Czego się boimy i czy można się od tego ubezpieczyć?
Rosnące koszty opieki medycznej i zwiększająca się liczba zagrożeń zdrowotnych są głównymi zmartwieniami ubezpieczonych. W tym roku ubezpieczeniami zdrowotnymi objętych będzie już 8% ludności Polski. Wybierając wariant ubezpieczenia, warto pamiętać o możliwości uzupełnienia go o pakiety badań profilaktycznych.
Mimo postępujących przemian gospodarczych oraz cyfrowych i pojawiania się nowych zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, klienci towarzystw ubezpieczeń jako główne powody do zmartwień wskazują kwestie związane ze zdrowiem, wynika z najnowszego raportu Capgemini[1]. Przede wszystkim narażeni są na rosnące koszty opieki zdrowotnej i konieczność samodzielnego opłacania niektórych świadczeń (87,6%), a na drugim miejscu wskazują rosnącą liczbę zagrożeń medycznych i zdrowotnych (86,9%).
– Zwiększające się koszty opieki medycznej są zjawiskiem ogólnoświatowym i nie tylko Polska musi się z nimi zmierzyć. Ma to odzwierciedlenie w dostępności publicznych świadczeń zdrowotnych, które nie są w stanie zaspokoić potrzeb pacjentów. W związku z tym coraz więcej osób i firm decyduje się na zakup ubezpieczeń zdrowotnych, gwarantujących dostęp do prywatnej opieki. Według szacunków w tym roku liczba ubezpieczonych w naszym kraju może przekroczyć 3 mln osób, czyli 8% ludności Polski – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Najważniejsze wyzwania zdrowotne
Zwiększające się niepokoje dotyczące sytuacji zdrowotnej i dostępności opieki medycznej są uważnie obserwowane przez rynek ubezpieczeń. Według wspomnianego raportu Capgemini istnieje 6 głównych problemów, z którymi należy się zmierzyć.
Współczesne wyzwania zdrowotne:
- gwałtowny wzrost kosztów opieki i świadczeń,
- odporność na antybiotyki,
- rosnąca liczba osób cierpiących na choroby przewlekłe,
- niezdrowy styl życia,
- problemy psychologiczne,
- choroby zakaźne.
Profilaktyka podstawą
Niektórym z tych problemów można zaradzić, dobierając odpowiedni zakres ubezpieczenia zdrowotnego. Ubezpieczyciele coraz bardziej elastycznie podchodzą do potrzeb pacjentów i umożliwiają jak najlepsze dopasowanie zarówno listy zapewnianych świadczeń, jak i wysokości składki do oczekiwań ubezpieczonego. Niezależnie od tego, czy chce kupić polisę samodzielnie, czy skorzystać z ubezpieczenia grupowego zapewnianego przez pracodawcę.
– Warto pamiętać, że zakres świadczeń objętych główną polisą można uzupełniać o pakiety badań profilaktycznych służących wykrywaniu schorzeń, na które jesteśmy szczególnie narażeni z racji na geny, nawyki czy charakter wykonywanej pracy. Coraz więcej ubezpieczycieli oferuje taką możliwość. Nie można też zapominać, że podstawą skutecznego leczenia jest szybka diagnoza i podjęcie stosownego leczenia. Nie wolno zatem odwlekać badań diagnostycznych, zwłaszcza że w ramach polisy czekamy na nie najdalej kilkanaście dni, w porównaniu do wielu miesięcy w ramach NFZ – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.
Sprawnie udzielona pomoc może znacząco pomóc w zwalczeniu choroby lub zminimalizować jej wpływ na codzienne życie. Dotyczy to zwłaszcza chorób przewlekłych i zakaźnych, które jak widać, są zmorą współczesnego społeczeństwa. Złe wyniki wykonywanych cyklicznie podstawowych badań diagnostycznych mogą też skłonić wiele osób do zmiany nawyków i pozwolić na dłuższe cieszenie się dobrym zdrowiem.
Problemy kardiologiczne, ortopedyczne i wady wzroku głównymi problemami
Niezależnie od obciążeń genetycznych i wynikającego z nich ryzyka chorób przewlekłych, trzeba też pamiętać o przeciwdziałaniu schorzeniom wynikającym ze współczesnego stylu życia. Problemami, które zaczynają dotykać coraz młodszych pacjentów, są powikłania kardiologiczne, a także wady postawy i wzroku. Wynika to z faktu, że coraz więcej osób prowadzi siedzący tryb życia oraz wiele godzin spędza przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora. Warto zatem zadbać o regularne badanie się także pod ich kątem i nie bagatelizować pierwszych symptomów.
[1] Capgemini, World Insurance Report 2019, https://worldinsurancereport.com

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Niektóre państwa członkowskie mają dużą skłonność do nadregulacji prawa unijnego. Bariery wewnątrz Unii mają efekt podobny do wysokich ceł
Rosnąca biurokracja zniechęca europejskie firmy do rozwoju, tym bardziej że borykają się one z surowszymi regulacjami niż ich konkurenci w Chinach i USA. Jedną z poważniejszych barier jest brak spójności przepisów w państwach członkowskich UE, co utrudnia wykorzystanie potencjału jednolitego rynku. Niektóre kraje, w tym Polska, mają tendencję do nadregulacji względem tego, czego wymagają unijne dyrektywy.
Transport
Czeski ubezpieczyciel wchodzi na polski rynek. Oferował będzie na początek ubezpieczenia komunikacyjne

W 2024 roku liczba aktywnych polis OC w Polsce przekroczyła 29,7 mln, a ubezpieczeni zgłosili ponad 1 mln szkód – wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dane KNF wskazują, że składka przypisana brutto z ubezpieczeń komunikacyjnych trafiła w ubiegłym roku do 17 zakładów ubezpieczeń. Na tym rynku pojawił się właśnie kolejny gracz – Direct pojišťovna, czeska firma ubezpieczeniowa przejęła całość portfela ubezpieczeń od wefox insurance AG i rozpoczyna działalność w Polsce.
Handel
Inwestorzy już odczuwają skutki wprowadzania ceł przez Donalda Trumpa. Finalnie najwięcej stracą na tej polityce Amerykanie

Ogłoszone przez Donalda Trumpa 2 kwietnia cła na towary z licznych krajów z całego świata zatrzęsły rynkami finansowymi. Indeksy akcyjne ruszyły w dół, zyskiwać za to zaczęły bezpieczniejsze obligacje. Niektóre branże ucierpią bardziej niż inne, np. motoryzacyjna. Skorzystać może za to sektor logistyczny. Paradoksalnie to na obywatelach USA cła mogą się odbić najmocniej, zaś na wzmocnienie swojej pozycji szansę mają Chińczycy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.