Komunikaty PR

Ponad 140 interwencji ratowników w dwa tygodnie ferii.

2024-02-09  |  09:40
Biuro prasowe
  • Małopolscy uczniowie rozpoczną ferie w najbliższy poniedziałek. Celem wielu zimowych wyjazdów, także dla osób z woj. lubuskiego, wielkopolskiego, świętokrzyskiego i kujawsko-pomorskiego jak co roku, będą Tatry i Beskidy.
  • Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR tylko w przeciągu dwóch pierwszych tygodni sezonu ferii zimowych interweniowali na szlakach i stokach ponad 140 razy. 
  • W czasie ubiegłorocznych ferii małopolska policja odnotowała średnio prawie 4 wypadki dziennie, zginęło w nich 11 osób.
  • Wypadki zdarzają się również na stokach i osiedlowych „górkach”. Z danych TUZ Ubezpieczenia wynika, że w tym okresie najczęściej zgłaszamy urazy nóg i rąk oraz głowy, w tym  rozcięte łuki brwiowe czy złamane nosy.
  • Niektóre Towarzystwa umożliwiają ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, czyli NNW w ramach polisy mieszkaniowej. Warto przeanalizować swoje ubezpieczenie, może okazać się, że nie ma potrzeby wykupowania oddzielnego NNW przed wyjazdem.

 

W tym roku małopolscy uczniowie na zimowy odpoczynek muszą czekać najdłużej. Razem z dziećmi z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego rozpoczną ferie w najbliższy poniedziałek, 12 lutego.

Okres zimowych wyjazdów to szansa na miły wypoczynek, aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, dalsze podróże czy próbowanie nowych sportów. Niestety, jest to również czas wzmożonej pracy służb ratunkowych i ubezpieczycieli. Ratownicy Grupy Krynickiej GOPR zabezpieczający teren Beskidu Sadeckiego oraz zachodniej części Beskidu Niskiego tylko w przeciągu dwóch pierwszych tygodni sezonu ferii zimowych interweniowali na szlakach i stokach ponad 140 razy.  

Wypadki nie tylko na stokach, ale i… na osiedlowych „górkach”

Ferie to naturalnie czas zimowisk i sportów na świeżym powietrzu, zwłaszcza jazdy na nartach, snowboardzie czy sankach. Taka aktywność to niestety również duże ryzyko wypadków. O nieszczęśliwe zdarzenie łatwo niemal wszędzie – zarówno na stoku narciarskim, jak i na osiedlowej „górce”.

–  W okresie ferii najwięcej zgłoszeń dotyczy złamań, zwichnięć oraz urazów skrętnych kończyn dolnych i górnych. Proces zdrowienia po takich urazach może być długotrwały i kosztowny, ponieważ często zakłada wiele skomplikowanych kroków, jak np. operacja, nawet kilkumiesięczna rehabilitacja, czy konieczność przyjmowania leków w dłuższym okresie. Dobra polisa zabezpiecza przed koniecznością pokrywania wszystkich kosztów z własnej kieszeni – komentuje Elżbieta Wożniak - Sitek, Kierowniczka Biura Likwidacji Szkód Osobowych w TUZ Ubezpieczenia.

Warto w tym miejscu wspomnieć o NNW „szkolnym”. Takie ubezpieczenie zapewnia ochronę dzieci przed skutkami wypadków w szkole czy na boisku. Zapewnia też wypłatę świadczenia w związku z uszczerbkiem na zdrowiu powstałym podczas wyjazdu. Taka ochrona działa zarówno w Polsce, jak i za granicą, o każdej porze roku. Ferie zimowe to więc dobry czas na ubezpieczenie dziecka, jeśli nie zrobiliśmy tego we wrześniu.

- Wybierając lub mając już polisę szkolną dla dziecka warto wczytać się w definicje sportów „wysokiego ryzyka” czy ekstremalnych oraz upewnić się, czy w posiadanym wariancie NNW szkolnego ujęto wypadki w czasie jazdy na nartach czy na snowboardzie – mówi Anna Kaniewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń osobowych w TUZ Ubezpieczenia.

