Zabawa światłem
Może odmieniać wygląd, charakter i atmosferę całego wnętrza. Pozytywnie oddziałuje także na nasz nastrój. Sabine Marcelis, zafascynowana światłem oraz tym, jak potrafi ożywiać przedmioty, stworzyła z IKEA wyjątkową kolekcję VARMBLIXT, która odmieni Twoje wnętrze, czyniąc je jaśniejszym i bardziej promiennym. Kolekcja trafi do sprzedaży w lutym.
Sabine Marcelis to mieszkająca w Rotterdamie projektantka nowozelandzkiego pochodzenia. To już jej druga współpraca z IKEA – wcześniej uczestniczyła w pracach nad kolekcją IKEA Art Event 2021. Artystka zajmuje się wzornictwem użytkowym, instalacjami artystycznymi i aranżacją przestrzeni. W swoich projektach kładzie nacisk na proste kształty, a inspiracje czerpie z efemerycznych zjawisk występujących w naturze. Wiele z jej prac opiera się na sensorycznych doświadczeniach wynikających z interakcji naturalnego światła z materiałami. W 2020 roku magazyn Wallpaper* przyznał jej tytuł Projektantki Roku, a w latach 2021 i 2022 znalazła się na liście 100 najważniejszych twórców według magazynu Architectural Digest.
Gdy światło budzi się do życia
Światło ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia, a jego ilość i rodzaj przekłada się na nasz stan emocjonalny. IKEA chce inspirować i zachęcać do przemyśleń na temat tego, jak może ono odmieniać wygląd i charakter wnętrza, a także jak pozytywnie oddziałuje na nasz nastrój.
Kolekcja VARMBLIXT obejmuje oświetlenie i akcesoria do domu. Łączy w sobie odważne wzornictwo z pięknem światła, które tworzy przytulną atmosferę we wnętrzu. Każdy element charakteryzuje się unikalną formą oraz grą kolorów i efektów świetlnych.
Celem tej kolekcji było stworzenie produktów, które wprowadzą do domu uczucie ciepła i pomogą stworzyć w nim pozytywną atmosferę. Światło mnie fascynuje. Jest czymś, co zawsze przyciągało moją uwagę. Wspaniałe jest w nim to, że ciągle się zmienia. Uwielbiam, gdy ożywia rzeczy i nadaje dynamizmu nieruchomym przedmiotom. Dobierając paletę kolorystyczną, w dużej mierze inspirowałam się ciepłym wieczornym światłem, które wprowadza mnie w dobry nastrój – mówi Sabine Marcelis.
Wizytówką całej kolekcji jest wykonana w technologii LED lampa wisząca złożona z zakrzywionych rurek z mlecznego szkła. Zdobi wnętrze, nawet gdy jest zgaszona. Natomiast po jej włączeniu można obserwować magiczny spektakl ukazujący cuda inżynierii światła.
Kształt obwarzanka nieodzownie kojarzy się z twórczością Sabine Marcelis, a w kolekcji VARMBLIXT występuje w dwóch różnych postaciach. Jako szklana misa, której piękno podkreśla światło przenikające przez jej półprzezroczyste szkło. Drugim „obwarzankiem” jest lampa, którą można zamocować na ścianie albo postawić na stole lub półce.
Kolekcja obejmuje również inne dodatki do domu jak dywany z wełny w słonecznych barwach, stoliki kawowe, podświetlane lustro, a także elegancki zestaw koktajlowy, w skład którego wchodzą karafka, kieliszek do szampana, szklanka, taca z metalowymi brzegami i mieszadełka do drinków. Gdy pada na nie światło, napełnione płynem szklane naczynia tworzą bajeczne refleksy i cienie. Sabine nazywa ten efekt „chwilą zdumienia”.
Jednym z długoterminowych celów IKEA jest odejście od technicznej funkcji światła na rzecz światła, które ma wpływ na emocje i przyczynia się do naszego dobrego samopoczucia. Piękno VARMBLIXT sprawia, że Demokratyczne Wzornictwo IKEA idzie o krok naprzód, a oryginalny design jest na wyciągnięcie ręki w przystępnej cenie.
Wywiad z Sabine Marcelis do obejrzenia na YouTube.
Limitowana kolekcja VARMBLIXT dostępna będzie w sklepach, na IKEA.pl oraz w Aplikacji Mobilnej IKEA od lutego 2023 roku do wyczerpania zapasów.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Kolejne 9 mld zł trafi na budowę i modernizację sieci energetycznych. Inwestycje pomogą wyeliminować ryzyko blackoutu
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej ilości zielonych źródeł energii. Enea pozyskała właśnie niskooprocentowaną pożyczkę w ramach KPO w wysokości 9 mld zł, które przeznaczy na budowę i modernizację sieci w północnej i zachodniej Polsce.
Rolnictwo
Gminne komisje szacują już straty w uprawach spowodowane przez majowe przymrozki. Najbardziej poszkodowani są sadownicy

W maju przygruntowe przymrozki pojawiły się na terenie niemal całego kraju. W niektórych miejscach temperatura obniżała się nawet do kilku stopni na minusie. Straty w rolnictwie i sadownictwie są bardzo duże, w niektórych regionach kraju sięgają nawet 90 proc. Ucierpiały nie tylko owoce i zboża, ale też część warzyw. Trwają już przygotowania naborów dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku przymrozków.
Polityka
Kampania prezydencka na ostatniej prostej. Temat ochrony zdrowia na drugim planie

Zdaniem przedstawicieli Naczelnej Izby Lekarskiej temat ochrony zdrowia w kampanii prezydenckiej, prowadzonej przed I turą wyborów, zszedł na dalszy plan. Kandydaci na najwyższy urząd w Polsce nie podawali – poza tematem składki zdrowotnej – w tym obszarze konkretów, a skupili się na kampanijnych ogólnikach i zapewnieniach. Zabrakło poruszenia wielu ważnych kwestii dotyczących m.in. przyszłości zawodów medycznych, kształcenia lekarzy, walki z agresją wobec medyków czy pomysłów na skrócenie kolejek do specjalistów i poprawy finansowania.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.