Wieczory z bestsellerami
Gala Bestsellerów Empiku 2020 już 9 lutego! Podczas najbliższego spotkania online jurorzy konkursu Odkrycia Empiku 2020, Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr, porozmawiają o polskiej kinematografii w ostatnich miesiącach. Towarzyszyć im będą reżyserzy nominowani do filmowej odsłony tej nagrody: Olga Bołądź, Piotr Domalewski, Jan Holoubek, Magnus von Horn oraz Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja. Dzień po gali z polskimi czytelnikami połączy się Abby Jimenez, autorka nominowanej do Bestsellera Empiku 2020 powieści „To tylko przyjaciel”. Bohaterką spotkania autorskiego online będzie także Katarzyna Grochola, jedna z ulubionych pisarek Polaków i laureatka plebiscytu Empiku w poprzednich latach.
Interaktywne transmisje odbywają się na stronie Facebook.com/empikcom. W trakcie wydarzeń możliwe jest zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Wszystkie spotkania tłumaczone są na język migowy.
Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr – Odkrycia Empiku – Film – live z jurorami i nominowanymi – poniedziałek, 8 lutego, godz. 18:00
Podczas zbliżającej się gali Bestsellerów Empiku 2020 po raz drugi wręczone zostaną również nagrody Odkrycie Empiku w trzech kategoriach: Literatura, Muzyka i Film. Jury, w którym zasiadają osoby związane z kulturą – uznani twórcy, opiniotwórczy dziennikarze oraz eksperci Empiku – przyzna je za ważne dokonania artystyczne oraz znaczące dla rozwoju kultury dzieła, utwory, projekty, które miały premierę w 2020 roku.
Podczas trzeciego spotkania z cyklu „Odkrycia Empiku 2020” członkowie Jury w kategorii Film, Grażyna Torbicka i Maciej Stuhr, opowiedzą o polskiej kinematografii w niezwykłym dla branży 2020 roku. W wydarzeniu wezmą także nominowani w tej kategorii reżyserzy: Olga Bołądź, Piotr Domalewski, Jan Holoubek, Magnus von Horn oraz Małgorzata Goliszewska i Katarzyna Mateja.
W ubiegłym roku tytuł filmowego Odkrycia Empiku 2019 otrzymał Bartosz Kruhlik za film „Supernova”. Zwycięzca tegorocznej edycji zostanie ogłoszony podczas gali Bestsellery Empiku już 9 lutego. Wydarzenie będzie wielkim świętem polskiej kultury oraz widowiskiem muzycznym w zaskakującej, futurystycznej oprawie. Transmisja rozpocznie się na antenie TVN o godzinie 20.15. Z kolei już o 19.45 wystartuje studio pregalowe na profilu Empiku na Facebooku i na stronie Empik.com.
Abby Jimenez – środa, 10 lutego, godz. 18:00
Bohaterką środowego spotkania autorskiego będzie amerykańska pisarka Abby Jimenez. Jej debiutancka powieść „To tylko przyjaciel” (Wydawnictwo Muza) porwała tysiące polskich czytelników i zyskała nominację do nagrody Bestsellera Empiku 2020 w kategorii Literatura obyczajowa. Rozmowę z autorką poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge, a tłumaczem konsekutywnym będzie Anna Rosiak.
Bohaterka książki „To tylko przyjaciel”, Kristen Peterson, ceni w życiu niezależność i przyjaźń. Nie ma czasu dla facetów, którzy nie rozumieją jej poczucia humoru, ma go za to zawsze dla przyjaciół, ukochanego psa i własnej firmy, którą prężnie rozwija. Chciałaby mieć czas także dla swojego chłopaka Tylera – niestety jest on skupiony na karierze w armii i przebywa na zagranicznym kontrakcie. Kristen ma też świadomość, że nigdy nie zostanie matką. Niedługo przejdzie operację, w wyniku której nie będzie mogła mieć dzieci. Wcześniej jednak odbędzie się ślub jej najlepszej przyjaciółki, Sloan. Kristen pomaga w przygotowaniach do wesela. Kiedy poznaje drużbę pana młodego, czuje, że pojawia się między nimi niewytłumaczalnie silna chemia. Josh Copeland jest zabawny, seksowny, świetnie reaguje na jej sarkastyczne komentarze i wie, że kiedy Kristen robi się zła, trzeba po prostu dać jej dobrze zjeść.
Jest jednak coś, co sprawia, że Josh może być dla Kristen jedynie przyjacielem, nigdy kimś więcej. Mężczyzna marzy o dużej rodzinie, a Kristen przecież nie mogłaby mu jej dać. Decyduje się więc na ryzykowny status relacji: przyjaźń z dodatkowymi „korzyściami”. Choć taki układ teoretycznie wydaje się prosty, w praktyce jednak będzie bardzo skomplikowany…
Katarzyna Grochola – czwartek, 11 lutego, godz. 20:00
Jedna z najpoczytniejszych polskich autorek, Katarzyna Grochola, powraca z nową książką. O miłości! Z okazji premiery powieści „Zjadacz czerni 8” (Wydawnictwo Literackie) pisarka zagości w studiu Empiku i odpowie na pytania wielbicieli swojej prozy. Spotkanie autorskie online poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge.
Misterna mozaika postaci, miejsc i zdarzeń. Zaskakujący splot ludzkich losów, których tylko z pozoru nic nie łączy. I on – zjadacz czerni. A także tajemnicze 8. W nowej powieści Katarzyny Grocholi historie bohaterów łączą się we wzór, który dla nich pozostaje nierozpoznany, a mimo to ma sens, jak wiele sytuacji, miejsc i zdarzeń w życiu każdego człowieka. Miłość nie jest jednowymiarowa, określona i zamknięta w ramie. Nie sprowadza się tylko do tęskniących za czułym dotykiem kochanków. Jest szansą na człowieczeństwo, mimo wszystko i na przekór. Jeśli tylko podejmiemy próbę zrozumienia drugiego człowieka, może zdarzyć się cud.

