Komunikaty PR

W Warszawie podaż mieszkań w II kw. spadła o 18%! Ogromny popyt! [RAPORT]

2021-08-04  |  11:00
Biuro prasowe
Kontakt
Mikołaj Ostrowski
RynekPierwotny.pl

ul. Adama Naruszewicza 27/101
02-627 Warszawa
m.ostrowski|rynekpierwotny.pl| |m.ostrowski|rynekpierwotny.pl
530619988
rynekpierwotny.pl
Do pobrania KOMUNIKAT ( 1.35 MB )

W Warszawie coraz trudniej kupić mieszkanie. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy, oferta deweloperów zmalała niemal o 1/5! Duży spadek liczby aktywnych inwestycji mieszkaniowych wynikał m.in. z faktu, że w warunkach dużego popytu i deficytu podaży wyprzedawały się ostatnie lokale, co umożliwiało deweloperom zamykanie kolejnych projektów.

Deweloperzy nie nadążają za popytem

Oferta stołecznego rynku pierwotnego mocno się skurczyła. Zgodnie z danymi portalu RynekPierwotny.pl, miał bowiem miejsce rekordowy spadek podaży na poziomie 18%. Wynik z końca I kw. 2021 r. wynosił jeszcze niecałe 15 900 mieszkań. Trzy miesiące później, w ofercie rynkowej było już niewiele ponad 13 000 nowych stołecznych lokali.

[WYKRES]

Podażowe problemy w II kw. 2021 r. dotyczyły wszystkich kluczowych dzielnic. Nawet na terenie Białołęki, gdzie zwykle nie notowano dużych spadków podaży (ze względu na jej sporą elastyczność przy dużym popycie), liczba dostępnych lokali w ujęciu kwartalnym skurczyła się o 13%. Jeszcze głębsze spadki dotyczyły Mokotowa (-18%), Pragi-Południe (-45%) oraz Woli (-44%).

Ursus i Rembertów alternatywą dla kupujących

Korzystny bilans podażowy w II kw. 2021 r. był widoczny na terenie Ursusa, który ze względu na dobre połączenie kolejowe z centrum miasta staje się ciekawą (i nieco droższą) alternatywą dla Białołęki. Warto też odnotować, że Rembertów pod względem podaży mieszkań wyprzedził np. Ursynów. To kolejny przykład dzielnicy, którą zainteresowały się osoby szukające tańszych lokali i ceniące szybką komunikację kolejową z centrum Warszawy.

Ceny poszły mocno w górę

W I kw. 2021 r. warszawska średnia cena nowych lokali w przeliczeniu na 1 mkw. wzrosła tylko o 1,0%. W II kwartale sytuacja wyglądała już zupełnie inaczej. Średnia warszawska stawka cenowa na rynku pierwotnym wzrosła bowiem o 3,9% i przekroczyła 11 000 zł/mkw. Na ten historyczny rekord złożyły się między innymi odczuwalne podwyżki średnich ofertowych cen lokali z Białołęki (+5,4%), Pragi-Południe (+9,7%) oraz Woli (+4,4%).

[WYKRES]

W niemal wszystkich dzielnicach stosunkowo nieliczne nowe inwestycje wprowadzone do oferty przez deweloperów cechowały się już większymi cenami odzwierciedlającymi m.in. ogólną inflację, wyższe ceny materiałów budowlanych (np. stali) oraz rosnące koszty zakupu i przystosowania gruntów. To z całą pewnością oznacza kłopoty dla osób szukających nowego „M” od dewelopera za niską cenę. Pod względem średniej ceny metrażu, nie mogły być już wyróżnione dzielnice uznawane do tej pory za relatywnie „tanie”. Mowa o Rembertowie oraz Wesołej, gdzie nowe oferty były znacząco droższe od poprzednich.

Coraz mniej tańszych ofert. I co dalej?

Jeżeli chcielibyśmy podsumować II kw. 2021 r. na stołecznym rynku pierwotnym, to na pierwszy plan z pewnością wysuwają się dwie zmiany.

[WYKRES]

Pierwsza z nich dotyczy rekordowego spadku podaży dostępnych mieszkań.  Bardzo duży popyt z I kw. 2021 r. skutkował wytworzeniem rynkowej nierównowagi, która utrwaliła się w kolejnym kwartale (mimo popytu mniejszego o około 20% - 25%). Spadek stołecznego popytu w II kw. 2021 r. mógł wynikać z gorszej dostępności cenowej mieszkań i ograniczonego wyboru tańszych lokali. Niewykluczone jest też stopniowe nasycanie się popytu inwestycyjnego.

Porównanie średniej ceny mieszkań wprowadzonych na warszawski rynek pierwotny i sprzedanych w II kw. 2021 r. sugeruje natomiast, że przeciętne koszty zakupu stołecznego metrażu będą rosnąć również w kolejnych miesiącach. Nic nie wskazuje bowiem, że dynamika cen gruntów, materiałów i robocizny może znacząco wyhamować.

Cały raport „Rynek mieszkaniowy w Warszawie – II kw. 2021 r.” jest dostępny do pobrania na stronie: https://rynekpierwotny.pl/lp/raport-mieszkaniowy-warszawa/

***

RynekPierwotny.pl – największy ogólnopolski portal zawierający oferty mieszkań i domów od deweloperów. Od ponad 12 lat pomaga osobom szukającym w wyborze i zakupie własnego „M”. Serwis zawiera oferty: domów, mieszkań, lokali użytkowych oraz lokali inwestycyjnych. Swoich klientów wspiera również poradami ekspertów oraz bazą wiedzy zawierającą najważniejsze kwestie związane z zakupem mieszkania na rynku pierwotnym.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: RynekPierwotny.pl
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Nieruchomości Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele? Biuro prasowe
2025-05-13 | 06:00

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Rynek nieruchomości w Polsce rządzi się swoimi prawami. Klient nierzadko poznaje ceny lokali dopiero wtedy, gdy zapyta o nie sprzedawcę. Najlepiej osobiście, podczas spotkania
Nieruchomości Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?
2025-04-29 | 18:00

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Rynek nieruchomości przeszedł w ostatnich latach dużą metamorfozę. Coraz więcej osób, zamiast mieszkania w centrum dużego miasta, wybiera życie na przedmieściach.
Nieruchomości Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
2025-04-25 | 06:00

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Zakup mieszkania to decyzja, której skutki odczuwamy przez lata. Metraż i liczba pokoi są ważne, ale to układ pomieszczeń decyduje o tym, czy nowe mieszkanie będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów

W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.

Handel

Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.

Transport

W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.