Komunikaty PR

Czy świadomość ubezpieczeniowa Polaków rośnie?

2024-08-06  |  14:10
Biuro prasowe
Kontakt
Łukasz Roszkowski
Mejor Media

Wiatrakowa, 4/2/1
15-827 Białystok
kontakt|mejormedia.com.pl| |kontakt|mejormedia.com.pl
519116427
www.mejormedia.com.pl
Do pobrania docx ( 0.02 MB )

Świadomość ubezpieczeniowa Polaków choć powoli to jednak systematycznie rośnie. Jakie są powody takiego stanu rzeczy? Na to zagadnienie odpowiedzi udziela Anna Remża ekspert z zakresu indywidualnych ubezpieczeń na życie.

Z jednej strony jest to zasługa edukacyjna coraz większej ilości agentów ubezpieczeniowych poważnie i rzetelnie podchodzących do swojego zawodu i edukujących społeczeństwo za pośrednictwem różnych dostępnych mediów, udziałach w konferencjach biznesowych, na łamach prasy, książek, publikacji itd. Z drugiej strony coraz częściej popularyzowanych informacji na temat zmian demograficznych, trendów w świecie, wydolności systemu ubezpieczeń społecznych, wysokości dostępnych świadczeń na wypadek zdarzeń losowych, rozwiązań przyjętych w innych krajach. 

Młodzi ludzie wkraczający na ścieżkę kariery zawodowej coraz częściej interesują się mimo młodego wieku jak będzie wyglądała ich przyszłość po ustaniu aktywności zawodowej. Widząc jak wygląda życie na emeryturze rodziców czy dziadków niekoniecznie chcą powielać taki styl życia. Zamiast ledwo wiązać koniec z końcem odliczając grosiki czy wystarczy na pokrycie wciąż rosnących opłat eksploatacyjnych i cen leków nierefundowanych, chcą podróżować i spełniać swoje marzenia, realizować swoje pasje, na które wcześniej być może mieli pieniądze, ale nie mieli dostatecznie dużo wolnego czasu. Wizja, że emerytura będzie odpowiednikiem mniej niż 20% aktualnej pensji a w przypadku przedsiębiorców jeszcze mniej to nie jest to co ich kręci. Często też wolą projektować swoje życie w taki sposób, aby w wieku nie ustawowo przewidzianym jako moment przejścia na emeryturę (odpowiednio kobiety 60 lat, mężczyźni 65 lat z wysokim prawdopodobieństwem wydłużenia tego okresu dla obojga płci) lecz znacznie wcześniej np. około 50 roku życia móc stać rentierem i odcinać kupony od wcześniejszych inwestycji.

Pokazują to też statystyki towarzystw ubezpieczeniowych programy emerytalno-oszczędnościowe to około 60% portfela, a średnia składka przeznaczana na ten cel przez statystycznego Kowalskiego to kwota około 540 zł miesięcznie.

Co więcej, młodzi ludzie wraz z usamodzielnianiem się, zakładaniem własnej rodziny, narodzinami kolejnych dzieci czują, że ponoszą odpowiedzialność za siebie i swoją rodzinę. A to prowadzi do chęci zabezpieczenia siebie na wypadek śmierci, choroby czy innych zdarzeń losowych. Wiadomo, że im człowiek młodszy tym koszt ubezpieczenia nawet przy bardzo wysokich sumach ubezpieczeniowych jest niski. A choć nikt nie planuje ani umierać, ani chorować, lepiej mieć takie zabezpieczenie i spać spokojnie. Statystyki są bowiem nieubłagane. Poważne choroby takie jak rak, udar, zawał serca przytrafiają się coraz częściej ludziom w bardzo młodym wieku. Neurobolerioza po kleszczowa ze swoimi następstwami przy tak ogromnej liczbie ukąszeń przez kleszcze jakie w ostatnich latach obserwujemy to wręcz realne zagrożenie dla każdego. Z takich między innymi powodów mamy mnóstwo zbiórek pieniężnych na portalach społecznościowych albo podczas organizowanych przez rodzinę i znajomych koncertów czy innych wydarzeń artystycznych. Jednak ilość zgromadzonych w ten sposób środków często jest niewystarczająca a dodatkowo wchodzi w grę wyścig z czasem. Dlatego ci bardziej przezorni i przewidujący wolą wydać kilkadziesiąt czy kilkaset złotych, aby nie martwić się jak sobie poradzą w sytuacji trudnej losowo. Portfel statystycznego agenta to około 28% polis ochronnych a klienci w zależności od potrzeb rodzinnych poruszają się w przedziale sum ubezpieczeniowych od 10 tysięcy złotych do 5 milionów złotych.

