Wkrótce w Europie powstanie nowoczesna zielona huta. Wybuduje ją Metinvest
Ukraiński Metinvest – grupa firm stalowych i wydobywczych – wybuduje we Włoszech jedną
z najnowocześniejszych zielonych hut stali w Europie. Wydajność zakładu produkującego ekologiczną stal wyniesie 2,7 mln ton rocznie.
Zakład produkcyjny, który wybuduje Metinvest, będzie wykorzystywał technologie oparte na elektrycznych piecach łukowych i materiałach pochodzących z recyklingu, w tym złomie, surówce i bezpośrednio zredukowanym żelazie pochodzącym z Ukrainy.
Inwestycja powstanie w oparciu o podpisanie 20 listopada historycznej deklaracji o współpracy pomiędzy Grupą Metinvest a Ministerstwem Przedsiębiorczości i „Made in Italy”. Memorandum zostało sygnowane
w Rzymie podczas spotkania rządów Włoch i Ukrainy.
Włoska agencja kredytów eksportowych SACE oraz wiodące instytucje bankowe, w tym Cassa Depositi e Prestiti, wyraziły zainteresowanie wsparciem finansowym dla zakładu produkcyjnego w Piombino, który ma osiągnąć wartość 2,5 mld EUR.
- Ta umowa jest ważnym krokiem w kierunku stworzenia jednej z najbardziej zrównoważonych hut stali
w Europie. Projekt pomoże wzmocnić włoski przemysł stalowy i ukraińskie operacje górnicze, pokazując potencjał międzynarodowej współpracy w promowaniu zrównoważonego rozwoju przemysłowego – powiedział Jurij Ryżenkow, dyrektor generalny Grupy Metinvest.
Podpisanie umowy programowej spodziewane jest na początku 2025 r. Dokument ten określi konkretne działania, w tym koncesje na rekultywację gruntów, umowy rozwojowe za pośrednictwem Invitalia, krajowej agencji ds. inwestycji zagranicznych i rozwoju gospodarczego, środki ochrony zatrudnienia, inicjatywy
w zakresie energii odnawialnej i ulepszenia infrastruktury portowej.

Rollercoaster cen ropy naftowej

Gotowanie na gazie – ani zdrowe, ani eko

Jak impregnować kamień naturalny?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Rząd zapowiada nową strategię wspierającą polski kapitał. Rodzimym firmom przyda się promocja ze strony instytucji państwowych
Premier Donald Tusk podczas otwarcia wiosennej odsłony Europejskiego Forum Nowych Idei zapowiedział nową politykę gospodarczą, opartą na odbudowie i repolonizacji krajowej gospodarki. Przy wyborze wykonawców w państwowych inwestycjach mają być promowane polskie firmy, a zadaniem administracji ma być dbanie o interes narodowy. – Wydaje mi się, że powinniśmy jednak przede wszystkim patrzeć na to, kto i jak skutecznie będzie wspierał polskie firmy, inwestycje, bo to jest to, czego potrzebujemy – ocenia dr Henryka Bochniarz, przewodnicząca Rady Głównej Konfederacji Lewiatan.
Finanse
Członek RPP spodziewa się obniżki stóp procentowych już w maju, może nawet o 50 pb. Potem dyskusja o kolejnej obniżce możliwa w lipcu

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu. W grze może być nawet 50 punktów bazowych na początek, a do końca roku dwa razy tyle. Podwyższona niepewność w globalnej gospodarce spowodowana polityką administracji w Waszyngtonie to dodatkowy czynnik, który powinien wesprzeć decyzję o poluzowaniu polityki pieniężnej.
Prawo
Trwają prace nad nową ustawą o Rzeczniku MŚP. Urząd zyska nowe kompetencje

Zgodnie z procedowaną ustawą Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców stanie się Rzecznikiem Praw Przedsiębiorców i zyska nowe uprawnienia. Wśród nich najważniejsze to możliwość reprezentowania wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości, i rolników, a także inicjatywa ustawodawcza. Ustawą w kolejnych tygodniach ma się zająć rząd.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.