Zasada 3 warstw, czyli jak skompletować optymalny strój roboczy
Podstawowe zasady fizyki są bezwzględne: tam, gdzie wykonywana jest praca, powstaje ciepło. A że człowiek jest stałocieplny, jego brak lub nadmiar powoduje dyskomfort. Dlatego właśnie odpowiednie zarządzanie bilansem cieplnym jest kluczowym zadaniem każdego stroju, zwłaszcza roboczego, a jest ono realizowane przez każdą z trzech warstw, choć w nieco inny sposób. Dzięki temu razem tworzą elastyczną termicznie „zbroję”.
Warstwa 1: wygoda i odprowadzanie wilgoci
Pierwsza warstwa to bielizna. Noszona bezpośrednio przy ciele, powinna utrzymywać je w cieple i suchości. Materiał musi być więc nie tylko miękki, lekki i wygodny, ale także sprawnie odprowadzać nadmiar ciepła i wilgoć. – Tradycyjnym wyborem są tu koszulki czy getry wykonane z wełny, świetnie regulującej temperaturę, ponieważ jest to materiał który nie tylko grzeje gdy jest zimno, ale także chłodzi przegrzane ciało – zwraca uwagę Grzegorz Marcinkowski z firmy Blaklader Workwear. – Ponadto wełna nie traci właściwości izolacyjnych po zamoczeniu, a dzięki właściwościom antybakteryjnym wynikającym z zawartości keratyny zapobiega nieprzyjemnym zapachom, dłużej utrzymując świeżość ubrań.
Innym popularnym materiałem, który sprawdza się w pierwszej warstwie jest poliester. A konkretnie jego nowoczesna odmiana stworzona do odzieży wykorzystywanej podczas aktywności fizycznej. Kanałowa dzianina nie tylko bardzo skutecznie odprowadza nadmiar ciepła i wilgoci, ale tworzy także szczelinę powietrzną pomiędzy ciałem a odzieżą, zwiększając tym samym izolację. Niezależnie jednak od wybranego materiału należy pamiętać o zwróceniu uwagi na sugerowany przedział temperaturowy, w którym zalecane jest stosowanie wybranej bielizny, a także praktyczne dodatki takie jak specjalne, grubsze strefy rozgrzewające w okolicach miejsc najbardziej narażonych na marznięcie – ramion, pleców czy boków.
Warstwa 2: izolacja – regulacja
Głównym zadaniem drugiej, środkowej warstwy stroju jest zatrzymanie ciepłoty ciała oraz dalsze odprowadzanie wilgoci. W tym sensie stanowi ona niejako przedłużenie warstwy pierwszej z jedną zasadniczą różnicą – podczas pracy można ją zdejmować lub zakładać, dostosowując w ten sposób strój do zmieniających się warunków termicznych. Z tą warstwą można więc na przykład rozpocząć pracę i zrzucić ją, gdy ciało się rozgrzeje. Ponownie można ją założyć, by utrzymać ciepłotę ciała podczas przerwy w pracy lub, gdy stanie się ona mniej intensywna.
– Jako element drugiej warstwy z reguły najlepiej sprawdza się odzież z miękkich, dopasowanych materiałów, taka jak koszule flanelowe czy różnego rodzaju bluzy wełniane bądź polarowe – wyjaśnia Grzegorz Marcinkowski. – Powinny być rozpinane, żeby ułatwić sprawne zakładanie i zdejmowanie, a także odpowiednio elastyczne, aby nie krępować ruchów podczas pracy nawet wtedy, gdy mamy na sobie wszystkie trzy warstwy.
Warstwa 3: ochrona
Aby omówione wyżej elementy garderoby mogły skutecznie spełniać swoje zadania, konieczne jest dopełnienie całego zestawu zewnętrzną warstwą ochronną. Z reguły jest to więc jednocześnie najbardziej zaawansowany technologicznie fragment zestawu, ponieważ musi nie tylko skutecznie chronić przed czynnikami zewnętrznymi, ale także utrzymać zagwarantowany przez pierwszą i drugą warstwę poziom wygody, izolacyjności oraz odprowadzania wilgoci.
– Najlepiej sprawdzają się tu lekkie, odpowiednio elastyczne kurtki i spodnie z wytrzymałych oraz łatwych w utrzymaniu materiałów, często dodatkowo wzmacnianych w newralgicznych miejscach. Mowa tu o kolanach i łokciach. Ważne są także nowoczesne membrany nieprzepuszczające wiatru i deszczu, jednocześnie odprowadzające na zewnątrz wilgoć. Wreszcie należy zwrócić uwagę na elementy podnoszące funkcjonalność, takie jak liczne i dobrze umiejscowione kieszenie, podklejane szwy, ściągacze czy odpinane podpinki – wylicza Grzegorz Marcinkowski.
