Wyższy poziom doskonałości w logistyce kontraktowej

W czasach pełnych wyzwań i silnej konkurencji o przewagę trzeba się naprawdę mocno postarać • Firmy muszą stale doskonalić procesy, aby wspierać rozwój biznesu swoich klientów • Dobrze rozumieją to pracownicy wrocławskiego magazynu DB Schenker • Dzięki ich zaangażowaniu obiekt otrzymał status silver zgodnie z wymagającym standardem XSITE! • Srebrne wyróżnienie do tej pory uzyskało 7 spośród 750 magazynów DB Schenker na całym świecie
„Status silver przyznany magazynowi logistycznemu we Wrocławiu podkreśla jego wysoki poziom dojrzałości operacyjnej. Wyróżnienie jest efektem zaangażowania pracowników i odpowiedniego podejścia do Lean Management, opierającego się na ciągłym doskonaleniu procesów”, podkreśla Dariusz Doroś, Dyrektor Logistyki Kontraktowej w Klastrze Europy Północno-Wschodniej w DB Schenker.
Proces oceny w korporacyjnym modelu XSITE jest kompleksowy i obejmuje 5 obszarów. Weryfikacji podlegają relacje z klientami i dostawcami, finanse, ludzie i przywództwo, procesy, a także bezpieczeństwo. Obiekt może uzyskać poziom developing, bronze, silver lub gold. Warto jednak podkreślić, że niespełnienie chociaż jednego warunku w obowiązkowych obszarach uniemożliwia walkę o podium.
„W 2018 roku magazyn we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie na poziomie bronze. Choć pandemia koronawirusa zmieniła wiele w światowej gospodarce i wpłynęła na nasze procesy, postanowiliśmy zawalczyć i mocno postawić na rozwój. Takie podejście zaowocowało kolejnym wyróżnieniem”, mówi Paweł Janaszek, Szef Obsługi Logistycznej w Magazynie Logistycznym DB Schenker we Wrocławiu. „W codziennej działalności liczy się transparentność, planowanie i kontrola procesów oraz proaktywność. Realizując działania dla naszych klientów, jesteśmy konsekwentni. Wdrażamy rozwiązania, by usprawnić wykonywanie zadań, a wiele z nich to inicjatywy naszych pracowników”, dodaje.
Trwałe relacje z partnerami
Wrocławski magazyn DB Schenker prowadzi Regionalne Centrum Dystrybucji dla firmy Hilti. Z globalnym dostawcą dla branży budowlanej operator logistyczny współpracuje już od ponad dekady.
„Stworzenie odpowiednich relacji z klientami zgodnie z koncepcją Customer Engagement jest jednym z naszych głównych celów. Z tego powodu musimy mieć stabilną wydajność logistyczną i efektywne procesy. Wspólnie z partnerami logistycznymi w naszej sieci dystrybucji dążymy do zapewnienia doskonałości operacyjnej”, mówi Nderim Pelaj, Head of Operational Excellence Distribution w Hilti. „W DB Schenker mamy niezawodnego i wydajnego partnera, który stale doskonali swoje działania, aby zwiększyć wpływ na naszą efektywność logistyczną. Teraz zostało to docenione srebrną certyfikacją. Gratulujemy tej imponującej nagrody. Jesteśmy dumni z wieloletniego partnerstwa”, dodaje.
Zaangażowanie zespołu
Na sukces w certyfikacji XSITE wpływa zaangażowanie pracowników i przełożonych. Kilkukrotnie w ciągu dnia odbywają się spotkania poświęcone omówieniu postępów w realizacji operacji biznesowych. Niezwykle ważna jest filozofia Kaizen, będąca podstawowym filarem doskonalenia firmy. Magazyn we Wrocławiu jest liderem wśród jednostek DB Schenker w Polsce w zakresie zgłaszania przez pracowników pomysłów, mających na celu usprawnienie procesów. Zatrudnieni sugerują m.in. modyfikacje dotyczące operacji, bezpieczeństwa czy ergonomii, które są analizowane i następnie wdrażane.
Magazyn logistyczny we Wrocławiu o powierzchni blisko 4 tys. mkw. na co dzień zatrudnia 30 osób. Zajmuje się m.in. obsługą zleceń (np. e-commerce), produktów wrażliwych na temperaturę, materiałów niebezpiecznych (ADR) czy towarów dłużycowych mających od 2 do 6 metrów długości. Klienci mogą skorzystać także z usług wartości dodanej (VAS: value-added service).
XSITE to międzynarodowy standard dojrzałości biznesowej wdrażany od 2016 r. w całej logistyce kontraktowej DB Schenker. Zestaw warunków do spełnienia jest bardzo wymagający. Srebrne wyróżnienie przyznano do tej pory 7 spośród wszystkich 750 lokalizacji firmy na całym świecie, 6 z nich znajduje się w Europie, w tym 2 w Polsce. Oprócz Wrocławia, statusem silver może pochwalić się magazyn logistyczny w Teresinie koło Warszawy. Certyfikat bronze otrzymało 90 lokalizacji na świecie – w tym 9 obiektów DB Schenker w Polsce.
O DB Schenker w Polsce
DB Schenker jest globalnym operatorem logistycznym. Oferuje kompleksowe rozwiązania obejmujące transport lądowy, oceaniczny, lotniczy i logistykę magazynową. Zarządza globalnymi łańcuchami dostaw dla producentów, eksporterów i importerów wiodących marek. W Polsce operator logistyczny dysponuje silną siecią połączeń pomiędzy 17 oddziałami. Posiada 13 magazynów logistycznych i agencję celną. Łącznie zatrudnia około 2500 osób.
https://www.dbschenker.com/pl-pl

