Komunikaty PR

Wypadek na nartach - czy samo ubezpieczenie turystyczne wystarczy?

2020-01-09  |  15:00
Biuro prasowe
  • Już niebawem amatorzy sportów zimowych tłumnie wyruszą do zagranicznych kurortów, by korzystać z uroków zimy.
  • Narciarstwo należy do jednego z najbardziej kontuzjogennych sportów. Najczęstsze urazy dotyczą kolan, barków oraz kostek i stóp.
  • Powracający po niezbyt udanych feriach muszą niestety liczyć się z kolejnymi problemami, tym razem w zderzeniu z polską opieką medyczną.
  • Tymczasem, niektóre polisy zdrowotne umożliwiają kontynuowanie leczenia w kraju zdarzenia, co zapewnia kompleksowe podejście do chorego i zachowanie ciągłości terapii.

Według raportu przygotowanego przez Mfind, aż 1/3 Polaków deklaruje umiejętność jeżdżenia na nartach. Narciarstwo należy jednak do jednego z najbardziej urazowych sportów. Polacy wybierający się na zagraniczny wyjazd z zamiarem uprawiania tej dziedziny powinni się dobrze przygotować.

Gdzie najchętniej szusują Polacy?

Coraz chętniej na zimowe wyjazdy wybieramy zagraniczne kurorty. Liczba rodaków szusujących w innych krajach rośnie. Upodobaliśmy sobie szczególnie alpejskie stoki, na które co roku wyrusza ok. 200 tys. Polaków (według danych Statistic Austria). Neckermann przedstawił zestawienie z okresu 15.12.2018 – 30.03.2019. Wynika z niego, że najpopularniejszym celem zimowych wyjazdów są Włochy (53%), Austria (32%) oraz nasi południowi sąsiedzi Czechy (8,26%). Chętnie wybieramy się również do Szwajcarii, Niemiec, Francji i na Słowację.

– Te kraje oferują rozbudowaną infrastrukturę narciarską: nowoczesne wyciągi, długie, ciekawe trasy zjazdowe czy rozbudowane systemy naśnieżania. To wszystko pozwala zapewnić najlepsze warunki dla narciarzy. Ważne jest też to, czy turyści mają ciekawe alternatywy do spędzania czasu na stoku, np. restauracje czy inne obiekty sportowe. To wszystko przekłada się na jakość, za którą jesteśmy gotowi zapłacić więcej – komentuje Arkadiusz Piątek z MediSky International.

Kontuzje zdarzają się często

Narciarstwo jest niezwykle popularne i lubiane przez Polaków. Niestety jest też jednym z najbardziej kontuzjogennych sportów zimowych, a leczenie może być niezwykle kosztowne. Na częste urazy wpływa kilka czynników, m.in.: brak przygotowania fizycznego przed sezonem czy niedostosowanie prędkości zjazdu do warunków panujących na stoku.

Z obserwacji lekarzy wynika, że amatorzy narciarstwa najczęściej doznają urazów kolan, kostek i stóp oraz ramion i barków. Rzadziej narzekają na obrażenia rąk, pleców czy głowy. Leczenie kontuzji powstałych przy uprawianiu tego sportu jest też nierzadko bardzo skomplikowane i wiąże się z nawet kilkumiesięczną rehabilitacją.

Na jaką pomoc można liczyć?

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Havas Media Group, Polacy coraz chętniej przed zagranicznym wyjazdem zaopatrują się w polisy turystyczne. Nie zaleca się również takich podróży bez karty EKUZ, która uprawnia do skorzystania z usług publicznej służby zdrowia dostępnej dla ubezpieczonych w danym państwie. Rozbudowany zakres ubezpieczeń turystycznych pozwala, m.in. na skorzystanie z pomocy w prywatnych placówkach czy zorganizowanie transportu poszkodowanego do Polski.

W przypadku tak niefortunnego zdarzenia posiadacz polisy turystycznej otrzymuje zazwyczaj wymaganą pomoc do momentu, w którym jego stan pozwala na bezpieczny transport do Polski i kontynuowanie leczenia w kraju. Nie zawsze jest to jednak najlepsze rozwiązanie.

