Komunikaty PR

Zasada 3 warstw, czyli jak skompletować optymalny strój roboczy

2020-03-03  |  12:05
Biuro prasowe

Podstawowe zasady fizyki są bezwzględne: tam, gdzie wykonywana jest praca, powstaje ciepło. A że człowiek jest stałocieplny, jego brak lub nadmiar powoduje dyskomfort. Dlatego właśnie odpowiednie zarządzanie bilansem cieplnym jest kluczowym zadaniem każdego stroju, zwłaszcza roboczego, a jest ono realizowane przez każdą z trzech warstw, choć w nieco inny sposób. Dzięki temu razem tworzą elastyczną termicznie „zbroję”.

Warstwa 1: wygoda i odprowadzanie wilgoci

Pierwsza warstwa to bielizna. Noszona bezpośrednio przy ciele, powinna utrzymywać je w cieple i suchości. Materiał musi być więc nie tylko miękki, lekki i wygodny, ale także sprawnie odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoć. – Tradycyjnym wyborem są tu koszulki czy getry wykonane z wełny, świetnie regulującej temperaturę, ponieważ jest to materiał który nie tylko grzeje gdy jest zimno, ale także chłodzi przegrzane ciało – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader Workwear. – Ponadto wełna nie traci właściwości izolacyjnych po zamoczeniu, a dzięki właściwościom antybakteryjnym wynikającym z zawartości keratyny zapobiega nieprzyjemnym zapachom, dłużej utrzymując świeżość ubrań.

Innym popularnym materiałem, który sprawdza się w pierwszej warstwie jest poliester. A konkretnie jego nowoczesna odmiana stworzona do odzieży wykorzystywanej podczas aktywności fizycznej. Kanałowa dzianina nie tylko bardzo skutecznie odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, ale tworzy także szczelinę powietrzną pomiędzy ciałem a odzieżą, zwiększając tym samym izolację. Niezależnie jednak od wybranego materiału należy pamiętać o zwróceniu uwagi na sugerowany przedział temperaturowy, w którym zalecane jest stosowanie wybranej bielizny, a także praktyczne dodatki takie jak specjalne, grubsze strefy rozgrzewające w okolicach miejsc najbardziej narażonych na marznięcie – ramion, pleców czy boków.

Warstwa 2: izolacja – regulacja

Głównym zadaniem drugiej, środkowej warstwy stroju jest zatrzymanie ciepłoty ciała oraz dalsze odprowadzanie wilgoci. W tym sensie stanowi ona niejako przedłużenie warstwy pierwszej z jedną zasadniczą różnicą – podczas pracy można ją zdejmować lub zakładać, dostosowując w ten sposób strój do zmieniających się warunków termicznych. Z tą warstwą można więc na przykład rozpocząć pracę i zrzucić ją, gdy ciało się rozgrzeje. Ponownie można ją założyć, by utrzymać ciepłotę ciała podczas przerwy w pracy lub, gdy stanie się ona mniej intensywna.

Jako element drugiej warstwy z reguły najlepiej sprawdza się odzież z miękkich, dopasowanych materiałów, taka jak koszule flanelowe czy różnego rodzaju bluzy wełniane bądź polarowe – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Powinny być rozpinane, żeby ułatwić sprawne zakładanie i zdejmowanie, a także odpowiednio elastyczne, aby nie krępować ruchów podczas pracy nawet wtedy, gdy mamy na sobie wszystkie trzy warstwy.

Warstwa 3: ochrona

Aby omówione wyżej elementy garderoby mogły skutecznie spełniać swoje zadania, konieczne jest dopełnienie całego zestawu zewnętrzną warstwą ochronną. Z reguły jest to więc jednocześnie najbardziej zaawansowany technologicznie fragment zestawu, ponieważ musi nie tylko skutecznie chronić przed czynnikami zewnętrznymi, ale także utrzymać zagwarantowany przez pierwszą i drugą warstwę poziom wygody, izolacyjności oraz odprowadzania wilgoci.

