Umowa na montaż instalacji teletechnicznych w łódzkiej Fuzji
SPIE podpisało umowę na montaż instalacji teletechnicznych budynkach biurowych C i D w łódzkiej Fuzji. Projekt realizowany jest przez Echo Investment na pofabrycznych terenach dawnego kompleksu Karola Scheiblera. Prace instalacyjne w pierwszych budynkach biurowych już trwają. To kolejna realizacja SPIE dla tego zleceniodawcy.
Umowa dotyczy wykonania instalacji teletechnicznych w kompleksie biurowym Fuzja - budynki C i D - zlokalizowanym w Łodzi. Prace realizowane są zgodnie z wymogami niezbędnymi do uzyskania certyfikatu BREEAM. Dokładny zakres obejmuje instalację systemu sygnalizacji pożaru, instalacje zasysań wraz z oddymianiem, instalację okablowania strukturalnego, telewizję dozorową, instalację systemu kontroli dostępu oraz systemu sygnalizacji włamania i napadu, instalację detekcji gazu, instalację domofonową oraz instalacje gaszenia SUG (3 pomieszczenia w tym data room o kubaturze ok 630 m3).
- Obecnie mamy już wykonane okablowanie dla systemu SSP (System Sygnalizacji Pożaru) na wszystkich kondygnacjach zarówno w zakresie S&C i powierzchni najmu. Trasy koryt kablowych poziome na wszystkich budynkach również zostały już wykonane. Kolejny krok to montaż tras koryt pod podłogą techniczną oraz ułożenie okablowania dla systemów okablowania strukturalnego, Systemu Kontroli Dostępu, Sygnalizacji Włamania i Napadu oraz dla systemu telewizji dozorowej. Realizujemy standardowy zakres instalacji niskoprądowych oraz rozbudowany system kontroli dostępu (KD). Montowane czytniki wyposażone są w moduły do QR kodów, moduł gości oraz integracji z windami. Dla jednego z najemców wykonamy również integrację systemu telewizji dozorowej (CCTV) z systemem KD, a do systemu nadzoru włączymy w tym przypadku biuro zlokalizowane w Katowicach. Realizacja przebiega planowo, mamy duże doświadczenie w tego typu instalacjach – stan prac relacjonuje Paweł Dubiel Kierownik Kontraktu ze SPIE Building Solutions.
- Wcześniej wspomniana kontrola dostępu (KD), odgrywa coraz ważniejszą rolę w obiektach biurowych, z uwagi na konieczność wspierania różnych standardów kart, integracji z systemem windowym, systemem telewizji przemysłowej czy systemem zarządzania gośćmi. Dzisiaj w obliczu szeroko obecnych cyber-zagrożeń, najemcy przywiązują coraz większą uwagę do bezpieczeństwa systemu Kontroli Dostępu. W łódzkiej inwestycji Fuzja po raz kolejny Echo Investment wybrało platformę AEOS firmy Nedap, która spełnia wszystkie wspomniane wymagania – dodaje Grzegorz Kosik Regional Partner Manager z Nedap.
Łódzkie nowe miasto
Fuzja to wieloetapowa inwestycja, która łączyć będzie funkcję biurową, handlowo–usługową, gastronomiczną, a także budynki mieszkalne, plac miejski (Ogrody Anny) i otwarte, zielone tereny wspólne liczące blisko 4 ha. Wszystko w otoczeniu historycznej zabudowy dawnych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, które stanowią dziedzictwo Łodzi Fabrycznej. Łącznie na 8 ha zlokalizowanych będzie 20 budynków, z czego 14 to obiekty historyczne. Realizowane na terenie Fuzji dwa biurowce mają odpowiednio pięć oraz sześć kondygnacji naziemnych oraz jedną kondygnację podziemną, łącznie zaoferują ponad 19 tys. mkw. powierzchni, którą w większości zajmie firma Fujitsu. Budynki biurowe będą otoczone zielenią, alejkami i skwerami, stanowić będą integralną część nowej tętniącej życiem przestrzeni miejskiej.
Od Szczecina po Wrocław
Dla SPIE to pierwszy tego typu projekt realizowany w Łodzi, ale firma ma duże doświadczenie w realizacji podobnych zadań w całej Polsce m.in. także dla Echo Investment. W Warszawie była to inwestycja Moje miejsce (SSP, KD, systemy alarmowe SSWiN, CCTV, LAN), Q22 (SSP, DSO, KD, SSWiN, LAN, szlabany, instalacje elektryczne), a także m.in. Browary Warszawskie, w szczególności aranżacja i instalacje teletechniczne dla jednego z najemców. W Szczecinie instalacje teletechniczne SPIE wykonywało w inwestycji Oxygen, a we Wrocławiu w Aquarius Bussines House, NobilisBusiness House, Sagittarius Business House oraz West Gate.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.