Komunikaty PR

Pokój z widokiem na winnicę

2020-10-28  |  08:15
Biuro prasowe
Do pobrania IPTrentino ( 0.1 MB )

Winiarnie we włoskim Trentino to wyjątkowe miejsca, w których można zgłębić ciekawe losy rodzin producentów, degustować wspaniałe wina, łącząc przyjemność dla podniebienia z odkrywaniem najstarszych tradycji tego regionu. Rolnictwo w regionie dało początek niezwykłej więzi człowieka z naturą. W efekcie powstał zróżnicowany ekosystem, na który składają się piękne krajobrazy, na tle których wyróżniają się małe parcele z winnicami. Trentino to region bogaty w sieć urokliwych winnic, które można nie tylko zwiedzać, ale w których można również zatrzymać się na nocleg.

Idealna podróż w górę rzek Adygi powinna zacząć się od Vallagariny – ojczyzny czerwonego szczepu Marzemino zachwalanego przez Mozarta. Przygodę sugerujemy rozpocząć od Avio, gdzie Cantine Vallarom oferuje usługi agroturystyczne usytuowane nad Caneve – czyli tuż nad miejscem, gdzie przechowywane jest wino. Od początku działalności Vallarom jest winiarnią, która słynie z eksperymentalnych i autorskich sposobów hodowli winogron, ich przetwarzania i przechowywania. Zrównoważona, przyjazna dla środowiska uprawa winorośli połączona ze świadomym, ekologicznym zarządzaniem, dała efekt i wpłynęła na niezwykłą jakoś produkcji. Nowatorskie podejście do prowadzenia gospodarstwa odzwierciedla również stosunek gospodarzy do  oferowanej rzez nich usługi agroturystycznej. Cicha farma z tradycyjnymi wiejskimi zabudowaniami otoczona winnicami, gwarantuje niezapomniany klimat i relaksującą atmosferę. Gospodarstwo jest otwarte przez cały rok i posiada 3 ekskluzywne pokoje nazwane na cześć trzech flagowych produktów firmy: „Flufus”, „Marzemino” i „Pinot nero”. W tym niezwykłym miejscu, dopracowany w najmniejszych szczegółach wiejski wystrój pokoi, dopełnia serdeczna gościnność małżonków Scienza: Barbary i Filipa (Barbary i Filippo).

 

Między Rovereto a Trydentem za wspaniałym bastionem Castel Beseno, w małej wiosce Calliano, leży Cantina Salizzoni. Gospodarstwo znajduje się w samym sercu „winnicy” Vallagarina i zostało założone w 1986 roku. Powstało z pasji jej właściciela Valtera, który ukochał uprawę winorośli i produkcję wina, którego smak wiernie odzwierciedla charakterystyczne cechy tych terenów. Pięć hektarów winnic należących do jego gospodarstwa rozciąga się na terenie trzech gmin: Calliano, Nomi i Isera. Uprawiane przez niego winorośle pną się na pojedynczych i podwójnych pergolach. Winiarnia mieści się w wiekowym Palazzo Valentini z XVIII wieku, gdzie produkowane jest wino, które leżakuje w małych dębowych beczkach. Symbolem gospodarstwa jest oczywiście Marzemino –  czerwone wino, które dzięki swojej elegancji i charakterystycznemu smakowi pozwoliło Vallagarinie wznieść się na wyżyny. W 1988 roku gospodarstwo zostało rozbudowane o część agroturystyczną, która daje turystom możliwość zgłębienia tajników funkcjonowania winiarni. W jej ofercie znajduje się aż 6 pokoi zapewniających nocleg ze śniadaniem. Ponieważ gospodarstwo położone jest w połowie drogi między miastami Trydent i Rovereto, a opodal niego biegnie  ścieżka rowerowa wzdłuż brzegów Adygi, jest to obowiązkowy punkt dla miłośników wycieczek rowerowych. Oprócz bazy noclegowej dla przejeżdżających turystów istnieje możliwość degustacji produkowanych na miejscu win oraz regionalnych produktów charakterystycznych dla regionu Trentino. A dla jeszcze przyjemniejszego i odprężającego doznania w ogrodzie stworzona została „strefa relaksu” z leżakami, stolikami i jacuzzi, gdzie w miłym towarzystwie można cieszyć się ostatnimi ciepłymi dniami jesieni.

