Wrocławscy architekci z 2. miejscem w Global Future Design Awards 2020
Projekt wrocławskiego biura architektonicznego AP Szczepaniak został nagrodzony w międzynarodowym konkursie Global Future Design Awards 2020. Inwestycję Atal Warta Towers w Poznaniu okrzyknięto drugim najlepszym budynkiem w kategorii „Mixed Use Concept”. Jest to jedyna nagrodzona pracownia architektoniczna z Polski w całym konkursie.
GFDA to jeden z bardziej prestiżowych konkursów architektonicznych. Organizowany jest przez portal Architecture Press Release. Biorą w nim udział architekci, projektanci, inżynierowie i artyści z całego świata. Konkurs ma na celu wyłonienie najlepszych projektów, które cechuje nowatorskie podejście do architektury oraz zwrócenie uwagi na projekty wyróżniające się zastosowaniem nowatorskich technologii, materiałów, estetyki i podejścia do przestrzeni. W kategorii „Mixed Use Concept”, w której zwyciężyło wrocławskie biuro, rywalizują budynki łączące w sobie wiele funkcji: mieszkalną, biurową, handlową czy kulturalną.
Nagrodzona inwestycja, Atal Warta Towers w Poznaniu, jest w trakcie realizacji. Koniec budowy planowany jest na III kwartał 2021 r. W 17-piętrowym budynku powstaną 352 mieszkania. Parter budynku zaprojektowano w kształcie odwróconej litery P z wydzielonym wewnątrz ogólnodostępnym patio – placem miejskim. Znajdą się w nim punkty handlowo-usługowe. – Kształt budynku jest wynikiem starań, aby uzyskać jak najlepszy widok w kierunku Warty i Starego Miasta. Bryła składa się z trzech wyodrębnionych kompozycyjnie, ale przenikających się wzajemnie części – komentuje główny projektant, Artur Szczepaniak. Inwestorem jest firma Atal S.A.
AP Szczepaniak to wrocławskie biuro architektoniczne założone w 1999 r. przez braci Artura i Pawła Szczepaniaków. Obecnie zespół liczy około 50 architektów. AP Szczepaniak specjalizuje się w przygotowaniu projektów architektonicznych i wielobranżowych w sektorach: budownictwa mieszkaniowego, użyteczności publicznej, handlu oraz usług komercyjnych

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór

Dlaczego doświadczeni inwestorzy wolą lokować kapitał w apartamenty premium, niż w nieruchomości z segmentu popularnego?
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

PE przedstawił swoje priorytety budżetowe po 2027 roku. Wydatki na obronność kluczowe, ale nie kosztem polityki spójności
Parlament Europejski przegłosował w tym tygodniu rezolucję w sprawie priorytetów budżetu UE na lata 2028–2034. Europosłowie są zgodni co do tego, że obecny pułap wydatków w wysokości 1 proc. dochodu narodowego brutto UE-27 nie wystarczy do sprostania rosnącej liczbie wyzwań, przed którymi stoi Europa. Mowa między innymi o wojnie w Ukrainie, trudnych warunkach gospodarczych i społecznych oraz pogłębiającym się kryzysie klimatycznym. Eurodeputowani zwracają też uwagę na ogólnoświatową niestabilność, w tym wycofywanie się Stanów Zjednoczonych ze swojej globalnej roli.
Infrastruktura
Odbudowa Ukrainy pochłonie setki miliardów euro. Polskie firmy już teraz powinny szukać partnerów, nie tylko w kraju, ale i w samej Ukrainie

Według stanu na koniec 2024 roku odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.
Polityka
Europoseł PiS zapowiada walkę o reparacje wojenne dla Polski na forum UE. Niemiecki rząd uznaje temat za zamknięty

Nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz podczas konferencji prasowej w Polsce ocenił, że temat reparacji wojennych w relacjach polsko-niemieckich jest prawnie zakończony. Nie zgadza się z tym europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, który chce do tego tematu wrócić na forum UE. Przygotowana za rządów PiS publikacja „Raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej” szacuje straty na ponad 6,2 bln zł.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.