Komunikaty PR

Woda łączy

2020-04-21  |  18:00
Biuro prasowe

Firma Mattoni 1873 postanowiła wysłać rozdzielonym obywatelom miasta podtrzymującą na duchu „wiadomość w butelce“, aby pokazać, że woda (nie tylko ta w Olzie) ich łączy. Ponad 15 000 butelek naturalnej wody mineralnej Magnesia GO trafiło bezpośrednio do sztabów kryzysowych obu części miasta. Zapas wody, przyjęty przez burmistrzów obu miast, będzie rozdzielony pomiędzy lekarzy, ratowników medycznych, strażaków i innych odważnych ludzi walczących na pierwszej linii frontu z koronawirusem.

Obywatelom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna zawsze wystarczyło przejść przez most nad rzeką Olzą, aby być u swoich zagranicznych sąsiadów. Wielu mieszkańców Cieszyna ma na drugim brzegu swoich przyjaciół, partnerów, czasami całe rodziny a teraz, po zamknięciu granic, są całkowicie odcięci od swoich bliskich. Przynajmniej jest możliwość pomachania ręką przez rzekę.

O tym, że sąsiedzi wzajemnie tęsknią świadczy także inicjatywa, która wynikła po  polskiej stronie, kiedy Polacy wywiesili w kierunku Czeskiego Cieszyna wiadomość „Stýská se mi po tobě Čechu“ (tłum. Tęsknię za Tobą Czechu). Reakcja czeskiej części miasta nadeszła niemal natychmiast, a następnego ranka została napisana na przeciwległym brzegu rzeki „I ja za Tobą, Polaku”. „Takie uczucia zainspirowały nas, aby wesprzeć podzielone podwójne miasto i przesłać naszą „wiadomość w butelce“, w języku czeskim „vzkaz v lahvi“, burmistrzom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna. Sztabom kryzysowym obu miast dostarczyliśmy w sumie 33 palety naturalnej wody Magnesia. Wierzymy, że wysoka zawartość magnezu w wodzie Magnensia pomoże tym, którzy obecnie potrzebują go najwięcej“ mówi Andrea Brožová, rzecznik prasowy firmy Mattoni 1873.

Darowizna została przekazana w czwartek, 9 kwietnia, burmistrzom obu miast, którymi są Gabriela Hřebačková i Gabriela Staszkiewicz. Ze sztabów kryzysowych woda mineralna trafi do szpitali, straży pożarnej, wolontariuszy i żołnierzy, którzy obecnie pilnują przejść granicznych. „Dziękujemy za miłą „wiadomość w butelce“, którą Mattoni przekazała nie tylko Czeskiemu Cieszynowi, ale i naszym sąsiadom za rzeką. Wierzę, że nasze jedno wielkie miasto nie będzie musiało długo czekać i wkrótce się spotkamy“ podsumowuje Gabriela Hřebačková, burmistrz Czeskiego Cieszyna.

„Dziękuję za ten gest solidarności i akcję wspierającą służby działające na pierwszym froncie walki z koronawirusem. Wypatrujemy siebie stojąc nad Olzą, dziś rzeka nas dzieli, czekamy na dni, kiedy znów będzie łączyć. Czekamy na powrót do naszego współtworzenia życia po obu stronach Olzy” – przyznaje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł spożywczy MLEKOVITA – największa mleczarnia – na podium Złotej Setki Polskiego Rolnictwa Biuro prasowe
2021-12-07 | 11:30

MLEKOVITA – największa mleczarnia – na podium Złotej Setki Polskiego Rolnictwa

MLEKOVITA, największa grupa mleczarska w Europie Środkowo-Wschodniej, konsekwentnie i dynamicznie się rozwija, umacniając się na pozycji lidera tej branży. Potwierdzają to liczne nagrody i
Przemysł spożywczy 37% Polaków skorzystało z oferty diet pudełkowych. Raport Kukuła Healthy Food
2021-12-07 | 05:59

