Komunikaty PR

300 tys. zł strat po wybuchu gazu w domu? Niestety, to się zdarza

2023-08-10  |  11:45
Biuro prasowe
  • W ostatnich latach średniorocznie doszło w Polsce do 24 katastrof budowlanych spowodowanych wybuchem gazu – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB).

  • Przyczyną wybuchów jest najczęściej gaz ulatniający się z instalacji propan-butan.

  • Po tego rodzaju szkodach straty w domach i mieszkaniach bez trudu sięgają setek tysięcy złotych – informują eksperci ubezpieczeniowi.

  • Z odszkodowania w ramach ubezpieczenia można odbudować lub odkupić zniszczoną nieruchomość oraz pokryć koszty uporządkowania miejsca szkody i prac niezbędnych do zabezpieczenia ocalałego mienia.

Z analizy dostępnych raportów GUNB wynika, że liczba katastrof budowlanych, do których doszło wskutek wybuchu gazu, waha się w Polsce od kilku do kilkudziesięciu rocznie – średnia z ostatnich 5 lat to 24 katastrofy, a ich odsetek wynosi od 5 do 15% wszystkich tego rodzaju zdarzeń. Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wybuchów są nieszczelne instalacje gazu propan-butan.

Główną rolę w zapobieganiu wyciekom odgrywa systematyczna konserwacja i czyszczenie, ale i ona nie daje 100-procentowej pewności, że nie dojdzie do szkody. W branży ubezpieczeniowej często jesteśmy tego świadkami. Niektóre przykłady zgłaszanych nam szkód pokazują, że wybuch spowodowany systematycznie ulatniającym się gazem, np. z kuchenki czy butli, może powodować naprawdę duże, liczone w setkach tysięcy złotych szkody – mówi Andrzej Paduszyński, odpowiedzialny za ubezpieczenia dla klientów indywidualnych w Compensa TU SA Vienna Insurance Group.

Ubezpieczyciel podaje przykład zdarzenia sprzed 5 lat. W regularnie kontrolowanym i świeżo wyremontowanym domu jednorodzinnym w woj. małopolskim doszło do uszkodzenia instalacji – znajdująca się na parterze 11-kilogramowa butla z gazem wybuchła i spowodowała pożar. Rzeczoznawcy oszacowali straty na ponad 300 000 zł, które w całości pokryło ubezpieczenie. Do wybuchu doszło prawdopodobnie w momencie włączenia agregatu chłodniczego lodówki. Zniszczone zostały m.in. więźba dachowa i pokrycie dachu, strop nad parterem, podłogi i posadzki, stolarka okienna i drzwiowa, a także betonowe ściany i instalacje. W 2023 r. wartość szkody, po uwzględnieniu wzrostu cen materiałów budowlanych, mogłaby być nawet 2-krotnie wyższa.

Jaka polisa od szkód spowodowanych wybuchem gazu?

Ubezpieczenie nieruchomości zapewnia wypłatę odszkodowania w przypadku, gdy mienie zostanie uszkodzone bądź zniszczone wyniku tzw. zdarzeń losowych – to przede wszystkim ogień, ale też takie sytuacje, jak opisany powyżej wybuch gazu czy zniszczenia spowodowane fatalnymi warunkami atmosferycznymi (np. deszczem nawalnym czy huraganem – najczęstszą przyczyną katastrof budowlanych w Polsce). Ochroną można objąć dom lub mieszkanie wraz ze wszystkimi elementami, które do nich przynależą (stałymi i ruchomymi).

Przy zakupie polisy trzeba się dobrze zastanowić, ile warty jest cały ubezpieczany majątek. Zwracam na to uwagę, bo suma ubezpieczenia, czyli najwyższe odszkodowanie, jakie można dostać w ramach polisy, musi odpowiadać rzeczywistej wartości mienia. Jeżeli będzie za niska, pieniądze wypłacone po dużej szkodzie mogą nie wystarczyć na pokrycie wszystkich strat. Ubezpieczyciele mogą sugerować, ile suma powinna wynosić, ale ostateczną decyzję zawsze podejmuje właściciel domu lub mieszkania – dodaje Andrzej Paduszyński z Compensy.

Co ważne, otrzymane od ubezpieczyciela pieniądze można przeznaczyć nie tylko na odbudowę lub zakup nowej nieruchomości, lecz również na uprzątnięcie miejsca zdarzenia oraz zabezpieczenie niezniszczonych części majątku.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Bankowość

Coraz mniej kredytów bankowych płynie do polskiej gospodarki. Przed sektorem duże wyzwania związane z finansowaniem strategicznych projektów

Polskie przedsiębiorstwa w coraz mniejszym stopniu finansują się kredytem bankowym, zwłaszcza w porównaniu z rosnącym PKB. Powoduje to wysoką nadpłynność sektora bankowego. Deregulacja mogłaby pomóc w skróceniu drogi firm do finansowania bankowego, zwłaszcza że Polskę czekają ogromne wydatki na transformację energetyczną i obronność. Sektor ma bardzo dobre wyniki finansowe, co powoduje, że politycy patrzą w stronę jego zysków. Ryzyko prawne, jakim wciąż są kredyty frankowe, pociąga za sobą brak zainteresowania ze strony zagranicznych inwestorów.

Firma

Bezrobocie może zacząć rosnąć. Ochłodzenie odczuwane szczególnie w branży budowlanej i automotive

W Polsce od kilku lat stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 6 proc., a według metodologii unijnej jest o połowę niższa i jedna z najniższych w Unii. Pracownicy przywykli już, że sytuacja na rynku pracy jest dla nich korzystna. Jednak zaczynają się pojawiać pierwsze niepokojące sygnały zwiastujące możliwą zmianę trendu. Część branż ucierpiała np. z powodu spowolnienia w Niemczech, inne rozważają wybór innej niż Polska lokalizacji ze względu na wysokie koszty pracy czy energii. Na razie ogromnym wyzwaniem pozostaje aktywizacja osób biernych zawodowo.

Ochrona środowiska

Rozwój sztucznej inteligencji drastycznie zwiększa zapotrzebowanie na energię. Rozwiązaniem są zrównoważone centra danych

Centra danych to jeden z dynamicznie rozwijających się, ale przy tym energochłonnych sektorów gospodarki. Prognozy PMR wskazują, że do 2030 roku operatorzy w Polsce będą dysponować centrami danych o mocy przekraczającej 500 MW, co oznacza, że wzrośnie ona ponad trzykrotnie względem 2024 roku. Przyspieszona cyfryzacja i dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że w ciągu kilku następnych lat zużycie energii elektrycznej w centrach danych tylko w Europie wzrośnie o 66 proc. Dlatego coraz więcej firm sięga po zrównoważone rozwiązania i energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.