Komunikaty PR

Właściciele firm rodzinnych w historycznym momencie transferów międzypokoleniow

2023-12-13  |  12:00
Biuro prasowe

To właśnie dziś większość właścicieli firm zakładanych w latach 80. i 90. ub. wieku oddaje prowadzenie firmy w ręce sukcesorów, co wymaga przyjaznego otoczenia gospodarczego.

Choć firma rodzinna często kojarzy się z małym, prowadzonym przez rodzinę przedsiębiorstwem, np. pensjonatem, osiedlowym sklepem, czy restauracją, w Polsce funkcjonuje wiele dużych organizacji, w których pracują tysiące osób. Historie ich rozwoju są różne, ale wszystkie łączy rodzinny charakter, postrzegany jako gwarancja stabilności, zaufania, wartości i kultywacji tradycji, co często stanowi często przewagę konkurencyjną na rynku. Z drugiej strony prowadzenie biznesu rodzinnego wiąże się z ogromnym ryzykiem i poczuciem odpowiedzialności nie tylko za prowadzony biznes, ale i za zabezpieczenie rodziny. Pomoc państwa jest niezbędna, by zapewnić takim firmom rozwój 

Środowisko firm rodzinnych aktualnie znajduje się w historycznym momencie transferów międzypokoleniowych – zauważa Małgorzata Rejmer, dr n. prawnych z Kancelarii Finansowej LEX.  W tej sytuacji potrzebne są przede wszystkim efektywne, proste, transparentne i stabilne podatki, sprawny i szybki wymiar sprawiedliwości, jasne zasady dostępu do publicznych środków (zamówienia publiczne, dotacje, itp.), a także zabezpieczenia finansów publicznych. Tymczasem przez ostatnie osiem lat przedsiębiorcy z tego sektora czuli się grupą zaniedbywaną i zaskakiwaną zmianami, które odbywały się bez zadowalających konsultacji. Wystarczy wspomnieć chaos spowodowany „Polskim Ładem" oraz ciągle pogarszające się warunki prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku ze zmianą władzy przedsiębiorcy liczą przede wszystkim na odblokowanie środków z KPO, które spowodują stymulację polskiej gospodarki. Ponadto zależy im na sprawnym zrealizowaniu obietnic wyborczych, które partie nowej koalicji prezentowały podczas swoich kampanii. Wśród najważniejszych postulatów można wymienić: przeprowadzenie audytu stanu finansów publicznych i podniesienie kwoty wolnej w podatku dochodowym do 60.000 zł w skali roku.  Jeśli chodzi o podatki, dla przedstawicieli firm rodzinnych bardzo ważne jest przede wszystkim zapewnienie, że do 2026 r. nie będzie żadnych podwyżek – przypomina ekspertka. Zależy nam też na wprowadzeniu kasowego PIT i VAT oraz uproszczeniu podatku PIT i CIT. Ponadto przedsiębiorcy liczą na powrót do ryczałtowego rozliczania składki zdrowotnej, a także na płatność zasiłku chorobowego przez ZUS już od pierwszego dnia choroby pracownika. Inne sprawy, które mogą pomóc firmom rodzinnym to zniesienie zakazu handlu w niedzielę, ograniczenie czasu kontroli mikro-przedsiębiorców do 6 dni, ustalenie mapy drogowej wejścia do strefy euro i wreszcie przywrócenie praworządności w sądach.

Realizacja tych postulatów w połączeniu z ostatnio dokonanym dostosowaniem prawa spadkowego 
do rzeczywistych wzorców współczesnych relacji rodzinnych, a także wejściem w życie tzw. fundacji rodzinnej
 – nowoczesnego rozwiązania, które doskonale sprawdza się w procesach sukcesyjnych, to zdaniem ekspertki właściwy kierunek, by pomóc przedstawicielom firm rodzinnych w zachowaniu struktur firm rodzinnych w perspektywie kilku pokoleń.

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Firma Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie? Biuro prasowe
2025-07-10 | 09:00

Jak wykorzystać kryptowaluty w biznesie?

Kryptowaluty już od kilku lat przestają być ciekawostką, a zaczynają odgrywać realną rolę w gospodarce. Coraz więcej firm, niezależnie od wielkości, szuka sposobów, by
Firma Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025
2025-06-30 | 06:00

Mustela Stelatopia+ zwycięzcą Rankingu TOP10 Emolienty 2025

Złota odznaka i tytuł „TOP EMOLIENT 2025” w prestiżowym Rankingu TOP10 Emolientów organizowanym przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych (PTCA)
Firma PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych
2025-06-24 | 11:45

PGE Baltica, CRIST, WIKE i Grupa Przemysłowa Baltic chcą współpracować przy budowie statków instalacyjnych i serwisowych

PGE Baltica – należąca do Grupy PGE spółka z największym portfelem projektów morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – podpisała razem z CRIST

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Handel

Polskie MŚP otrzymają większe wsparcie w ekspansji międzynarodowej. To cel nowej inicjatywy sześciu instytucji

Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw otrzymają kompleksowe wsparcie na potrzeby zwiększania konkurencyjności na arenie międzynarodowej. Taki jest cel wspólnej inicjatywy instytucji zrzeszonych w Grupie PFR pod szyldem Team Poland. Obejmuje ona zarówno wsparcie kapitałowe, w postaci gwarancji, pożyczek czy ubezpieczenia, jak i doradztwo oraz wsparcie promocyjne i informacyjne, dzięki czemu mikro-, małym i średnim firmom łatwiej będzie podjąć decyzję o ekspansji zagranicznej. Pierwszy projekt dotyczy wsparcia dla firm zainteresowanych uczestnictwem w odbudowie Ukrainy.

Bankowość

RPP zgodna co do potrzeby obniżania stóp procentowych. Trwają dyskusje dotyczące tempa tych decyzji

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procentowa ma wynosić 3,5 proc. Te okoliczności sprzyjają kredytobiorcom.

Handel

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. W. Buda: Polska nie wykorzystała swojej prezydencji do jej zablokowania

– Polska podczas prezydencji w Radzie UE nie wykorzystała szansy na obronę swoich interesów w sprawie umowy z krajami Mercosur – ocenia europoseł PiS Waldemar Buda. W jego ocenie polski rząd, mimo sprzeciwu wobec zapisów umowy, nie zbudował w UE sojuszy niezbędnych do jej odrzucenia. Porozumienie o wolnym handlu spotyka się przede wszystkim z protestami europejskich rolników, którzy obawiają się zalania wspólnego rynku tańszą żywnością z krajów Ameryki Południowej. Według europosła wszystko może się rozegrać w najbliższych tygodniach.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.