Komunikaty PR

Wystawa Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989

2020-09-16  |  11:00
Biuro prasowe

Jej przepełniona erotyzmem sztuka budzi skrajne emocje. Kobiecą cielesność ukazuje w sposób niezwykle bezpośredni. Zakrawający o ekshibicjonizm obraz  Agaty Bogackiej zatytułowany „Tak” pojawi się na wystawie „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989 roku” w DESA Unicum. Zobaczyć można będzie też prace najważniejszych, często kontrowersyjnych współczesnych twórców takich jak Rafał Bujnowski, Wilhelm Sasnal, Artur Żmijewski, Piotr Janas czy Mirosław Bałka. 29 września zostaną zlicytowane.

Skandalizująca aura towarzyszyła Agacie Bogackiej od samego początku artystycznej kariery. Ogromną rolę w jej twórczości odgrywają zagadnienia związane z płcią i bliskimi relacjami międzyludzkimi. Artystka niezwykle umiejętnie potrafi wykorzystać je do wyrażania stanu ducha swojego pokolenia. Prezentowana na wystawie praca pojawiła się na jej indywidualnej wystawie zatytułowanej „Ja krwawię!” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Bogacka w swojej twórczości chętnie wykorzystuje wątki autobiograficzne, będące niejako zapisem stanów samotności. Główną bohaterką większości obrazów z cyklu jest młoda kobieta ukazana w sieci skomplikowanych, często erotycznych w wydźwięku relacji. Nie sposób nie odnieść wrażenia, że pojawiająca się na płótnach postać jest reprezentacją samej artystki. Bogacka ukazała ją jako świadomą swojej atrakcyjności kobietę, która bez skrępowania zwraca się do siebie na poziomie ciała oraz fizjologii. O cielesności i seksualności mówi wprost. Nie ukrywa  swoich stanów psychicznych, które wahają się pomiędzy euforią a depresją.

Zupełnie inną, bo abstrakcyjną twórczość, zobaczymy na wystawie w realizacjach Rafała Bujnowskiego. Artysta jest jedną z najciekawszych postaci współczesnej polskiej sceny artystycznej. Rozgłos przyniosła mu działalność w grupie „Ładnie”. W indywidualnej twórczości Bujnowski kontynuuje niektóre z problemów poruszanych przez ugrupowanie. Wiele prac artysty wiąże się z przestrzenią publiczną oraz zagadnieniem obrotu pieniędzy w świecie (nie tylko) sztuki. W jego dorobku można znaleźć realizacje, w których dzieło traktowane jest i sprzedawane jako tani towar (seria „Obrazy-Przedmioty”) lub produkt, który łatwo można zmultiplikować. Od wielu lat artysta konsekwentnie zajmuje się malarstwem. Prezentowana na wystawie praca, „Interior” jest kompozycją na granicy abstrakcji i przedstawieniowości. Czarna, błyszcząca farba umiejętnie rozprowadzona na płótnie tworzy wrażenie trójwymiarowości. Przy mistrzowskim użyciu bardzo prostych środków, artysta wykreował złudzenie przestrzeni. 

Na wystawie pokazana zostanie również przełomowa praca Wilhelma Sasnala z 2002 roku. To w tym czasie Fundacja Galerii Foksal na targach Art Basel pokazała monograficzną wystawę prac artysty. Obrazy Sasnala niemal natychmiast wzbudziły olbrzymie zainteresowanie krytyki i publiczności, a on sam został zaproszony do wzięcia udziału w niezwykle głośnych i ważnych międzynarodowych wystawach malarstwa.  Rok wcześniej, w 2001 roku, Sasnal zamknął okres swojej twórczości, określany mianem „pop-banalistycznym” oraz odszedł od działającej przez pięć lat krakowskiej grupy „Ładnie”. Prezentowana w DESA Unicum praca utrzymana jest w charakterystycznej dla „nowego Sasnala” czerni i bieli. Artysta sprowadza malowane kształty do prostego, graficznego znaku. W przypadku prezentowanej kompozycji, gdzie z pozoru trywialna scena zyskuje miano sytuacji, którą warto uwiecznić. Tym samym Sasnal sugeruje, że źródła inspiracji tkwią nawet w najbardziej banalnej historii czy najprostszym obiekcie. 

Na wystawie pojawią się również dzieła m.in. Radka Szlagi, Maurycego Gomulickiego i Normana Leto. 29 września zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

Wystawa „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 19-29 września 2020, godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i godz. 11-16 (sobota), Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa, wstęp wolny

Aukcja „Sztuka Współczesna. Nowe Pokolenie po 1989”: 29 września 2020, godz. 19.00, Dom Aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa

https://desa.pl/pl/aukcje/sztuka-wspolczesna-nowe-pokolenie-po-1989-osr2/

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Kultura Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego Biuro prasowe
2024-07-11 | 01:00

Wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego

Ośrodek „Instytut Konfucjusza w Krakowie” serdecznie zaprasza w poniedziałek 15 lipca o godzinie 16:00 na wernisaż twórczości Pawła Adamowskiego pt. „Ulotne piękno
Kultura Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!
2024-07-02 | 10:00

Momentum Leisure otwiera trzeci park tematyczny w Polsce!

Momentum Leisure świętuje wielkie otwarcie już trzeciego parku tematycznego w Polsce, Majaland Gdańsk, które odbyło się 29 czerwca 2024 r. Po udanych otwarciach parków Majaland
Kultura „Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!
2024-06-20 | 09:00

„Matsuri - Piknik z Kulturą Japońską” już w ten weekend!

To niezwykłe wydarzenie stanowi doskonałą okazję do poznania ponadczasowych tradycji, jak i również współczesnych aspektów Japonii.  W trakcie pikniku mieszkańcy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Konkurs Polskie Branży PR

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

IT i technologie

Przemysł

Koszty instalacji robotów wciąż zbyt wysokie dla firm. Są one jednak świadome konieczności takich inwestycji

Koszty pracy ludzkiej są nadal niskie, a korzyść z instalacji robota na linii produkcyjnej nie jest jeszcze tak duża. To – według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego – jedna z głównych barier w procesie robotyzacji w Polsce. Jednak dynamicznie rosnące średnie i minimalne wynagrodzenie, a także pogłębiający się niedobór pracowników mogą powoli tę tendencję zmieniać na korzyść robotów. Poza kwestią kosztową wadami, które widzą przedstawiciele firm przemysłowych, są m.in. zależność od stabilnych dostaw energii i technologii zagranicznych dostawców. Problemem nie są jednak kwestie obaw co do wpływu robotów na rynek pracy.

Zdrowie

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego ćwiczą techniki zabiegowe ratujące życie pacjentów. W centrum szkoleniowym odwzorowywane są najcięższe przypadki

Załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które tylko w ubiegłym roku były wzywane do prawie 12 tys. wypadków i pilnych, trudnych przypadków, muszą się ciągle szkolić, żeby być w stanie jak najlepiej pomagać pacjentom m.in. po ciężkich urazach, poparzeniach czy nagłym zatrzymaniu akcji serca. – Szkolenia to podstawa naszego funkcjonowania – podkreśla prof. dr hab. n. med. Robert Gałązkowski, koordynator Mobilnej grupy zabezpieczenia medycznego i wieloletni dyrektor LPR. Lekarze, ratownicy medyczni i pielęgniarze rozpoczęli szkolenia w warszawskim Centrum Edukacji Medycznej – specjalistycznym ośrodku Grupy LUX MED, gdzie mogą ćwiczyć najtrudniejsze techniki zabiegowe, ratujące życie pacjentów, w warunkach jak najbardziej odwzorowujących realia.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.