Whirlpool wspiera ofiary wojny w Ukrainie – firma przekazała transzę sprzętu
Whirlpool kontynuuje działania charytatywne na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. We współpracy z fundacją Habitat for Humanity Poland, amerykański producent przekazał potrzebującym ponad 300 sztuk kuchenek wolnostojących o wartości blisko pół miliona złotych. Pierwszy sprzęt już trafił za naszą wschodnią granicę.
Współpraca z fundacją Habitat for Humanity Poland to jedna z naszych najważniejszych inicjatyw prospołecznych. Od kilku lat działamy razem na rzecz lepszego świata – skupiając się przede wszystkim na lokalnych społecznościach – mówi Zygmunt Łopalewski z Whirlpool Corporation. – Jesteśmy szczególnie dumni z akcji wolontariatu, w których udział biorą nasi pracownicy, którzy pod okiem koordynatorów z Fundacji, np. remontują domy potrzebujących rodzin. To bardzo ważne, by pokazywać, że nawet działania małych grup, mogą realnie wpłynąć na życia poszczególnych osób czy rodzin – dodaje Łopalewski.
Poza tym, Whirlpool zdecydował się też na dodatkowe działania, wspierające ofiary wojny w Ukrainie, jeszcze w 2022 roku: Wojna za naszą wschodnią granicą spowodowała zmianę działania Habitat for Humanity Poland i w tych działaniach wspiera nasz Whirlpool. Napływ uchodźców z Ukrainy spowodował zwiększenie problemów mieszkaniowych w Polsce. Nasza organizacja wspólnie z partnerami postanowiła pomóc tym najbardziej potrzebującym, zagrożonym rodzinom uciekającym przed wojną. Dzięki Whirlpool otrzymaliśmy jeszcze w pierwszej połowie 2022 roku dwie ciężarówki wyposażenia: pralek, lodówek, kuchenek. Sprzęty te trafiły do naszych programów, głównie do Programu Najmu Społecznego, czyli do wcześniej wymienionych rodzin, których nie było stać ani na wynajem mieszkania, ani na zakup takiego sprzętu – wyjaśnia Maciej Kosiorek z Habitat for Humanity Poland.
W 2023 roku Fundacja rozpoznała szereg potrzeb wśród ludności cywilnej w Ukrainie. Jedną z nich są kuchenki w obwodach Mikołajewskim i Chersońskim, w których tego typu sprzęt został skradziony, zniszczony działaniami wojennymi lub zalany poprzez powódź spowodowaną wysadzeniem tamy w Nowej Kachuwce. – Bez kuchenek mieszkańcy mogą mieć realny problem, by przetrwać zimę i pierwsze, jeszcze chłodne wiosenne miesiące – mówi Maciej Kosiorek z Habitat for Humanity Poland. W odpowiedzi na te realne, choć bardzo proste potrzeby, Whirlpool przekazał ponad 330 sztuk kuchenek, z czego ponad 310 zostało wysłanych do Ukrainy i są dystrybuowane poprzez siatki wolontariuszy, wspierających lokalną ludność. Wartość przekazanej darowizny to 487 108 zł. Sprzęt służy już rodzinom z Mikołajowa pod Chersoniem oraz w okolicznych wsiach, m.in. Kiselivce, Maksimivce, Zasilya. Pozostały sprzęt trafi do potrzebujących rodzin w Polsce. – Cieszymy się, że mogliśmy ponownie połączyć siły z Fundacją Habitat for Humanity Poland i wspólnie pomóc rodzinom, dla których codzienne życie jest wielką próbą. W otaczających je wyzwaniach i strachu, który im towarzyszy, niech chociaż przygotowywanie posiłków da im namiastkę normalności – mówi Zygmunt Łopalewski z Whirlpool Corporation.

Zwyżki nożycowe – co je wyróżnia i do jakich zadań są polecane?

Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie

Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Ważą się losy nowej umowy między Unią Europejską a Ukrainą na temat zasad handlu. Obecne przepisy wygasają 5 czerwca
5 czerwca wygasa ATM, czyli wprowadzona przed trzema laty i potem z modyfikacjami przedłużana umowa między UE a Ukrainą, liberalizująca zasady wwozu ukraińskich towarów na teren Wspólnoty. Strona ukraińska chciałaby jej przedłużenia, na razie jednak Unia zgodziła się jedynie na przedłużenie bezcłowego przywozu żelaza i stali. Największe obawy, zwłaszcza w Polsce, budzi kwestia produktów rolnych. Zdaniem europosłanki Konfederacji Anny Bryłki należałoby wrócić do obowiązującej przed 2022 rokiem umowy stowarzyszeniowej DCFTA, ponieważ Ukraina może dziś eksportować swoje towary drogą morską poprzez porty na Morzu Czarnym, a dzięki darmowemu dostępowi do unijnego rynku bogacą się jedynie potentaci rolni.
Ochrona środowiska
Nowe technologie pomagają szybciej i dokładniej sortować odpady. Wciąż nie wszystkie da się jednak przetworzyć

Do 2030 roku 55 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych powinno trafiać do przetworzenia. W ubiegłym roku było to ok. 27 proc. Nowe technologie w coraz większym stopniu ułatwiają sortowanie odpadów, ale nie pozwalają jeszcze na przetworzenie wszystkich ich rodzajów. To pierwsze wyzwanie związane z zamykaniem obiegu. Kolejnym jest zwiększanie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w produkowanych opakowaniach, czego wymagają unijne przepisy. Choć w tym obszarze widać w ostatnich latach znaczące postępy, nie brakuje wyzwań.
Handel
Rosyjskie surowce przestaną płynąć do UE. Spóźniony, ale ambitny i istotny plan ma być wdrożony do 2027 roku

– Kupowanie surowców energetycznych z Rosji jest jak kupowanie broni przeciwko Ukrainie – uważa europosłanka PO Mirosława Nykiel. Dlatego KE planuje do 2027 roku ograniczyć do zera import rosyjskich paliw. Joanna Scheuring-Wielgus ocenia, że taka decyzja powinna zapaść już dawno, ale lepiej późno niż wcale. Co więcej, państwa członkowskie powinny być w tych deklaracjach zjednoczone najbardziej, jak się da.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.