- Polacy wracający z niezbyt udanego wyjazdu, na miejscu muszą się zderzyć z trudnymi realiami panującymi w publicznej służbie zdrowia, na której łaskę lub raczej niełaskę najczęściej są zdani. Wystarczy przytoczyć wyniki badania barometru WHC, z których wynika, że na wizytę u ortopedy, po otrzymaniu skierowania, trzeba czekać średnio prawie 11 miesięcy. To sprawia, że dochodzenie do sprawności sprzed wypadku może trwać nawet latami – dodaje Arkadiusz Piątek z MediSky International.

Tymczasem, rynek prywatnych ubezpieczeń z zdrowotnych umożliwia już Polakom uzyskanie ochrony ubezpieczeniowej, która uzupełnia zakres ubezpieczenia turystycznego o opcje przeprowadzenia całej terapii na miejscu. Zapewnia to przede wszystkim zachowanie ciągłości leczenia, co wpływa na skrócenie okresu rekonwalescencji. Taka polisa zapewnia również kontynuowanie leczenia w najlepszych placówkach w Polsce. Niezależnie od tego, czy poszkodowany zdecyduje się na pozostanie w kraju zdarzenia, czy powrót do Polski, takie ubezpieczenie gwarantuje leczenie w dowolnie wybranej placówce, zarówno publicznej, jak i prywatnej.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Ubezpieczenia 88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia Biuro prasowe
2024-12-05 | 13:00

88% rolników sięga po dodatkowe ubezpieczenia

Polscy rolnicy coraz bardziej świadomie podchodzą do ochrony swoich gospodarstw. Już 88% z nich, poza obowiązkowymi polisami, sięga po dodatkowe produkty ubezpieczeniowe – wynika z
Ubezpieczenia Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku
2024-11-22 | 08:20

Cyberpolisa nie uchroni przed hakerem, ale złagodzi skutki ataku

Posiadanie ubezpieczenia od ryzyka utraty bądź kradzieży danych osobowych deklaruje od 13 do 28 proc. firm z sektora MŚP, w zależności od ich wielkości. Ale choć cyberpolisy są coraz
Ubezpieczenia Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie
2024-11-20 | 11:00

Cyberzagrożenia wobec portów morskich w Europie

Porty jako infrastruktura krytyczna Porty są dziś kluczową infrastrukturą dla gospodarek Europy, obsługując znaczną część międzynarodowego handlu. Około 75% europejskiego importu i

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

W ciągu 10 lat w Polsce może brakować 2,1 mln pracowników. Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców

Do 2035 roku liczba osób pracujących w Polsce zmniejszy się o 2,1 mln – wynika z analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Lukę tę częściowo mogliby zapełnić pracownicy zagraniczni. Pracodawcy czekają na przepisy, które zwiększą atrakcyjność naszego rynku pracy dla imigrantów zarobkowych i ułatwią procedury. Nowe przepisy opracowane przez resort pracy, które mają wejść w życie w 2025 roku, mają zwiększyć szybkość i efektywność postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców.

Konsument

Kupujący nieruchomości mogą jeszcze liczyć na rabaty. Zwłaszcza w przypadku nowych inwestycji deweloperskich

W grudniu sprzedaż nowych mieszkań na większości dużych rynków w Polsce pozostała stabilna względem poprzedniego miesiąca. Spadła w Krakowie i Warszawie, a wzrosła w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i we Wrocławiu – wynika z Barometru Cen Mieszkań Tabelaofert.pl. Nowe mieszkania trafiające do oferty są zdecydowanie tańsze, niż wynosi średnia rynkowa dla danego miasta. Ze względu na dużą podaż lokali klienci mogą liczyć na rabaty cenowe, które w ciągu kolejnych sześciudziewięciu miesięcy będą jednak stopniowo maleć.

Zdrowie

Polska potrzebuje centralnego systemu dokumentacji medycznej. Jest niezbędny w wypadku sytuacji kryzysowych

W sytuacji konfliktu zbrojnego lub innej sytuacji kryzysowej o efektywności działań z zakresu medycyny pola walki może decydować dostęp do dokumentacji medycznej pacjenta – zarówno żołnierza, jak i cywila. Tymczasem okazuje się, że choć na placówkach ciąży obowiązek prowadzenia tej dokumentacji elektronicznie, to systemy w poszczególnych podmiotach nie komunikują się ze sobą. Zupełnie inne są też ramy prawne dla działania w tym zakresie jednostek cywilnych i wojskowych. Eksperci są zdania, że musi powstać centrum usług wspólnych, które będzie operatorem danych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.