Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną
z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego ekologiczną stal wyniesie 2,7 mln ton rocznie.
Zakład produkcyjny, który wybuduje Metinvest, będzie wykorzystywał technologie oparte na elektrycznych piecach łukowych i materiałach pochodzących z recyklingu, w tym złomie, surówce i bezpośrednio zredukowanym żelazie pochodzącym z Ukrainy.
Inwestycja powstanie w oparciu o podpisanie 20 listopada historycznej deklaracji o współpracy pomiędzy Grupą Metinvest a Ministerstwem Przedsiębiorczości i „Made in Italy”. Memorandum zostało sygnowane
w Rzymie podczas spotkania rządów Włoch i Ukrainy.
Włoska agencja kredytów eksportowych SACE oraz wiodące instytucje bankowe, w tym Cassa Depositi e Prestiti, wyraziły zainteresowanie wsparciem finansowym dla zakładu produkcyjnego w Piombino, który ma osiągnąć wartość 2,5 mld EUR.
- Ta umowa jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia jednej z najbardziej zrównoważonych hut stali
w Europie. Projekt pomoże wzmocnić włoski przemysł stalowy i ukraińskie operacje górnicze, pokazując potencjał międzynarodowej współpracy w promowaniu zrównoważonego rozwoju przemysłowego – powiedział Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Grupy Metinvest.
Podpisanie umowy programowej spodziewane jest na początku 2025 r. Dokument ten określi konkretne działania, w tym koncesje na rekultywację gruntów, umowy rozwojowe za pośrednictwem Invitalia, krajowej agencji ds. inwestycji zagranicznych i rozwoju gospodarczego, środki ochrony zatrudnienia, inicjatywy
w zakresie energii odnawialnej i ulepszenia infrastruktury portowej.
Rollercoaster cen ropy naftowej
Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko
Jak impregnować kamień naturalny?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.