Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną
z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego ekologiczną stal wyniesie 2,7 mln ton rocznie.
Zakład produkcyjny, który wybuduje Metinvest, będzie wykorzystywał technologie oparte na elektrycznych piecach łukowych i materiałach pochodzących z recyklingu, w tym złomie, surówce i bezpośrednio zredukowanym żelazie pochodzącym z Ukrainy.
Inwestycja powstanie w oparciu o podpisanie 20 listopada historycznej deklaracji o współpracy pomiędzy Grupą Metinvest a Ministerstwem Przedsiębiorczości i „Made in Italy”. Memorandum zostało sygnowane
w Rzymie podczas spotkania rządów Włoch i Ukrainy.
Włoska agencja kredytów eksportowych SACE oraz wiodące instytucje bankowe, w tym Cassa Depositi e Prestiti, wyraziły zainteresowanie wsparciem finansowym dla zakładu produkcyjnego w Piombino, który ma osiągnąć wartość 2,5 mld EUR.
- Ta umowa jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia jednej z najbardziej zrównoważonych hut stali
w Europie. Projekt pomoże wzmocnić włoski przemysł stalowy i ukraińskie operacje górnicze, pokazując potencjał międzynarodowej współpracy w promowaniu zrównoważonego rozwoju przemysłowego – powiedział Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Grupy Metinvest.
Podpisanie umowy programowej spodziewane jest na początku 2025 r. Dokument ten określi konkretne działania, w tym koncesje na rekultywację gruntów, umowy rozwojowe za pośrednictwem Invitalia, krajowej agencji ds. inwestycji zagranicznych i rozwoju gospodarczego, środki ochrony zatrudnienia, inicjatywy
w zakresie energii odnawialnej i ulepszenia infrastruktury portowej.

Unijna zmiana prawna otworzy drzwi dla nielegalnego drewna z Rosji

Rollercoaster cen ropy naftowej

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

KE proponuje nowy Fundusz Konkurencyjności. Ma pobudzić inwestycje w strategiczne dla Europy technologie
W środę 16 lipca Komisja Europejska przedstawiła projekt budżetu na lata 2028–2034. Jedna z propozycji zakłada utworzenie Europejskiego Funduszu Konkurencyjności o wartości ponad 400 mld euro, który ma pobudzić inwestycje w technologie strategiczne dla jednolitego rynku. Wśród wspieranych obszarów znalazła się obronność i przestrzeń kosmiczna. Na ten cel ma trafić ponad 130 mld euro, pięciokrotnie więcej niż do tej pory.
Firma
Były prezes PGE: OZE potrzebuje wsparcia magazynów energii. To temat traktowany po macoszemu

Choć udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Polski jest stosunkowo wysoki i rośnie, to ten przyrost jest chaotyczny i nierównomiernie rozłożony miedzy technologiami – wskazuje Forum Energii. Dodatkowo OZE potrzebują wsparcia magazynów energii, a zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Fundacji SET, ten temat jest traktowany po macoszemu. Brak magazynów powoduje, że produkcja energii z OZE jest tymczasowo wyłączana, co oznacza marnowanie potencjału tych źródeł.
Infrastruktura
Wzrost wynagrodzeń ekip budowlanych najmocniej wpływa na koszty budowy domu. Zainteresowanie inwestorów mimo to nieznacznie wzrasta

Budowa metra kwadratowego domu w Polsce kosztuje od 5,55 do 6 tys. zł w zależności od województwa – wynika z najnowszych analiz firmy Sekocenbud. Najdrożej jest w Warszawie, gdzie cena za metr kwadratowy domu przekroczyła już 6,2 tys. zł. Na przyrosty kosztów budowy domu wpływają zarówno drożejące materiały budowlane, jak i wyższe wynagrodzenia pracowników. Inwestorzy nie rezygnują jednak z budowy domów jednorodzinnych, co ma związek m.in. z wciąż wysokimi cenami mieszkań czy też obniżką stóp procentowych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.