Komunikaty PR

Wywiad z laureatkami International VELUX Award 2022

2024-04-08  |  14:00
Biuro prasowe

Polscy studenci już pięciokrotnie wygrywali nagrody w międzynarodowym konkursie International VELUX Award. Rejestracja do bieżącej edycji upływa 14 kwietnia. Dlaczego warto stanąć do rywalizacji w tym prestiżowym konkursie? Co oznacza dla studentów nagroda przyznana przez światowej sławy jur? O tym opowiedziały laureatki poprzedniej edycji -  Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka, studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka – zdobyły Grand Prix w International VELUX Award 2022 w kategorii „Światło naturalne w budynkach". Jury zachwycił ich projekt - „TIP – Time Indicate Protection" - modułowy system zacieniający, który można zastosować na budynkach mieszkalnych. Chroni on wnętrze przed przegrzaniem, ale jednocześnie umożliwia dopływ naturalnego światła dziennego.

Czym było dla Was zwycięstwo w konkursie IVA 2022?

Udział w konkursie IVA 2022 był dla nas ważnym wydarzeniem, zyskałyśmy szerszą perspektywę, dzięki wyróżnionym projektom mogłyśmy dostrzec z jakimi problemami mierzą się mieszkańcy w różnych miejscach globu. Nastawiłyśmy się przede wszystkim na dobre zaprezentowanie naszego pomysłu. Poziom pozostałych projektów był wysoki, dlatego bardzo doceniamy fakt, że Jury wyróżniło spośród nich akurat nasz projekt.

Prace oceniało międzynarodowe jury. Jakie emocje towarzyszyły Wam podczas prezentacji projektu?

Prezentacja naszego projektu na Światowym Festiwalu Architektury w Lizbonie przed tak wybitnymi architektami to dla nas niesamowite wyróżnienie i spełnienie marzeń. Byłyśmy nieco zestresowane, ale wsparcie innych uczestników oraz organizatorów konkursu zniwelowało nasze zdenerwowanie. Poza tym byłyśmy zmotywowane, by jak najlepiej przedstawić założenia naszego projektu i położyć nacisk na zalety tego rozwiązania. Poszło dobrze.

Jury było pod wrażeniem potencjału Waszego projektu. Co tak naprawdę decyduje o jego wyjątkowości?

Przede wszystkim nasz projekt naprawdę odpowiada na serię realnych problemów, które zaobserwowałyśmy w ciągu ostatnich lat. Jest prostym rozwiązaniem, które ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców istniejących bloków, czyli ochronę ich mieszkań przed przegrzewaniem.

Czas pandemii uświadomił nam, jak wiele czasu spędzamy w pomieszczeniach i jak ważne jest to, abyśmy dobrze się czuli w naszych domach. W nowo projektowanych budynkach zwracamy szczególną uwagę na samopoczucie mieszkańców, staramy się stworzyć jak najlepszą przestrzeń do życia. Jednak budynki powstałe dekady temu były projektowane według innych standardów i w zupełnie innej rzeczywistości, wymagają więc zmian, by w dalszym ciągu mogły zapewniać odpowiednio bezpieczne i komfortowe warunki.

Wartością dodaną naszego systemu jest fakt, że bazuje on na istniejących zasobach budynków. W kontekście rozpędzającego się kryzysu klimatycznego istotne jest, aby je wykorzystywać i adaptować do zmieniających się warunków. Wierzymy, że nasz system zacieniania ma potencjał do zastosowania w różnych miejscach na świecie, gdzie społeczeństwa mierzą się z podobnym problemem

Wypowiedź laureatek i cenne rady dla studentów pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=7f278mI0jbY

Jak zgłosić się do konkursu?

Aby wziąć udział w konkursie, studenci musza się zarejestrować najpóźniej do 14 kwietnia 2024 roku. Rejestracja jest bezpłatna i wymaga tylko podania adresu e-mail i numeru telefonu. Prace należy przesłać do 30 maja.

Link do rejestracji https://iva.awardsplatform.com/

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata, począwszy od roku 2004. Jego zadaniem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczucia i komfortu. Od pierwszej edycji wzięło w nim udział ponad 10 000 studentów z blisko 800 uczelni ze wszystkich regionów świata. Organizowany jest przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA).

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: https://www.daylightandarchitecture.com/iva/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Edukacja Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków Biuro prasowe
2025-04-14 | 06:00

Fundusz Amazon: Milion złotych na wsparcie edukacji Polaków

Według danych World Economic Forum [1] do 2030 roku aż 39 proc. obecnych kompetencji zawodowych będzie wymagało aktualizacji lub stanie się zbędne. Przyszłość rynku pracy
Edukacja Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!
2025-01-03 | 08:00

Nie zgadzasz się z wynikiem maturalnym z biologii lub chemii? Dawid Uczy pomoże Ci się odwołać!

Dawid Uczy to platforma nauczyciela biologii i chemii, który postanowił poszerzyć ofertę świadczonych usług. Od teraz pomaga także w przygotowaniu odwołania od
Edukacja Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku
2024-12-31 | 15:30

Newline Lyra Pro w Szkole Podstawowej nr 5 w Białymstoku

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego w Białymstoku jest placówką z tradycjami. Istnieje od ponad 100 lat i dba o to, żeby narzędzia i środki dydaktyczne, które

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.

Polityka

Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.

Przemysł

Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.