Wyjazdy integracyjne w 2024. Trendy i kierunki
Wellness i sustainable retreats, lokalność, a także wzrost znaczenia team buildingu – to główne trendy w wyjazdach integracyjnych na 2024 rok. Oczekuje się, że do 2024 r. podróże służbowe osiągną poziom sprzed pandemii, ponieważ coraz więcej firm wznawia spotkania i wydarzenia organizowane „na żywo”. Według raportu GBTA Business Travel Index Outlook, wydatki na podróże służbowe osiągną 1,4 biliona dolarów w 2024 roku i prawie 1,8 biliona dolarów do 2027 roku. Na co zwrócić uwagę podczas organizowania wyjazdów integracyjnych? Oto kilka trendów, które warto znać.
Choć mogłoby się wydawać, że pandemia COVID-19 już dawno za nami, jej konsekwencje nadal są odczuwalne. Przez blisko 3 lata branża eventowa nie odzyskała kondycji sprzed 2020 roku. To jednak ma się zmienić. Zdaniem analityków, w 2024 roku podróże służbowe, rozumiane także jako wyjazdy integracyjne, osiągną poziom sprzed pandemii. Jakie są największe trendy w tym obszarze? I jakie kierunki warto wziąć pod uwagę?
Sustainable retreats, czyli wyjazdy integracyjne przyjazne środowisku naturalnemu
Ochrona środowiska naturalnego jest ważna dla 61 proc. Polaków[1], a zrównoważony rozwój jest jednym z kluczowych trendów w organizowaniu wyjazdów integracyjnych. Popularne będą miejsca, gdzie można połączyć relaks z działaniami proekologicznymi, takimi jak np. sadzenie drzew.
– Obserwujemy duży trend proekologiczny, który będzie się rozwijał i przebierze na znaczeniu w 2024 roku. Firmy chcą być postrzegane, jako te, które dbają o środowisko, a także o dobrobyt swoich pracowników. Dlatego organizacja wyjazdów integracyjnych, które nie tylko oferują relaks i rozrywkę, ale również angażują się w działania proekologiczne, staje się kluczowym elementem strategii firm. Te będą szukały eleganckich pensjonatów zlokalizowanych z dala od miejskiego zgiełku. Docenią szlaki spacerowe, trasy rowerowe i infrastrukturę, która sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu – uważa Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy.
Firmy zwrócą jeszcze większą uwagę na rodzaj serwowanych podczas eventów dań. Będą wymagały slow food i zdrowej, ekologicznej żywności.
Wellness retreats – więcej aktywności dla pracowników
W nadchodzącym roku firmy będą poszukiwały miejsc, w których można zadbać o zdrowie pracowników. Cenione będą hotele, które pozyskują produkty sezonowe od lokalnych rolników lub sadowników, a ich kuchnia oparta jest na lokalnych produktach, wpisując się w trendy slow food i less waste.
Pracodawcy będą chcieli także edukować. W związku z tym coraz popularniejsze staną się warsztaty kulinarne. Będzie to okazja nie tylko do nabycia nowych umiejętności, ale także nauki zdrowego gotowania. Ponadto wzrośnie zainteresowanie atrakcjami na świeżym powietrzu. Zamiast siedzenia w sali – firmy wybiorą wycieczkę rowerową czy podchody po lesie. Wszystko po to, by aktywizować pracowników i zachęcać ich do dbania o własne zdrowie.
Silny trend lokalności
W 2024 roku firmy zwrócą jeszcze większą uwagę na zrównoważony rozwój. W związku z tym będą szukać takich atrakcji, które są przyjazne środowisku naturalnemu, ale i ludzkiemu zdrowiu. Na sile przybierze trend lokalności. Jakie obszary obejmie?
- Lokalne kuchnie i produkty - wyjazdy integracyjne często obejmują degustacje lokalnych potraw i napojów. Firmy starają się wspierać lokalnych producentów, restauracje i rynki, dzięki czemu pracownicy mają okazję spróbować autentycznych smaków danego regionu. Chętnie będą zatem organizowane wyjazdy integracyjne do pensjonatów, które posiadają np. własne miody czy unikalne smakowo dżemy.
- Docenienie tego, co lokalne - zamiast klasycznych atrakcji turystycznych, firmy skierują uwagę na mniej znane, ale równie fascynujące miejsca w danym regionie. Zwiedzanie lokalnych zabytków, parków narodowych, czy też spotkania z miejscowymi rzemieślnikami staną się atrakcjami wyjazdów.
- Warsztaty z lokalnymi artystami i rzemieślnikami -w ramach wyjazdów integracyjnych organizowane będą warsztaty z udziałem lokalnych artystów i rzemieślników. Pracownicy mogą nauczyć się tradycyjnych umiejętności, jak np. garncarstwo, tkactwo czy wyroby rękodzielnicze.
Organizowanie warsztatów wspiera team building. Ten będzie miał ogromne znaczenie w 2024 roku. I choć ponad połowa ogłoszeń o pracę proponuje wykonywanie zajęcia w trybie hybrydowym – nadal wiele firm funkcjonuje w modelu online. Scalenie zespołu składającego się z osób, które się nie widują i pracują z różnych zakątków Polski, to ogromne wyzwanie.
– Różne badania wskazują, że pracownicy chętnie zmieniają miejsce zatrudnienia. Jednakże trudniej jest pożegnać się z daną organizacją, gdy wokół mamy pomocnych i przyjacielskich współpracowników. Firmy, które wybrały pracę zdalną, przynajmniej dwa razy w roku organizują wyjazdy integracyjne. Podczas takich imprez można poznać drugą osobę z prywatnej perspektywy i poczuć, że mimo na co dzień dzielącej nas odległości, jesteśmy częścią zespołu – dodaje Joanna Hoc-Kopiej, Dwór Korona Karkonoszy.
Rozważając na temat trendów nie należy zapomnieć o AI. Nowe technologie coraz częściej będą wspierały branżę. Po pierwsze dzięki zaawansowanym algorytmom AI możliwe jest dostosowanie programów wyjazdów integracyjnych do indywidualnych preferencji pracowników. Systemy te są w stanie analizować dane dotyczące zainteresowań i historii uczestników, co umożliwia stworzenie bardziej spersonalizowanych i satysfakcjonujących doświadczeń. Po drugie, coraz częściej po takie narzędzia sięgną pensjonaty i hotele. Umożliwią one rozmowy z wirtualnymi asystentami, by skrócić czas odpowiedzi na zapytanie klienta.
A jakie kierunki będą na topie na wyjazdy integracyjne? Zdaniem ekspertki, zwiększająca się świadomość ekologiczna i popularność turystyki przyjaznej dla środowiska sprawiają, że miejsca o dużej wartości przyrodniczej, takie jak Bieszczady czy Karkonosze, mogą stać się popularnymi kierunkami. Wyjazdy integracyjne skoncentrowane na ekoturystyce, spacerach po górach czy obserwacji dzikiej przyrody stają się coraz bardziej atrakcyjną formą rozrywki.
[1] Raport Consumer Life