Gospodarka przyszłości zaczyna się dziś. Liderzy odpowiedzialnego biznesu na Sustainable Economy Summit już 27-28 maja

Rada Przedsiębiorców apeluje o podpisanie ustawy o składce zdrowotnej

Wąskie regały metalowe do garażu. Praktyczne rozwiązania
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Blackout w Hiszpanii i Portugalii ujawnił braki europejskiego systemu elektroenergetycznego. Niezbędna modernizacja sieci i połączeń między krajami
Komisja Europejska musi wyciągnąć wnioski z problemów z dostawami energii w Hiszpanii i Portugalii. Zapowiada też podjęcie działań, aby uniknąć takich poważnych blackoutów w przyszłości. Eksperci apelują przede wszystkim o inwestycje w modernizację sieci, by była ona gotowa na większą liczbę źródeł odnawialnych, a także w rozbudowę połączeń między państwami członkowskimi, dzięki czemu łatwiej będzie reagować na kryzysy.
Problemy społeczne
37 proc. Ukraińców nie wie, jak zaszczepić dziecko w Polsce. Potrzebna większa edukacja w tym zakresie

Choć trzech na czterech uchodźców z Ukrainy darzy polski system ochrony zdrowia dużym zaufaniem, to 21 proc. z nich ma problem z zaufaniem do samych szczepień. To dlatego wiele ukraińskich mam podejmuje decyzję o nieszczepieniu dziecka. Dużym wyzwaniem jest więc zwiększanie ich świadomości na temat korzyści płynących ze szczepień dla zdrowia jednostek i całej populacji, a także wyjaśnianie wątpliwości związanych z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Tę rolę edukacyjną musi wziąć na siebie polski personel systemu ochrony zdrowia.
Telekomunikacja
Dyrektywa unijna zmienia podejście do cyberbezpieczeństwa. W Polsce trwają prace nad jej wdrożeniem

Według zapewnień rządu w tym kwartale zakończą się rządowe prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, która wdroży do polskiego prawa zapisy dyrektywy NIS2. Będzie to mieć istotne znaczenie dla kształtowania polityk cyberbezpieczeństwa przez duże i średnie podmioty zaliczane do kategorii kluczowych i ważnych. Choć pojawiają się głosy krytyczne, sugerujące, że regulacje są zbyt daleko idące, to eksperci od cyberbezpieczeństwa są przekonani, że akurat w tym obszarze mogą one przynieść szereg korzyści, zwłaszcza we współczesnych warunkach geopolitycznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.