Komunikaty PR

Zastanawiasz się, dlaczego kolana mogą „trzeszczeć”? Poznaj najczęstsze przyczyn

2021-05-21  |  14:00
Biuro prasowe
Do pobrania docx ( 0.62 MB )

Odgłosy z kolan w postaci trzeszczenia, strzelania, klikania są bardzo powszechne. Może to być spowodowane zwykłym, niegroźnym „zaciągnięciem” tkanki miękkiej z wnętrza stawu, ale też poważniejszym uszkodzeniem powierzchni nośnej stawu: chrząstki stawowej. O najczęstszych powodach tej przypadłości opowiedział ortopeda dr Konrad Słynarski, właściciel Kliniki Chirurgii Kolana Słynarski.

O czym może świadczyć „trzaskające kolano”?

Charakterystyczny dźwięk może być spowodowany pękającymi pęcherzykami powietrza w płynie stawowym, które gromadzą się wraz ze zmianami ciśnienia w stawie. Nazywa się to kawitacją. Inną przyczyną bezbolesnych trzasków w kolanie jest to, że więzadła i ścięgna zaczepiają się, gdy przechodzą przez kostny guzek w kolanie - lub o jakąś tkankę bliznowatą - i strzelają, gdy wskakują z powrotem na miejsce. W większości przypadków te odgłosy są naturalne i nie oznaczają rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów lub skłonności do kontuzji.

-Swoim pacjentom zazwyczaj mówię, że jeżeli trzaskające kolano nie powoduje bólu i lub obrzęku, kolano nie ucieka, to nie ma się czym martwić. Kliknięcia i trzaski są w porządku, chyba że powodują ból, obrzęk lub niestabilność – wyjaśnia dr Konrad Słynarski.

Kliknięcia i trzaski są też powszechnym zjawiskiem w pierwszym roku po jakiejkolwiek operacji kolana. Są zwykle spowodowane obrzękiem tkanek miękkich lub wczesnym tworzeniem się blizn.

- Masaż tkanek miękkich wykonany przez fizjoterapeutę jest sposobem na pozbycie się nadmiernej grubości naturalnie gojącej się tkanki – tłumaczy ortopeda.

Ból to niepokojący objaw

Niestety jeżeli trzaskającym dźwiękom towarzyszy ból i obrzęk, lub doskwiera uczucie „uciekającego” kolana, wówczas trzeba się liczyć z możliwym uszkodzeniem stawu kolanowego. W takim wypadku niezbędna jest konsultacja z ortopedą, który zbada kolano i będzie mógł postawić diagnozę.

-Kiedy pacjent mówi do mnie: „Doktorze, usłyszałem trzask i spuchło mi kolano”, jest to z pewnością powód do niepokoju. Jeśli w czasie kontuzji nastąpi trzask, kolano prawie na pewno zostało uszkodzone. Najprawdopodobniej zostało uszkodzone więzadło - krzyżowe przednie, więzadło krzyżowe tylne, więzadło poboczne przyśrodkowe, łąkotka lub chrząstka stawowa. Po tego typu urazach kolano zwykle puchnie.

Jeśli wystąpi ból, obrzęk lub uciekanie kolana, musimy zrobić dokładne badanie i zebrać wywiad, wykonać prześwietlenie i rezonans magnetyczny – wyjaśnia ekspert.

Bolesne trzaskanie może być również spowodowane chorobą zwyrodnieniową stawów, w której gładka chrząstka jest zużyta, a kości powodują tarcie, gdy ocierają się o siebie.

-Taki rodzaj bolesnego trzeszczenia miałby wtedy trwały charakter – mówi dr Słynarski.

Innym częstym problemem, który powoduje uczucie „trzaskania” lub „zgrzytania”, jest szorstkość powierzchni rzepki.

-Zazwyczaj nazywamy to chondromalacją. Przypadłość określa się też mianem zespołu bólu rzepkowo-udowego lub „kolana biegacza” – dodaje ortopeda.

Fizjoterapia i zastrzyki z „koktajlem kolanowym”

Ortopeda badając chrząstkę i tkankę miękką w kolanie, potrafi określić, które tkanki wymagają naprawy. Czasami ostrożna fizjoterapia połączona z zastrzykami może rozwiązać problem, dzięki czemu pacjent może uniknąć operacji.

-W przypadku każdego z tych rodzajów odgłosów kolan, jeśli nie ma rozdartej tkanki, anaboliczne zastrzyki z czynników wzrostu i lubrykantów (nasz obecny koktajl kolanowy to połączenie kwasu hialuronowego i osocza bogatopłytkowego podawanego za jednym razem) są zaskakująco i często bardzo szybko skuteczne – mówi dr Słynarski.

Podsumowując, wsłuchuj się uważnie w swój organizm. Jeśli słyszysz kliknięcia i trzaski w kolanie, ale nie czujesz bólu ani obrzęku, nie martw się. To normalne. Jeśli odczuwasz ból, niestabilność lub obrzęk, sprawdź to, aby uniknąć dalszego uszkodzenia stawu. Lepiej naprawić problem jak najszybciej, regenerując lub zastępując brakującą tkankę i chrząstkę,  tak by nigdy nie rozwinąć zwyrodnienia stawów lub potrzebować wymiany kolana na protezę.

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy Biuro prasowe
2025-03-26 | 19:00

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Strach, bóle i skurcze mięśni nie dawały Monice spać. Zaczęła długą wędrówkę po lekarzach w poszukiwaniu diagnozy. – Nie zliczę, ile było tych wizyt,
Zdrowie Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego
2025-03-12 | 06:00

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Z apelem o jak najszybsze uchwalenie przepisów, zgodnie z którymi Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejąłby wypłatę zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia
Zdrowie Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
2025-03-11 | 06:00

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie

Z badania opinii przeprowadzonego przez SW Research dla marki Domowe Laboratorium wynika, że wielu Polaków postrzega raka jelita grubego jako chorobę nieuleczalną

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.