Coraz więcej globalnych firm dąży do atestacji informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju – wynika z badania IFAC oraz AICPA & CIMA

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Trwają prace nad szczegółowymi wytycznymi dla schronów. Prowadzona jest też inwentaryzacja i ocena stanu istniejących obiektów
W MSWiA trwają prace nad rozporządzeniem, które określi m.in., jakie warunki powinny spełniać miejsca schronienia, oraz wprowadzi spójne standardy dotyczące ich organizacji i wyposażenia. Ich opracowanie wymagane jest przez ustawę o ochronie ludności i obronie cywilnej, która weszła w życie 1 stycznia br. Trwa także inwentaryzacja istniejących obiektów zbiorowej ochrony, w tym schronów. Jak podkreślają eksperci, mamy w tym obszarze wiele zaległości do nadrobienia. Problemem jest niedobór specjalistów od budowli schronowych, którzy mogliby ten proces wesprzeć i przyspieszyć.
Handel
Nowy rozdział we współpracy Wielka Brytania – Unia Europejska. Bezpieczeństwo jedną z kluczowych kwestii

19 maja odbędzie się w Londynie pierwszy od brexitu na tak wysokim szczeblu szczyt brytyjskich i unijnych przywódców. Zdaniem polskich europosłów obydwie strony dojrzały do ponownego zacieśnienia stosunków i są dla siebie kluczowymi partnerami. Rozmowy dotyczyć mają przede wszystkim zagadnień związanych z obronnością, ale także możliwości swobodnego przemieszczania się młodych ludzi. Wyzwaniem we wzajemnych relacjach wciąż są kwestie handlowe.
Transport
W Amazon pracuje ponad 750 tys. robotów. Najnowszy jest wyposażony w „zmysł” dotyku

Pierwsze roboty wyposażone w „zmysł” dotyku wykorzystywane są przez Amazon do obsługi produktów w centrach realizacji zamówień w USA i Niemczech. Roboty potrafią precyzyjnie przeszukiwać nawet ciasne przestrzenie półek w poszukiwaniu konkretnych produktów i z wyczuciem przenosić je na taśmę. Dzięki nim pracownicy nie muszą się schylać ani wspinać po drabinie w poszukiwaniu towaru. Automatyzacja wspiera też pracę kurierów. Paczki, które mają być dostarczone pod wskazany adres, podświetlane są w furgonetce na zielono, co ułatwia znalezienie właściwej przesyłki i skraca czas dostawy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.