Zakup czy budowa domu? Jak wybrać, oszczędzając czas.
Decydując się na własny dom, mamy świadomość wagi tej decyzji, ponieważ często traktujemy taką nieruchomość jako już docelową, gdzie osiądziemy na dłużej. Coraz więcej firm deweloperskich posiada w swojej ofercie właśnie domy. Często kupno takiego lokalu może być lepszym rozwiązaniem, niż zakup działki, budowanie metodą gospodarczą, czy koordynowanie zewnętrznego wykonawcy. O opinię w tej kwestii poprosiliśmy Tomasza Pietrzyńskiego, członka zarządu spółki More Place, która realizuje Osiedle Przy Jeziorach przy ulicy Golęczewskiej w Poznaniu.
Mieszkanie, zwłaszcza w dobrej lokalizacji, zawsze można wynająć lub sprzedać z zyskiem. Wystarczy być umiarkowanie zorientowanym na rynku mieszkaniowym. Natomiast dom zdecydowanie częściej staje się miejscem docelowym i z pewnością transakcja ma większą wagę. Warto podkreślić, że często nabywca zostaje w nim na długie lata, a cztery kąty wypełniają się najbliższymi przyjaciółmi, czy rodziną. Zatem jak wybrać dobrze? Postawić na sprawdzonego, zaufanego dewelopera, który ma na swoim koncie wybudowane osiedla składające się z domów? A może lepiej poświęcić więcej czasu, kupić działkę i po prostu zlecić budowę od fundamentów wykonawcy? – Rozwiązaniem coraz częściej wybieranym przez klientów jest jednak zakup domu z oferty firmy deweloperskiej. Wynika to między innymi z faktu, że oferta tychże firm znacznie poszerzyła się i każdy znajdzie przestrzeń oraz lokalizację idealne dla siebie. Kiedyś klienci „budowali się” sami, ponieważ nie było domów spełniających ich oczekiwania. Dziś rynek pierwotny się rozwinął, więc taka opinia traci na ważności – opisuje Tomasz Pietrzyński z firmy More Place. – Rynek jest na tyle szeroki, że można wybrać zabudowę szeregową, bliźniaczą, czy domy wolnostojące, w różnych lokalizacjach, standardach, czy nawet wykończone pod klucz. Firma More Place posiada w swojej ofercie lokale w zabudowie bliźniaczej na Osiedlu Przy Jeziorach w Poznaniu, o powierzchni 110,44 lub 111,74 mkw. Klienci bardzo pozytywnie reagują na naszą propozycję. W zakończonych do tej pory etapach zrealizowaliśmy 44 lokale w ramach 22 domów w zabudowie bliźniaczej. Większość z nich znalazła już swoich właścicieli, a w sprzedaży został ostatni lokal o powierzchni około 112,84 mkw. W ostatnim czasie wprowadziliśmy do sprzedaży osiem kolejnych domów – informuje Tomasz Pietrzyński.
O tak dużym zainteresowaniu nowymi domami od dewelopera decyduje kilka czynników. Jeden z nich to na pewno oszczędność czasu. Poszukiwanie działki pod budowę samo w sobie może być uciążliwe, zwłaszcza, że takich nieruchomości po prostu brakuje. Często ich ceny w granicach miasta są bardzo wysokie. Koszty budowy też rosną. W ostatnim czasie zdarzały się takie sytuacje, że indywidualni inwestorzy nie dokończyli budowy z uwagi na to, że nie spinał się budżet. A to finalnie może stanowić spory problem. – Poszukując nowego miejsca do życia i wybierając dom, powinniśmy się czuć komfortowo i bezpiecznie, by to miejsce w przyszłości kojarzyło nam się z radością. Wybierając lokal bliźniaczy na Osiedlu Przy Jeziorach, nabywca ma gwarancję niezmienności ceny zgodnie z ustawą deweloperską i oddaje całość procesu realizacji w ręce fachowców z długoletnim doświadczeniem. Oprócz lokalu, w cenie jest działka idealna na zaaranżowanie dużego ogrodu, miejsca postojowe na auta. Ponadto oferujemy szeroki pakiet opcji dodatkowych, co oznacza, że lokal można dostosować do nawet najbardziej wymagających domowników – opowiada Tomasz Pietrzyński z firmy More Place.
Warto podkreślić, że lokale bliźniacze cechują się klasycznym układem pomieszczeń, zarówno na parterze, jak i piętrze. Salon, osobna kuchnia, toaleta oraz jeden lub dwa pokoje, w zależności od wariantu projektu wypełniają parter. Natomiast na piętrze są dostępne dwa pokoje, oddzielna garderoba, toaleta oraz dodatkowe pomieszczenie np. na pralnio-suszarnię. Taki projekt spełnia oczekiwania nabywców, którzy jednocześnie nie czują potrzeby, by budować podobny dom własnymi siłami lub z ekipą budowlaną. – Cieszymy się dobrą marką, dziękujemy klientom za zaufanie. Odwdzięczamy się solidnym budownictwem i wsparciem dla nabywcy na każdym etapie. Na nasze domy obowiązuje rękojmia – podkreśla Tomasz Pietrzyński. Podsumowując, zakup domu od dewelopera to dobre rozwiązanie, szczególnie, kiedy mamy sprecyzowane oczekiwania i chcemy czuć spokój w związku z budową. Taka decyzja to komfort i wybór nowoczesnych rozwiązań. Między innymi dlatego Osiedle Przy Jeziorach w Poznaniu cieszy się taką popularnością oraz renomą.

