdzonym procesom i globalnej infrastrukturze technologicznej oferujemy naszym klientom rozwiązania, które znacząco ułatwiają im pracę. Jako jeden z największych na świecie dostawców usług logistycznych 3PL, zapewniamy szeroką ofertę usług logistycznych, zaopatrzenie w świeże produkty i usługi zarządzane za pośrednictwem naszej globalnej sieci.
W Polsce C.H. Robinson oferuje dostęp do międzynarodowego i krajowego transportu drogowego, globalnej spedycji, transportu luzem i w specjalistycznych cysternach oraz usług frachtu morskiego i lotniczego. Nasz wykwalifikowany i oddany zespół ponad 285 pracowników w 7 biurach, koncentruje się na obsłudze swoich klientów, aby zapewnić im spójne doświadczenie w zakresie transportu i logistyki.
Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę: https://www.chrobinson.com/pl/pl/

Linie lotnicze Corendon Airlines świętowały 20. lecie działalności podczas spektakularnej Gali w Antalya Cosmos Theatre

DPD Polska zainstalowała ponad 10 tys. automatów paczkowych w sieci DPD Pickup. Sieć obejmuje już ponad 32 tys. punktów i automatów paczkowych

DPD Mobile z kolejnymi państwami na mapie Europy. Wysyłki międzynarodowe z aplikacji już do 20 państw
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Unijne mechanizmy ułatwiają zwiększenie wydatków na obronność przez europejskie kraje NATO. Ważnym aspektem infrastruktura podwójnego zastosowania
Wydatki na obronność w krajach NATO mają wzrosnąć do 2035 roku do 5 proc. PKB. W dużej mierze będzie to możliwe dzięki Unii Europejskiej, która stworzyła ramy umożliwiające krajom członkowskim realizację celów NATO w zakresie obronności, nie tylko poprzez finansowanie i inwestycje, ale także poprzez elastyczność budżetową. – To pełna synergia, można powiedzieć, że Unia Europejska współfinansuje razem z państwami członkowskimi cele zdolnościowe NATO – ocenia Paweł Zalewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Ochrona środowiska
Rusza budowa lądowej infrastruktury dla projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Prąd z tych farm wiatrowych popłynie w 2027 roku

Ruszyła budowa lądowej infrastruktury dla morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3 rozwijanych przez Equinor i Grupę Polenergia. To przede wszystkim baza serwisowa w Łebie i dwie stacje elektroenergetyczne. Jednocześnie trwają przygotowania do rozpoczęcia prac na morzu. Pierwszy prąd z obu projektów popłynie w 2027 roku, a w kolejce czeka morska farma wiatrowa Bałtyk 1 – największy i najbardziej zaawansowany projekt II fazy rozwoju offshore.
Edukacja
Uczelnie zaczynają wspólnie walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji. Ruszają badania nad skalą problemu

Szkoły wyższe chcą aktywniej walczyć ze zjawiskiem mobbingu i dyskryminacji zarówno wobec pracowników, jak i studentów. W ramach projektu Bezpieczna Uczelnia będą się wymieniać dobrymi praktykami w zakresie polityki antymobbingowej. Zostaną przeprowadzone także badania na temat obecnej sytuacji w środowisku akademickim. Dotychczasowe badania prowadzone przez Fundację Science Watch Polska wskazują, że mobbing to dość powszechne zjawisko na uczelniach, które przybiera charakterystyczne dla środowiska formy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.