Wysoce energooszczędne lampy Lena Lighting z certyfikacją środowiskową EPD
Dążenie do zrównoważonego rozwoju to dziś nie tylko wyznacznik odpowiedzialności za wspólne dobro, ale także chęć wywarcia realnego wpływu na rzeczywistość. Założenia zielonej transformacji konsekwentnie realizuje marka Lena Lighting, która otrzymała kolejny certyfikat środowiskowy Environmental Product Declarations dla opraw drogowych i parkowych Tiara LED, Strado LED oraz Skver LED, przyznawany przez Instytut Techniki Budowlanej.
Osiągnięcie neutralności klimatycznej to proces, w którym ogromną rolę odgrywa modernizacja oświetlenia. Dlatego coraz więcej polskich miast sięga po wysoce energooszczędne rozwiązania, minimalizujące pobór energii elektrycznej. Doskonałym przykładem marki, która od lat konsekwentnie działa w tym obszarze, jest Lena Lighting, która posiada certyfikat środowiskowy Environmental Product Declarations od Instytutu Techniki Budowlanej na oprawy drogowe i parkowe Tiara LED, Strado LED oraz Skver LED.
Environmental Product Declarations typu III to deklaracja o międzynarodowym zasięgu, przyznawana za dostarczanie przejrzystych oraz wiarygodnych informacji o wpływie produktu na środowisko naturalne. Przyznanie deklaracji poprzedzone jest skrupulatnymi analizami cyklu życia produktu – od etapu pozyskiwania surowców, przez samą produkcję, aż po utylizację bądź recykling.
- Jesteśmy niezwykle dumni, ponieważ uzyskanie kolejnego certyfikatu środowiskowego pokazuje, że nasze oprawy oraz oferowane rozwiązania technologiczne stanowią pożądaną odpowiedź na wyzwania przyszłości. Instytut Techniki Budowlanej, będący autorytetem w obszarze certyfikacji oraz deklaracji środowiskowych, nadał certyfikat EPD trzem naszym produktom: Tiara 2 LED, Strado LED oraz Skver LED. Zostały one zaprojektowane z myślą o neutralności klimatycznej. W przypadku każdej z opraw wdrożyliśmy procedurę obliczania śladu węglowego dla całego cyklu życia produktu – od pozyskania komponentów, poprzez produkcję oraz transport, np. przez morze, po etap eksploatacji oraz recyklingu. Stosujemy system obrotu zamkniętego, dzięki czemu nasze lampy mogą być nie tylko dostosowywane do bieżących potrzeb, ale też po zakończeniu cyklu życia stać się częścią nowych opraw. – mówi Marcin Buryan Dyrektor Produkcji Lena Lighting
Lampy z portfolio wielkopolskiego producenta są projektowane i wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego, natomiast ich eksploatacja wiąże się z generowaniem znaczących oszczędności energii. Unikalne konstrukcje i zaawansowane technologie, zapewniające wysoką efektywność świetlną oraz niwelację problemu zanieczyszczenia światłem sprawiają, że rozwiązania proponowane przez Lena Lighting w pełni wpisują się w założenia zrównoważonego rozwoju.
Tiara 2 LED, Strado LED oraz Skver LED to oprawy zapewniające imponującą skuteczność świetlną (na poziomie nawet 193 lm/W). Wykorzystują zaawansowaną technologię kierunkowych matryc wielosoczewkowych, dzięki czemu utrzymują stałą charakterystykę świetlną w czasie. Korpusy opraw oraz uchwyty wyróżniają się bardzo wysokim stopniem szczelności IP66 oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne IK09/ IK10, co ma wpływ na ich żywotność.
Oprawy Lena Lighting są kompatybilne z inteligentnym systemem sterowania światłem, co pozwala na zaprogramowanie ich zgodnie z naturalnym cyklem dobowym (dostosowanie natężenia strumienia świetlnego i barwy światła do warunków panujących na zewnątrz).
Posiadają certyfikaty: CE, RoHS, ENEC, ENEC+, Zhaga D4i, potwierdzające ich energooszczędność oraz bezpieczeństwo stosowania.
ITB jest instytutem badawczym, który prowadzi prace w obszarze budownictwa, architektury, a także dziedzin pokrewnych. Posiada akredytowany przez PCA Zespół Laboratoriów Badawczych (ZLB ITB).

Polski biznes nie jest przygotowany na cyberzagrożenia

Cyberbezpieczeństwo dla firm – skuteczne rozwiązania iIT Distribution Polska

Emitel Partnerem Technologicznym Impact’25
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

W tym tygodniu Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu na lata 2028–2034. To będzie pierwsza długoletnia perspektywa czasu wojny
16 lipca Komisja Europejska przedstawi swój pomysł na budżet w kolejnej siedmioletniej perspektywie. Projekt ma przewidywać mniej programów, większy udział kwot niezaplanowanych, a także mechanizmy i rezerwy, które umożliwią szybszą i bardziej elastyczną reakcję na zmieniające się potrzeby. Więcej w nim będzie również środków przewidzianych na wzmocnienie bezpieczeństwa. W maju Parlament Europejski odrzucił w głosowaniu propozycję KE, by budżety przewidziane na okres po roku 2027 konstruować tak jak KPO.
Polityka
P. Müller: Wnioski z ludobójstwa w Srebrenicy szczególnie aktualne w kontekście ukraińskim. Społeczność międzynarodowa nie może przymykać oczu

W ubiegłym tygodniu obchodzono 30. rocznicę ludobójstwa w Srebrenicy, gdzie z rąk Serbów w lipcu 1995 roku zginęło ponad 8 tys. bośniackich mężczyzn i chłopców. To jeden z najciemniejszych rozdziałów najnowszej historii Europy – podkreślali szefowie instytucji UE. – To także lekcja dla społeczności międzynarodowej, która nabiera szczególnego znaczenia w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – mówi Piotr Müller, europoseł z PiS.
Media i PR
Parlament Europejski wzywa do większej ochrony wolności dziennikarzy. Wiceprzewodnicząca: media mają pełnić funkcję kontrolną, a niektórym rządom to się nie podoba

8 sierpnia br. w państwach członkowskich UE zacznie obowiązywać europejski akt o wolności mediów. Przepisy rozporządzenia mają chronić pluralizm i niezależność mediów. Jak wynika z nowego raportu KE dotyczącego praworządności, wciąż jest to obszar, w którym jest dużo zagrożeń. Również Parlament Europejski wzywa kraje członkowskie do intensywnych wysiłków na rzecz wolności mediów i ochrony dziennikarzy.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.