Coraz częściej też mamy do czynienia ze świadomymi rodzicami, którzy już od narodzin dziecka myślą o tym, żeby pomóc swoim dzieciom w finansowym usamodzielnieniu się. Może wizja, że dorosłe dzieci w wieku 35-45 lat nadal będą z nimi mieszkać pod jednym dachem będąc na garnuszku rodziców ich przeraża? A może pamiętając o tym jak sami wkraczali w dorosłość co otrzymali jako wsparcie od swoich rodziców albo przeciwnie o ile trudniej im było na starcie, skoro na pomoc rodziców liczyć nie mogli. Dlatego rodzice często poszukują rozwiązań o charakterze posagowym adekwatnym do ich możliwości finansowych.

Około 10% portfela agenta ubezpieczeniowego to polisy budujące kapitał na przyszłość dzieci a statystyczny Polak przeznacza na ten cel średnio 310 zł miesięcznie.

Około 2% portfela to są klienci, którzy poszukują alternatyw i dywersyfikacji swoich znaczących nadwyżek finansowych a polisy o charakterze inwestycyjnym z gwarancjami są ich doskonałym wyborem.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: Mejor Media
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Renata Kudła-Rajca zastąpi Tomasza Domalewskiego. Pokieruje sprzedażą w Leadenha Biuro prasowe
2024-08-28 | 13:15

Renata Kudła-Rajca zastąpi Tomasza Domalewskiego. Pokieruje sprzedażą w Leadenha

Tomasz Domalewski, który od 12 lat rozwijał sieć sprzedaży Leadenhall Insurance, zakończy w grudniu tego roku współpracę z firmą. Jego funkcję 1 stycznia 2025 r.
Ubezpieczenia W domach i mieszkaniach dochodzi do jednej czwartej kradzieży z włamaniem
2024-08-27 | 10:20

W domach i mieszkaniach dochodzi do jednej czwartej kradzieży z włamaniem

  W 2023 r. doszło w Polsce do 62,6 tys. kradzieży z włamaniem, a w 15,2 tys. przypadków złodzieje atakowali obiekty mieszkalne – wynika z danych KG
Ubezpieczenia Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie? Odszkodowanie tylko z AC
2024-08-26 | 16:20

Zalany silnik po nawałnicy w Warszawie? Odszkodowanie tylko z AC

Sceny zatopionej w ulewie Warszawy przypominają kierowcom o tym, jak groźna dla ich samochodów potrafi być pogoda. Długa lista szkód, na które pojazdy narażone są

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Krynica Forum 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Klienci dużych spółek energetycznych mogą już przejść na dynamiczne taryfy za prąd. Nie dla wszystkich to opłacalne rozwiązanie

Od sierpnia br. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Polityka

Opóźnianie wejścia Ukrainy do NATO zwiększy zagrożenie ze strony Rosji dla członków sojuszu. Trwają dyskusje o możliwych warunkach akcesji

Kwestia ewentualnej akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej i NATO będzie mieć ogromne znaczenie, zwłaszcza dla wschodniej flanki NATO. – Z perspektywy Polski i jej bezpieczeństwa długofalowego Ukraina musi być możliwie stabilnym elementem systemu bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO – ocenia Marek Budzisz ze Strategy and Future. Obecność Ukrainy w Sojuszu oznacza jednak konieczność dofinansowania tego kraju i jego możliwości obronnych przez państwa NATO, z kolei opóźnienie tego procesu będzie się wiązać nie tylko z większym zagrożeniem ze strony Rosji dla członków sojuszu, ale i ogromnymi potrzebami zwiększania ich potencjału wojskowego. O obu scenariuszach eksperci będą rozmawiać podczas Forum w Krynicy.

DlaWas.info

Edukacja

Blisko 80 proc. Polaków obawia się zapalenia płuc. Mimo to świadomość szczepień profilaktycznych jest niska

Prawie 80 proc. Polaków uważa zapalenie płuc za groźną chorobę. Podobny odsetek boi się jej w mniejszym lub większym stopniu. Jednak o pneumokokach – które są przyczyną większości pozaszpitalnych zapaleń płuc – wiedzą niewiele, podobnie jak o szczepieniach przeciwko tej bakterii – wynika z raportu IPPEZ „Polki i Polacy a zapalenie płuc i pneumokoki”. Szczególnie wśród seniorów świadomość problemu jest znikoma, choć czują się oni najmocniej zagrożeni zapaleniem płuc. To przekłada się na niski poziom podejmowanych działań profilaktycznych, mimo że seniorzy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie i pneumokokom i zaszczepić się podczas jednej wizyty u lekarza rodzinnego.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.