Warto też pamiętać o tym, że zasada 3 warstw powinna dotyczyć również głowy, która posiada wiele gruczołów potowych i wymaga ochrony zapewniającej jednocześnie ciepło i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Takie same wymagania powinny spełniać skarpety i buty, ponieważ cały trójwarstwowy system na nic się zda, gdy podczas pracy przemarzną nam stopy. Jeśli jednak odpowiednio, kompleksowo zaplanujemy roboczy strój, zyskamy wygodę i komfort pracy w niemal każdych warunkach.
![Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie Biuro prasowe](https://www.newseria.pl/files/27554427/276ba98462dc75a64f7a8d2e4a12c463,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Zobacz, w jaki sposób dobra spawarka laserowa może przyspieszyć pracę w Twojej firmie
![Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic](https://www.newseria.pl/files/27554427/adaptico-wprowadza-na-polski-rynek-nowoczesne-systemy-lamp-ostrzegawczych-do-suwnic,w_254,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Adaptico wprowadza na polski rynek nowoczesne systemy lamp ostrzegawczych do suwnic
![Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę](https://www.newseria.pl/files/27554427/ilustracyjne,w_300,wo_300,ho_169,_small.jpg)
Indyjski gigant zbuduje w Żaganiu fabrykę
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
![](/files/11111/n-innowacje.png)
Handel
![](https://www.newseria.pl/files/11111/e-papieros0,w_274,_small.jpg)
Sejm pracuje nad podwyżką akcyzy na e-papierosy i urządzenia do waporyzacji. Część produktów może zniknąć z rynku
Planowane podwyżki akcyzy mogą doprowadzić do wycofania części produktów z rynku, a eksperci zwracają uwagę na szereg nieprawidłowości dotyczących projektu i sposobu ich procedowania. Zdaniem dr. hab. Krzysztofa Koźmińskiego, kierownika Centrum Oceny Skutków Regulacji, regulacja może naruszać kluczowe zasady prawne, takie jak zasada proporcjonalności i równości wobec prawa. – Mam wątpliwości, czy taka zmiana podatkowa jest adekwatna w stosunku do deklarowanych skutków, które chce osiągnąć projektodawca – mówi ekspert, wskazując też na krótki okres vacatio legis, który może utrudnić przedsiębiorcom dostosowanie się do nowych przepisów.
Konsument
Rola telekomów w upowszechnianiu sztucznej inteligencji rośnie. T-Mobile udostępnia klientom zaawansowaną wyszukiwarkę Perplexity Pro
![](https://www.newseria.pl/files/11111/tmobile-sztuczna-foto-1,w_133,_small.jpg)
Firmy telekomunikacyjne odgrywają coraz ważniejszą rolę w udostępnianiu szerokiemu odbiorcy sztucznej inteligencji. T-Mobile udostępni swoim klientom w ramach programu Magenta Moments, całkowicie za darmo, zaawansowaną wyszukiwarkę Perplexity Pro, wykorzystującą płatne modele językowe. Ma to być odpowiedź na potrzeby, które stają się widoczne już dziś, a w niedalekiej przyszłości staną u podstaw wszelkich działań związanych z wyszukiwaniem informacji w sieci.
Problemy społeczne
Miasta będą się starzały wolniej niż reszta kraju. Jednak w niektórych do 2050 roku seniorzy będą stanowić 37 proc. populacji
![](https://www.newseria.pl/files/11111/kmon-karpinska-seniorzy-foto2-1,w_133,_small.jpg)
Udział osób starszych w populacji Polski będzie się stopniowo zwiększał i w 2050 roku wyniesie 34 proc. Dla porównania w 12 największych miastach będzie to 31 proc. – wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich. To oznacza, że metropolie – chociaż nie wszystkie – będą się starzeć nieco wolniej niż reszta kraju. Z tym procesem wiąże się szereg wyzwań dla samorządów i zadań związanych m.in. z przygotowaniem usług dla zróżnicowanej grupy seniorów i dostosowania przestrzeni miejskiej.
Partner serwisu
Szkolenia
![](https://www.newseria.pl/files/11111/ramka-prawa-akademia-newser_1,w_274,_small.jpg)
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.