Najlepiej sprawdzają się tu lekkie, odpowiednio elastyczne kurtki i spodnie z wytrzymałych oraz łatwych w utrzymaniu materiałów, często dodatkowo wzmacnianych w newralgicznych miejscach. Mowa tu o kolanach i łokciach. Ważne są także nowoczesne membrany nieprzepuszczające wiatru i deszczu, jednocześnie odprowadzające na zewnątrz wilgoć. Wreszcie należy zwrócić uwagę na elementy podnoszące funkcjonalność, takie jak liczne i dobrze umiejscowione kieszenie, podklejane szwy, ściągacze czy odpinane podpinki – wylicza Grzegorz Marcinkowski.

Warto też pamiętać o tym, że zasada 3 warstw powinna dotyczyć również głowy, która posiada wiele gruczołów potowych i wymaga ochrony zapewniającej jednocześnie ciepło i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Takie same wymagania powinny spełniać skarpety i buty, ponieważ cały trójwarstwowy system na nic się zda, gdy podczas pracy przemarzną nam stopy. Jeśli jednak odpowiednio, kompleksowo zaplanujemy roboczy strój, zyskamy wygodę i komfort pracy w niemal każdych warunkach.    

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Przemysł Nowy Prezes Związku Browary Polskie Biuro prasowe
2025-06-16 | 14:30

Nowy Prezes Związku Browary Polskie

Od 12 czerwca Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie ma nowego prezesa. Mieszko Musiał, na co dzień kierujący Carlsberg Polska, objął tę funkcję na
Przemysł CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?
2025-06-03 | 12:30

CBAM - szansa czy zagrożenie dla polskiego przemysłu?

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej od lat wyznacza ambitne cele redukcji emisji, stawiając coraz większe wymagania wobec firm działających na wspólnym rynku. Dla wielu
Przemysł MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny
2025-05-26 | 14:30

MSV 2025 – przemiany w przemyśle, technologie przyszłości i szeroki zakres tematyczny

Jeśli myślisz, że roboty to wciąż pieśń przyszłości, a rewolucja przemysłowa to temat z podręcznika do historii, to najwyraźniej nie byłeś na MSV w Brnie. Jesienią

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Kongres Profesjonalistów Public Relations

Bankowość

Rośnie liczba i wartość udzielonych konsumentom kredytów gotówkowych. Gorzej mają się kredyty ratalne oraz te udzielane firmom

Rynek kredytowy w Polsce co do zasady rośnie, choć nierównomiernie. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że najlepiej rozwija się segment kredytów gotówkowych dla konsumentów. Wartościowo wzrosła też kwota udzielonych limitów w kartach kredytowych. Według prognoz BIK w całym roku wzrośnie wartość zarówno udzielonych kredytów mieszkaniowych, jak i gotówkowych, choć tych pierwszych poniżej inflacji. Wcześniejsze cięcia stóp procentowych przez RPP nie zmieniły tej prognozy.

Transport

37,5 proc. środków z Planu Społeczno-Klimatycznego trafi na walkę z ubóstwem transportowym. Organizacje branżowe apelują o zmianę priorytetowych projektów [DEPESZA]

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej z końcem czerwca zakończyło konsultacje Planu Społeczno-Klimatycznego, który otwiera drogę do pozyskania 65 mld zł (11,4 mld euro) z unijnego Społecznego Funduszu Klimatycznego. Polska będzie jego największym beneficjentem, a 37,5 proc. budżetu zostanie przeznaczone na bezpośrednie wsparcie osób narażonych na ubóstwo transportowe. Organizacje branżowe oceniają jednak, że walka z tym zjawiskiem może się okazać nieskuteczna. W toku konsultacji zgłosiły swoje zastrzeżenia co do priorytetów w wydatkach i sposobu wsparcia inwestycji w transport rowerowy.

Prawo

Firmy będą mogły przetestować krótszy tydzień pracy z rządowym wsparciem. Nabór wniosków ruszy w sierpniu

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uruchamia pilotaż krótszego tygodnia pracy. Zainteresowane wzięciem w nim udziału firmy będą się mogły ubiegać o wsparcie finansowe ze strony rządu. Politycy Nowej Lewicy, którzy są pomysłodawcami testu tego rozwiązania, przekonują, że finalnie zyskają na nim wszyscy, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, a ostrzeżenia o spodziewanych problemach gospodarki są mocno przesadzone.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.