Co 7. Polak na pewno kupi książkę pod choinkę

Świąteczny eko-prezent dla mieszkańców Szczecina

Startuje konkurs "Pulsu Biznesu" na Biznesową Książkę Roku
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Problemy społeczne

Poziom wyszczepienia Ukraińców jest o 20 pp. niższy niż Polaków. Ukraińskie mamy w Polsce wskazują na szereg barier
Różnice w kalendarzu szczepień, bariery językowe, nieznajomość polskiego systemu szczepień oraz obawy przed skutkami ubocznymi szczepionek – to jedne z najczęstszych problemów, które prowadzą do tego, że poziom wyszczepienia Ukraińców w Polsce jest niższy niż Polaków. To może mieć wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne w całym kraju. Fundacja Instytutu Matki i Dziecka podejmuje inicjatywę mającą budować postawy proszczepienne wśród imigrantów.
Polityka
J. Scheuring-Wielgus: Napięcia geopolityczne wymagają silniejszego zjednoczenia państw Europy. To lekcja z II wojny światowej

Parlament Europejski podczas specjalnej sesji w Strasburgu uczcił 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Jesteśmy zdeterminowani, by stanąć razem i powiedzieć jasno i stanowczo: nigdy więcej – podkreśliła przewodnicząca PE Roberta Metsola. Zarówno kombatanci, których obecność uświetniła uroczystość, jak i europosłowie podkreślali, że projekt utworzenia europejskiej wspólnoty był odpowiedzią na ówczesne zagrożenia dla pokoju, o który nieustannie trzeba wspólnie dbać.
Ochrona środowiska
Budownictwo modułowe coraz popularniejsze w samorządach. Teraz rozwój sektora jest napędzany przez KPO

Rozwój budownictwa modułowego jest coraz bardziej zauważalny w inwestycjach samorządowych. Wpływa na to przede wszystkim szybsze tempo prowadzonych prac w porównaniu z tymi, w których wykorzystywane są tradycyjne technologie budowlane. Istotną kwestią jest również spełnianie warunków środowiskowych, w tym wysoka efektywność energetyczna budynków, która ma wpływ na możliwość uzyskania dofinansowania z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy mają już niewiele czasu na finalizację dotowanych inwestycji. Termin upływa 31 sierpnia 2026 roku.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.