37% Polaków skorzystało z oferty diet pudełkowych. Raport Kukuła Healthy Food

Na przełomie września i października 2021r. z cateringu dietetycznego korzystało 37% Polaków – tak wynika z najnowszego badania „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła
Przemysł spożywczy Marek Kondrat otworzył kolejny sklep w Warszawie
2021-12-07 | 05:58

Marek Kondrat otworzył kolejny sklep w Warszawie

W piątek, 3 grudnia odbyło się uroczyste otwarcie nowego sklepu Kondrat Wina Wybrane na ul. Muślinowej 1 w Warszawie. Pod szyldem Marka Kondrata istnieje już 11 specjalistycznych

Więcej ważnych informacji

Edukacja

Stan czytelnictwa w Polsce się poprawia. Rośnie zainteresowanie literaturą dziecięcą

Według najnowszego raportu Biblioteki Narodowej co najmniej jedną książkę (lub jej fragment) w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie przeczytało 42 proc. respondentów. To najlepszy wynik od sześciu lat, choć wciąż nie jest dobry. Oznacza wzrost o 3 proc. w skali roku i o 5 proc. na przestrzeni dwóch lat. Choć księgozbiory domowe częściej znajdują się tam, gdzie mieszkają osoby do 18. roku życia, to posiadanie książek w domu wciąż nie jest zjawiskiem powszechnym. Nadal potrzebna jest promocja czytelnictwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Taki jest cel konkursu Literacka Podróż Hestii, który właśnie miał swój finał.

Handel

Coraz mniejsze spożycie piwa. Branża spodziewa się dalszych spadków z powodu kolejnej podwyżki akcyzy

Zaledwie kilka dni po przyjęciu ustawy podnoszącej akcyzę od piwa o 10 proc. od nowego roku oraz o kolejne 28 proc. w ciągu następnych pięciu lat posłowie rozpoczęli prace nad kolejnym projektem zakładającym podwyżkę akcyzy od dosładzanych piw smakowych. Zdaniem przedstawicieli branży będzie to skutkować podwyżką cen piwa i dalszym spadkiem jego spożycia. A to przełoży się na kondycję nie tylko browarów i to głównie tych mniejszych, ale też rolników czy małych sklepów, które żyją ze sprzedaży piwa.

Problemy społeczne

Pacjenci korzystający z respiratorów w domach stracą dostęp do leczenia. Grozi im powrót do szpitali

W Polsce jest 9 tys. osób, które korzystają z respiratora w warunkach domowych. To m.in. pacjenci z chorobami płuc, POChP czy powikłaniami pocovidowymi. – Dzięki temu możemy w ogóle egzystować. Jeżeli tego nie będzie, to po pewnym czasie następuje zapalenie dróg oddechowych czy zapalenie płuc i szpital. Czyli to jest coś, co jest koniecznością i co ratuje nasze życie – podkreśla Ryszard Rusnarczyk, prezes Stowarzyszenia „Jednym Tchem”. Mimo że kolejka potrzebujących tego rodzaju świadczenia się wydłuża, Ogólnopolski Związek Świadczeniodawców Wentylacji Mechanicznej wstrzymał właśnie przyjęcia nowych pacjentów. Powodem jest propozycja NFZ dotycząca obniżki wyceny tego świadczenia nawet o 60 proc.

Ochrona środowiska

Włóknisty materiał może zastąpić plastik w branży rolno-spożywczej. Polska firma na razie wykorzystuje go do uprawy roślin

Polski start-up opracował materiał, który może zastąpić plastik w wielu różnych zastosowaniach, przyczyniając się do ograniczenia nieodnawialnych zasobów naturalnych takich jak torf. Wykorzystuje do tego naturalne włókna roślinne. Dziś głównie proponuje ich zastosowanie w rolnictwie – do podłoży w uprawach roślin. Dzięki temu kiełkujące rośliny są mniej narażone na choroby odglebowe, uprawy są bardziej regularne i wymagają mniej podlewania. W przyszłości włóknisty materiał mógłby znaleźć zastosowanie m.in. w budownictwie jako alternatywa dla wełny mineralnej.