Deweloperzy ukrywają ceny mieszkań. Z troski o klientów czy swoje portfele?

Więcej przestrzeni, mniej hałasu – dlaczego Polacy coraz częściej wybierają przedmieścia?

Jak czytać rzuty mieszkań i uniknąć przykrych niespodzianek? AI ułatwia wybór
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Polityka

Z UE na pomoc Ukrainie trafiło 148 mld euro. Potrzebne jest dalsze wsparcie, także w kontekście wypracowania sprawiedliwego pokoju
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił gotowość do podjęcia bezpośrednich rozmów pokojowych z Ukrainą, które mają się rozpocząć 15 maja w Stambule. USA i UE liczą, że Rosja zgodzi się na 30-dniowe zawieszenie broni i wstrzyma ataki na infrastrukturę krytyczną. Unia już zapowiedziała, że w przypadku odmowy zaostrzy sankcje. Europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk apeluje o większą determinację UE w wykorzystaniu zamrożonych rosyjskich aktywów i wsparcie w odbudowie Ukrainy.
Polityka
Prof. L. Balcerowicz: Polska obok Turcji ma największy udział własności państwowej. Potrzebujemy odpolitycznienia gospodarki

Nacjonalizacja i repolonizacja polskiej gospodarki zapowiedziana przez Donalda Tuska wzbudziła mieszane komentarze i reakcje, głównie z powodu niedoprecyzowania, jakie działania miałaby oznaczać. Zdaniem prof. Leszka Balcerowicza to „mętny slogan”, za którym może się kryć wiele znaczeń, takich jak ograniczenie wpływu kapitału zagranicznego albo nacjonalizacja. Tymczasem tym, co naprawdę potrzebne jest gospodarce, jest wycofanie się z niej polityków i prywatyzacja spółek, których wciąż zbyt wiele znajduje się w gestii rządzących – ocenia ekonomista.
Przemysł
Trwa operacja zmiany wyposażenia indywidualnego żołnierzy. Potrzebny modułowy system „od stóp do głów”

Według zapowiedzi MON ten rok ma być przełomowy pod względem zmiany wyposażenia indywidualnego polskich żołnierzy. To efekt trwającej od 1,5 roku operacji Szpej, której celem jest modernizacja umundurowania oraz uzbrojenia i której rząd nadał wysoki priorytet. Podczas ubiegłotygodniowego forum Defence24 Days dwie polskie firmy przedstawiły swoją propozycję systemu wyposażenia „od stóp do głów” dla żołnierzy, którego zaletą ma być nie tylko kompleksowość, ale także modułowość i możliwość dostosowania do konkretnych potrzeb danego operatora.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.