Komunikaty PR

Latem prawie 5 tys. wypadków na drogach. Jak być bezpiecznym na drodze jesienią?

2023-09-13  |  12:45
Biuro prasowe
  • Komenda Główna Policji (KGP) wystosowała aż 1 800 wniosków, które wskazywały na konieczności poprawy infrastruktury skontrolowanych dróg przy szkołach i przedszkolach.
  • Niemal 5 tys. wypadków, 5,9 tys. rannych i 445 ofiary śmiertelne. To bilans z dróg przedstawiony przez KGP dotyczący tylko tegorocznych wakacji.
  • Bezpieczeństwo pasażerów i kierowców na drogach zapewni odpowiednia polisa ubezpieczeniowa. To wsparcie finansowe po wypadku, potrąceniu, w czasie pobytu w szpitalu i podczas rehabilitacji.

Komenda Główna Policji (KGP) podsumowała letnie miesiące. Jest lepiej niż w zeszłym roku, ale liczby są nadal niepokojące. Podczas tegorocznych wakacji policjanci odnotowali aż 4 993 wypadków drogowych, w których zginęło 445 osób, a 5 867 zostało rannych. Dla porównania w tabeli znajduje się zestawienie danych z 2022 roku:

 

2023

2022

wypadki

4 993

5 266

ranni

5 867

6 262

zginęło

445

453

Najczęstszą przyczyną kolizji była nadmierna prędkość i nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Policjanci od początku wakacji prowadzili również wzmożone kontrole trzeźwości i zatrzymali 20 884 pijanych kierowców.

Sezon wakacyjny dobiegł końca. Zmalał ruch na drogach, zwłaszcza w popularnych, urlopowych kierunkach, a zaczął się pod szkołami i w miastach. Policjanci skontrolowali placówki oświatowo-wychowawcze pod kątem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w drodze do szkół i przedszkoli. Sprawdzano, czy trasy są prawidłowo oznakowane oraz czy przejścia są zabezpieczone znakami ostrzegawczymi. Według danych Komendy Głównej Policji aż 1 800 wniosków dotyczyło konieczności poprawy infrastruktury z 14 680 skontrolowanych dróg przy szkołach. Zdarza się również, że dzieci muszą poruszać się po nieoświetlonych poboczach.

- Dane o wypadkach z lata i zbliżająca się jesień powinny skłonić do zapewnienia sobie i rodzinie ochrony ubezpieczeniowej - zarówno dla kierujących, jak i pasażerów. W sytuacji utraty życia lub zdrowia wskutek wypadku komunikacyjnego, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie. Nie ma znaczenia, czy poszkodowany brał w nim udział jako osoba kierująca, pasażer, pieszy czy rowerzysta – mówi Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Droga musi być bezpieczna

Według danych policji najbardziej niebezpiecznie jest w miastach. Niemal 70% ofiar wypadków komunikacyjnych to uczestnicy ruchu - piesi, rowerzyści, motocykliści. Rowerzyści to też jedyna grupa, u której w ciągu ostatniej dekady nie odnotowano spadku liczby ofiar śmiertelnych.

- Mieszkańcy miast często dojeżdżają rowerami do pracy albo szkoły, szczególnie wiosną i wczesną jesienią. Ostatnio stały się popularne pojazdy elektryczne, jak hulajnogi. O wypadek nietrudno, szczególnie w grupie rozproszonych nastolatków. Poza kaskiem i oświetleniem, użytkownicy dróg i ścieżek rowerowych, powinni być zabezpieczeni odpowiednią polisą, która w razie wypadku komunikacyjnego ochroni ich przed skutkami finansowymi i pokryje koszty leczenia czy późniejszej rehabilitacji. W miejskiej dżungli można spotkać się z najróżniejszymi zagrożeniami na przykład potrąceniem na przejściu dla pieszych, wypadkiem spowodowanym wykolejeniem się tramwaju, upadkiem z roweru albo kolizją drogową. Wówczas zarówno ubezpieczony kierowca, jak i pasażer otrzymają pomoc finansową – zwrot kosztów pobytu w szpitalu czy fizjoterapii. Jest też możliwość rozszerzenia takiej polisy – dodaje Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia

Ubezpieczenie obejmuje kierowców niezależnie od środka transportu który prowadzą. Dotyczy to również odwrotnej sytuacji. Jeśli ubezpieczona osoba nie prowadzi samochodu, a jest wyłącznie pasażerem lub pieszym, także jest chroniona tą polisą. Cena polisy nie jest wysoka i w zależności od wariantu zaczyna się od 27 złotych miesięcznie.

Wsparcie assistance dobre na stres

Komfort posiadania wsparcia w razie awarii, to ważny czynnik niwelujący stres. Nadmiar obowiązków, korki, ogólny pośpiech, roztargnienie innych kierowców, tłok na ścieżkach rowerowych - z tym wszystkim musi mierzyć się codziennie każdy użytkownik dróg.

- Poszerzając polisę o zakres assistance można otrzymać pojazd zastępczy albo bezpłatne holowanie do warsztatu. W razie kradzieży auta, ubezpieczyciel wypłaci 2000 złotych na najpilniejsze wydatki związane z tą sytuacją. Wariantów takiego wsparcia jest sporo np. dostarczenie paliwa, pomoc przy rozładowanym akumulatorze, zatrzaśnięciu kluczyków, wymiana przebitej opony albo wsparcie tłumacza przez telefon. To sytuacje, w których często jesteśmy w pośpiechu i bardzo zdenerwowani. Ważne jest wtedy sprawne rozwiązanie problemu – podsumowuje Karolina Ławicka z CUK Ubezpieczenia.

Na drugie ostrożni

Zmienna, wrześniowa aura stwarza zagrożenie zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Zaraz będzie się szybciej robić ciemno, do tego dojdą częstsze opady deszczu. Zdarza się, że osoby poruszające się po drogach zapominają o własnym bezpieczeństwie. O zasadach prawidłowego poruszania się po nieoświetlonych drogach, chodnikach czy przejściach dla pieszych oraz zasadach ruchu drogowego w miastach i wsiach, warto systematycznie przypominać.

O tym powinien pamiętać każdy użytkownik dróg:

  • Dziecko do 7 roku życia może poruszać się po drogach wyłącznie pod opieką innej osoby lub rodzeństwa - minimalny wiek to 10 lat
  • Piesi powinni mieć odblaski albo oświetlenie w widocznym dla kierowców miejscu, np. na plecaku, kurtce
  • Piesi powinni przechodzić przez jezdnię w miejscach do tego wyznaczonych
  • Wszyscy użytkownicy dróg powinni znać podstawowe zasady ruchu drogowego oraz zasady korzystania z hulajnóg i ścieżek rowerowych,
  • Zarówno kierowcy, jak i piesi powinni potrafić prawidłowo oceniać prędkość i odległość nadjeżdżającego pojazdu.
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.