 

Kierując się dalej na północ, mijając Trydent, można dotrzeć do gospodarstwa Cobei położonego na tarasie widokowym między Doliną Adygi i Doliną Cembra. Gospodarstwo  połączone jest z winiarnią „Eredi di Cobelli Aldo”. Obszar ten słynie z najlepszych białych win Trydentu. W ofercie gospodarstwa znajdują się Gewürztraminer i Chardonnay „Sorni bianco”, czyli odmiany objęte apelacją Trento Doc, a także Nosiola IGT Vigneti delle Dolomiti oraz wino musujące wytwarzane metodą tradycyjną, które dojrzewa przez 50 miesięcy. Usytuowana z dala winiarnia i gospodarstwo agroturystyczne są jak oaza wśród winnic.

 

Rodzinna winiarnia Sorni di Lavis położona na zielonych zboczach Monte Corona oferuje turystom zakwaterowanie w 5 pokojach tematycznych, zaprojektowanych z dbałością o każdy szczegół i element wystroju. W wiejskim otoczeniu czekają na gości wyborne śniadania i doskonałe brunche w nowej formule „bed & break wine”.

 

Gospodarstwo rolne Panizza di Sopra, stanowiące serce firmy prowadzonej z pokolenia na pokolenie, stało się cichym strażnikiem okolicznych winnic, gdzie można poznać sekrety codziennego życia rodziny winiarzy. Wewnątrz posiadłości znajduje się sala degustacyjna  „Caneva Fonda”, ulokowana w starej piwnicy. Mała podziemna grota przekształcona w salę pamiątek, stała się miejscem magicznym, gdzie wino wzmacnia więzi pomiędzy rodziną a przyjaciółmi.

 

Z Pressano il Maso Grener położonego na północ od Trydentu, roztaczają się przepiękne widoki na równinę Rotaliana, którą Johann Wolfgang von Goethe nazwał „najpiękniejszym ogrodem winnym Europy”. Na Wzgórzach Avisian charakterystyczne czerwone gleby, które  powstały ponad 240 milionów lat temu, stanowią idealne podłoże pod uprawę winorośli. W Maso Grener uprawiane są odmiany winogron Chardonnay, Sauvignon i częściowo Pinot Noir. Od 1999 roku winnica otwarta dla turystów przez cały rok serwuje gościom przepiękne widoki. To niezwykłe miejsce, z którego można rozpocząć degustację regionalnych specjałów kulinarnych i winiarskich. Gospodarstwo agroturystyczne oferuje zakwaterowanie w 6 pokojach gościnnych oraz w 4-osobowym wiejskim domku „il rustico” przebudowanym zgodnie z zasadami ekologicznego budownictwa. W Maso Grener goście mogą również skorzystać ze strefy relaksu z sauną i łaźnią turecką. Główną atrakcją gospodarstwa jest sala śniadaniowa z panoramicznym widokiem na winnice i górski szczyt Paganella.

 

 

Ponad 40 lat temu więź z Doliną Cembra, winnice tarasowe oraz głęboka pasja do wina skłoniły Fiorentino i Mario do otwarcia Winiarni „Pojer e Sandri”, która jest głównym punktem na winiarskiej mapie regionu Trentino. Na skraju wielokrotnie nagradzanej winnicy powstało Maso Besleri – oaza spokoju, idealne miejsce na wypoczynek po wieczorze spędzonym na degustacji produkowanych tam ekologicznych win i mocnych alkoholi. W sercu Val Bona, prostopadle do Val di Cembra Pojer i Sandri rekultywowanych zostało 8 hektarów winnic, z których pochodzą wina Besler Biank i Besler Ross. Fiorentino i Mario odrestaurowali również stare, istniejące wcześniej zabudowania gospodarskie, tworząc charakterystyczną piwnicę, w której wytwarzane są i dojrzewają octy z owoców i win. Właściciele zaadaptowali pomieszczenia na 5 ładnie urządzonych kameralnych apartamentów. Na zewnątrz budynków powstał niewielki amfiteatr idealny na kameralne imprezy, czy przedstawienia teatralne, podczas których można delektować się chwilą „wiejskiego spokoju” w otoczeniu nieskażonej natury.