Zimowe sporty i zabawy niosą też ryzyko zdarzeń, w których ucierpieć mogą współtowarzysze, osoby postronne lub mienie. W przypadku rozbitej śnieżką szyby, zranienia kogoś na stoku czy niefortunnego w skutkach przewrócenia kolegi na lodzie dobrym rozwiązaniem będzie OC w życiu prywatnym. Koszty zadośćuczynienia, leczenia czy naprawy nie obciążą w takich sytuacjach portfela ubezpieczonego.

Ochrona dla dorosłych? Sprawdź, czy możesz ją mieć bez dodatkowych kosztów

Urazy zdarzają się nie tylko najmłodszym. Nawet doświadczony narciarz, który szusuje regularnie po najtrudniejszych stokach jest narażony na kontuzje, dlatego nie warto rezygnować z ubezpieczenia dla siebie. Dobra polisa NNW zapewnia pokrycie kosztów leczenia, rehabilitacji czy leków po wypadkach, które mogą wydarzyć się podczas ferii. Dodatkowo ubezpieczony może liczyć na zorganizowanie i pokrycie kosztów wizyt lekarskich, badań, czy operacji ortopedycznych często niezbędnych po urazach na stoku.

Niektóre Towarzystwa umożliwiają ochronę NNW w ramach polisy mieszkaniowej. Warto przeanalizować swoje ubezpieczenie, może okazać się, że nie ma potrzeby wykupowania oddzielnego NNW przed wyjazdem. Często także OC w życiu prywatnym można kupić wraz z ubezpieczeniem mieszkania.

W ferie w Małopolsce średnio 4 wypadki dziennie

Zima, a szczególnie okolice ferii zimowych to czas, w którym często na drogach panują, delikatnie mówiąc, niesprzyjające warunki pogodowe. Zaśnieżone czy oblodzone drogi, słaba widoczność, mgły, wczesny zmierzch to zdecydowanie warunki dalekie od idealnych. Nie powstrzymują one nas jednak przed dłuższymi podróżami. Wzmożony ruch to niestety również częstsze kolizje i wypadki.

Jak pokazują dane zebrane przez policję z Małopolski – regionu licznie odwiedzanego właśnie w czasie ferii zimowych, w okresie od 13 stycznia do 26 lutego 2023 roku na terenie województwa małopolskiego doszło do 179 wypadków, w których śmierć poniosło 11 osób, a 209 zostało rannych. W tym okresie w wypadkach drogowych 20 dzieci poniżej 14 lat doznało obrażeń ciała.

Zwiększony ruch drogowy to nie tylko większe ryzyko wypadków, ale też częstsze występowanie innych nieprzewidzianych zdarzeń związanych z eksploatacją samochodu. Według danych TUZ Ubezpieczenia, kierowcy w tym okresie zgłaszają najczęściej problemy z uruchomieniem silnika, zamarzające zamki oraz rozładowane akumulatory. Warto zauważyć, że tego typu incydenty są standardowo objęte samochodowym assistance, z którego korzystanie zyskuje coraz większą popularność wśród Polaków.

Obecnie, coraz częściej ubezpieczyciele poszerzają zakres świadczeń, umożliwiając także korzystanie z dodatkowych usług. Oprócz standardowej próby usprawnienia pojazdu na miejscu czy odholowania do warsztatu, w ramach assistance można teraz otrzymać m.in. zakwaterowanie w hotelu podczas naprawy pojazdu w trakcie podróży, a także opcję kontynuacji podróży innym środkiem transportu lub udostępnienie samochodu zastępczego. Taki dodatek cieszy się szczególnym zainteresowaniem osób planujących dalsze podróże – dodaje Marek Kaleta, Kierownik ds. Ubezpieczeń Komunikacyjnych w TUZ Ubezpieczenia.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku Biuro prasowe
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i
Ubezpieczenia Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS
2024-11-20 | 09:00

Superpolisa Ubezpieczenia wykorzystuje e-podpisy od SIGNIUS

SIGNIUS S.A., dostawca zaawansowanych rozwiązań do zdalnego podpisywania dokumentów, nawiązał współpracę z Superpolisą Ubezpieczenia. Dzięki wdrożeniu platformy SIGNIUS

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy

Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.

Ochrona środowiska

Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna

Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.

Telekomunikacja

M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej

– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.