W sumie ponad 1000 łóżek od Grupy AHP
Druga fala pandemii przybiera na sile. Obecnie notujemy kilkadziesiąt tysięcy nowych, potwierdzonych zakażeń dziennie. Reagując na bieżącą sytuację epidemiczną, Grupa American Heart of Poland zdecydowała się na przekazanie kolejnych miejsc dla osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Na ten moment, będzie to łącznie istotnie ponad 1000 łóżek w Ustroniu, Katowicach i Nysie, ale wiadomo już, że spółka jest w trakcie ustaleń dotyczących przekazania kolejnych miejsc w województwie śląskim, wielkopolskim i świętokrzyskim.
Grupa American Heart of Poland podjęła decyzję o przekazaniu ponad 1000 miejsc na terenie budynków Przedsiębiorstwa Uzdrowiskowego Ustroń, rozszerzając tym samym wielokrotnie poprzednią deklarację pomocową. Miejsca zostaną przeznaczone na izolatoria dla osób przechodzących łagodnie zakażenie koronawirusem.
- Sytuacja rozwija się dynamicznie i obecnie każde dodatkowe miejsce dla osób zakażonych SARS-CoV-2 jest na wagę złota. Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji dlatego, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zdecydowaliśmy się udostępnić kolejne budynki znajdujące się na terenie kompleksu uzdrowiskowego w Ustroniu i przekształcić je w izolatoria. Każdego dnia prowadzimy rozmowy dotyczące udostępnienia kolejnych ośrodków i nie jest to nasze ostatnie słowo w tej kwestii – komentuje Paweł Kaźmierczak, Dyrektor Medyczny, Członek Zarządu Grupy American Heart of Poland. Chciałbym jednak podkreślić, że mimo trudnej rzeczywistości związanej z pandemią, nie powinniśmy bagatelizować objawów innych chorób i rezygnować z wizyty u lekarza. Skutki zaniechania lub zaniedbania leczenia mogą być nieodwracalne, nie dopuśćmy do wystąpienia powikłań wynikających ze zbyt późno udzielonej pomocy. W Grupie AHP, w 23 ośrodkach szpitalnych, kontynuujemy udzielanie wszystkich świadczeń z zachowaniem reżimu sanitarnego – dodaje Paweł Kaźmierczak.
Oprócz przekształcenia łóżek w Uzdrowisku Ustroń, zarząd Grupy AHP w ubiegłym tygodniu przekształcił również katowicki Szpital św. Elżbiety w placówkę drugiego poziomu zabezpieczenia w walce z COVID-19. Wszystkie łóżka w Szpitalu św. Elżbiety są już zajęte. Ponadto, zdecydowano o udostępnieniu poprzedniej siedziby Polsko-Amerykańskiej Kliniki Serca w Nysie, publicznej placówce ZOZ Nysa. Przekazane pomieszczenia zostały przekształcone w oddział zakaźny wraz z salą intensywnego nadzoru.
- Ostatnie tygodnie są niezwykle wymagające zarówno dla publicznej, jak i dla prywatnej opieki zdrowotnej. Przewidując charakter wezwania Ministra Zdrowia „Wszystkie ręce na pokład”, od początku uderzenia drugiej fali pandemii nie mieliśmy wątpliwości, że jedyną słuszną decyzją w tym momencie jest możliwie jak największe zaangażowanie z naszej strony. Jako prywatny podmiot, już 21 października udostępniliśmy wraz ze szpitalem dodatkowe łóżka dla chorych na COVID-19. 22 października na konferencji Ministerstwa Zdrowia zapowiedziano zaangażowanie łącznie 18 prywatnych szpitali i przekazanie 1046 miejsc, w tym obszarze naszej grupy. Dzisiaj zdecydowaliśmy się na kolejny krok – jako grupa oddajemy dodatkowe zasoby – ponad 1000 łóżek na potrzebę walki z pandemią wirusa SARS-CoV-2. W najbliższych dniach będziemy sukcesywnie informować o kolejnych decyzjach, obecnie trwa proces organizacyjny, który pozwoli nam na jeszcze większe zaangażowanie w pomoc chorym na COVID-19 – komentuje Adam Szlachta, Prezes Zarządu Grupy AHP.
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Plastikowe opakowania żywności dominują w europejskich marketach. 40 proc. z nich można usunąć lub zastąpić
65 proc. produktów spożywczych i napojów w europejskich supermarketach jest sprzedawanych w plastikowych opakowaniach. W Polsce ten odsetek jest podobny. Jak wynika z raportu DS Smith „Material Change Index”, w przypadku 40 proc. opakowań zawierających tworzywa sztuczne w Polsce, plastik można by wyeliminować, usuwając go całkowicie lub zastępując go zrównoważonymi alternatywami, np. tekturą czy opakowaniami biodegradowalnymi. W Polsce tylko 22 proc. firm spożywczych planuje w nadchodzącym roku zmiany w opakowaniach.
Transport
Ryanair rozbudowuje siatkę połączeń w Polsce. W tym roku linia planuje przewieźć niemal 20 mln pasażerów
Polska jest jednym z najważniejszym rynków dla Ryanaira. Irlandzka linia w letnim rozkładzie lotów na 2025 roku będzie obsługiwał ponad 300 tras, w tym 23 nowe kierunki, przede wszystkim na południe Europy. Rekordowy letni rozkład lotów Ryanair w Polsce będą obsługiwać 44 samoloty bazujące na polskich lotniskach. W tym roku, pierwszy raz w historii, przewoźnik oferuje ponad 20 milionów miejsc.
Polityka
M. Gosiewska: Na Białorusi znowu odbędą się pseudowybory. Należy zaostrzyć sankcje uderzające w reżim i firmy europejskie tam obecne
Alaksandr Łukaszenka rządzi Białorusią już 30 lat, 26 stycznia będzie się ubiegał o siódmą kadencję. W nadchodzących wyborach nie będzie niezależnych obserwatorów i demokratycznych kandydatów opozycji. Poprzednie wybory, w 2020 roku, zakończyły się masowymi protestami i olbrzymimi represjami, a w 2024 roku przybrały jeszcze na sile. – Tylko twarda i zdecydowana postawa jest w stanie zmienić sytuację u naszego wschodniego sąsiada – ocenia europosłanka Małgorzata Gosiewska.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.