Fotografia: Pillow Lab

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Turystyka Majówka w Warszawie? TOP5 miejsc, które muszą odwiedzić mieszkańcy i turyści Biuro prasowe
2024-04-18 | 14:45

Majówka w Warszawie? TOP5 miejsc, które muszą odwiedzić mieszkańcy i turyści

Zbliża się majówka, która w 2024 roku będzie wyjątkowa. Nie dość, że dla wielu potrwa ona aż dziewięć dni, to jest szansą na wypróbowanie najlepszych atrakcji w
Turystyka Gamescape: gamifikacja to sposób na zrównoważoną turystykę
2024-04-15 | 11:00

Gamescape: gamifikacja to sposób na zrównoważoną turystykę

10 kwietnia br. w Centrum Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki odbyło się Forum Turystyki w Krakowie. Jednym z punktów programu była debata dotycząca postulatów
Turystyka Manor House SPA Najlepszym Hotelem SPA w Centrum Polski
2024-04-12 | 16:26

Manor House SPA Najlepszym Hotelem SPA w Centrum Polski

Kompleks Manor House  SPA**** - Pałac Odrowążów*****  w 14. edycji konkursu Perfect SPA Awards 2024 został wybrany Najlepszym Hotelem SPA w centralnej Polsce. Nagroda jest tym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji. 1 mln zł trafi na granty na innowacje w tym obszarze

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej. Innowacji, które mają w tym pomóc, poszukuje ING Bank Śląski w piątej edycji swojego Programu Grantowego dla start-upów i młodych naukowców. Najlepsi mogą liczyć na zastrzyk finansowania z przeznaczeniem na rozwój i komercjalizację swojego pomysłu. Budżet Programu Grantowego ING to 1 mln zł w każdej edycji.

Infrastruktura

Branża infrastrukturalna szykuje się na inwestycyjny boom. Projektanci i inżynierowie wskazują na szereg wyzwań w kolejnych latach

W kolejnych latach w polskiej gospodarce ma być odczuwalne przyspieszenie realizacji inwestycji infrastrukturalnych. Ma to związek z finansową perspektywą unijną na lata 2021–2027 i odblokowaniem środków z KPO. To inwestycje planowane na dziesiątki albo nawet na setki lat, a w dyskusji dotyczącej takich projektów często pomijana jest rola projektantów i inżynierów. Przedstawiciele tych zawodów wskazują na szereg wyzwań, które będą rzutować na planowanie i realizowanie wielkich projektów infrastrukturalnych. Do najważniejszych zaliczają się m.in. relacje z zamawiającymi, coraz mniejsza dostępność kadr, konieczność inwestowania w nowe, cyfrowe technologie oraz unijne regulacje dotyczące zrównoważonego rozwoju w branży budowlanej.

Konsument

Techniki genomowe mogą zrewolucjonizować europejskie rolnictwo i uodpornić je na zmiany klimatu. UE pracuje nad nowymi ramami prawnymi

Techniki genomowe (NTG) pozwalają uzyskiwać rośliny o większej odporności na susze i choroby, a ich hodowla wymaga mniej nawozów i pestycydów. Komisja Europejska wskazuje, że NTG to innowacja, która może m.in. zwiększyć odporność systemu żywnościowego na zmiany klimatu. W tej chwili wszystkie rośliny uzyskane w ten sposób podlegają tym samym, mocno wyśrubowanym zasadom, co GMO. Dlatego w ub.r. KE zaproponowała nowe rozporządzenie dotyczące roślin uzyskiwanych za pomocą technik genomowych. W lutym br. przychylił się do niego Parlament UE, co otworzyło drogę do rozpoczęcia negocjacji z rządami państw UE w Radzie. Wątpliwości wielu państw członkowskich, również Polski, budzi kwestia patentów NGT pozostających w rękach globalnych koncernów, które mogłyby zaszkodzić pozycji europejskich hodowców.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.