Warszawska Galeria Młociny z certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER
W Polsce mieszka około 7 mln osób z niepełnosprawnościami, które w swoim codziennym życiu napotykają wiele barier – także w przestrzeni publicznej. Dlatego tak ważne jest tworzenie miejsc przyjaznych, bezpiecznych i dostępnych dla każdego. Centrum handlowe Galeria Młociny zostało docenione przez Fundację Integracja certyfikatem OBIEKT BEZ BARIER. Wyróżnienie przyznawane jest obiektom spełniającym wymogi dostępności architektonicznej, także w przypadku osób z ograniczoną sprawnością.
W maju Fundacja Integracja przyznała warszawskiej Galerii Młociny certyfikat OBIEKT BEZ BARIER. Warunkiem jego otrzymania jest uzyskanie pozytywnego wyniku audytu dostępności architektonicznej. Co istotne, audytorzy to nie tylko eksperci w zakresie dostępności, ale też testerzy z różnymi niepełnosprawnościami, którzy analizują dostępność architektoniczną obiektu podczas wizji lokalnej oraz na podstawie udostępnionych planów architektonicznych.
Jak ustalono, w projekcie Galerii Młociny zostały uwzględnione liczne udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, starszych czy poruszających się z małymi dziećmi. Są to m.in.: oznaczenia w alfabecie Braille’a, schody wyposażone w obustronne poręcze, a także komunikaty głosowe w windach i dla osób parkujących na miejscach dla niepełnosprawnych.
Eksperci Fundacji docenili również drzwi wejściowe wyposażone w system automatycznego otwierania i przycisk dla osób z niepełnosprawnościami, bezpieczne toalety wyposażone w system wzywania pomocy oraz schody wyłożone płytkami w różnych, kontrastowych odcieniach szarości, oznaczone w kluczowych miejscach żółtą taśmą antypoślizgową.
- Drzwi Galerii Młociny są otwarte dla wszystkich, w związku z czym naszym priorytetem jest, aby każdy z klientów – bez względu na wiek czy stopień sprawności – czuł się na terenie centrum bezpiecznie i komfortowo. Dzięki współpracy z Fundacją Integracja uzyskaliśmy potwierdzenie, że Galeria Młociny jest miejscem przyjaznym, inkluzywnym, zaangażowanym i budującym społeczność. Choć już na etapie planowania inwestycji braliśmy pod uwagę potrzeby osób z niepełnosprawnościami, nie ustajemy w wysiłkach na drodze do bycia jeszcze bardziej przyjaznym miejscem i nadal wprowadzamy kolejne udogodnienia. Te same wartości przyświecają naszym najemcom – mówi Kamila Kiersikowska, Dyrektor CH Galeria Młociny.
Dzięki udogodnieniom w Galerii Młociny miło czas może spędzać każdy. Poza elementami architektury, z myślą o osobach w spektrum autyzmu oraz wrażliwych na dużą ilość bodźców, w każdy wtorek w godzinach 15:00-18:00 na terenie centrum obowiązują również ciche godziny: muzyka jest w tym czasie wyłączona, a ogłoszenia głosowe ograniczone do minimum. Wygaszone jest też oświetlenie. Wychodząc naprzeciw potrzebom osób niesłyszących, Galeria oferuje także w punkcie informacyjnym tłumacza języka migowego online.
Więcej informacji o Fundacji Integracja oraz certyfikacie OBIEKT BEZ BARIER znajduje się na stronie: https://www.integracja.org/.

Finanse, obowiązki i pogoda: nowe badania pokazują, czym naprawdę stresujemy się w domu

878 miliardów dolarów: tyle wynosi wkład przemysłu piwowarskiego do globalnego PKB

Światło dzienne – naturalny energetyk, który zmieni Twoje życie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.