Zaufanie do polskiego rynku finansowego: Bezpieczeństwo a zyski inwestorów
BFF Banking Group
ul. Kilińskiego 66
91-118 Łódź
ewelina.kolad|bff.com| |ewelina.kolad|bff.com
+48 42 272 82 90
https://pl.bff.com/pl/
Oprocentowanie lokat bankowych w kraju jest obecnie na najniższym poziomie w historii, a odsetki nadal są obniżane. Kiedy porównamy je z inflacją, okazuje się, że powierzając nasze pieniądze bankom możemy na tym stracić, zamiast zyskać. Mimo to, struktura oszczędności Polaków to wciąż blisko 50% udział gotówki i depozytów w bankach. Sytuacja ta jest niekorzystna zarówno dla oszczędzających, jak i samej gospodarki, ze względu na niską podaż kapitału. Taka sytuacja to pochodna nietrafionych działań i wielu zaniedbań na rynku – kryzysów zaufania, spadku prestiżu pracy w sektorze finansowym, czy jednakowego opodatkowania odsetek z lokat i bardziej ryzykownych instrumentów.
Lokaty bankowe zapewniają największe bezpieczeństwo zainwestowanych środków, ponieważ ujęte są w bankowym systemie gwarancyjnym. Ceną za to bezpieczeństwo jest jednak niskie oprocentowanie, czyli możliwość uzyskania niskich zwrotów z inwestycji. Struktura oszczędności Polaków daleko odbiega od krajów z najbardziej rozwiniętą gospodarką. To wynik zaniedbań i nietrafionych działań strategicznych. W procesie inwestycyjnym ryzyka całkowicie wyeliminować się nie da, poza tym żadne prawo i instytucje publiczne nie zastąpią zdrowego rozsądku. Barierą w zmianie naszego podejścia do inwestycji jest niski poziom zaufania do rynku oraz mała wiedza ekonomiczna w naszym kraju, Milena Krasuska, Chief Operations Officer w Grupie Assay.
Zaufanie do rynku w Polsce zostało nadszarpnięte
Ostatnie lata nadszarpnęły zaufanie do rynku finansowego w Polsce. Ogromnym ciosem była likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. To posunięcie regulatora bardzo negatywnie odbiło się na zaufaniu do rynku, a podaż kapitału została znacznie osłabiona. Dodatkowo dopiero po kilku latach kwestia tego, co stanie się z pozostałymi w OFE pieniędzmi, została rozstrzygnięta. Ostatecznie osoby posiadające tam pieniądze będą musiały zdecydować, czy zostaną one przekazane na IKE, czy do pozostałych składek emerytalnych gromadzonych przez ZUS.
Innymi zdarzeniami, które mocno odbiły się na zaufaniu do rynku, było działanie na nim nieuczciwych podmiotów, spółek Amber Gold i GetBack. Co więcej, kryzys związany z tą drugą spółką, zdarzył się w momencie, w którym w Polsce pracowano nad strategią rozwoju rynku kapitałowego i wprowadzeniem PPK, które miały być zachętą do inwestowania oraz oszczędzania na emeryturę.
Makler coraz mniej szanowany
Rynek finansowy to biznes oparty na relacjach. Aby doszło do transakcji, sprzedający musi nawiązać z kupującym więź opartą na zaufaniu. Sprzedający stanowi więc bardzo ważną część rynku kapitałowego, ponieważ to on ma bezpośredni kontakt z inwestorami. Jest na pierwszej linii doradzając, co kupić, a co sprzedać oraz informując o bieżących wydarzeniach i trendach rynkowych.
Jeszcze kilka lat temu praca na rynku finansowym była prestiżowym zajęciem, a sama procedura uzyskania kwalifikacji zawodowych wymagała czasu i wiedzy. To stwarzało warunki do tego, aby w branży pracowali ludzie świadomi odpowiedzialności zawodowej. W ostatnich latach jesteśmy świadkami obniżenia tego prestiżu. Obsługa inwestorów przez nieodpowiednio wyedukowanych pracowników może prowadzić do zwiększenia ich ryzyka inwestycyjnego, a co za tym idzie zmniejszenia zaufania do rynku.
Odpowiednia premia za ryzyko
W Polsce inwestorzy borykają się z jeszcze jednym wyzwaniem – koniecznością odprowadzenia podatku od zysków z inwestycji. Tak zwany Podatek Belki trzeba płacić za każdym razem, kiedy wypłacamy zysk osiągnięty z oszczędności. Jest on pomniejszany o 19%. Jednakowe oprocentowanie lokat i inwestycji na rynku finansowym, to nie tylko kwestia braku zachęt, ale również pewnych restrykcji.
PwC w swojej analizie oszacowało, że zniesienie podatku od dochodów kapitałowych w całości, pozwoliłoby zaoszczędzić inwestorom około 1 mld zł. Zaoszczędzone w ten sposób środki przypuszczalnie zostałyby ponownie zainwestowane. Dzięki temu przedsiębiorstwa miałyby większy dostęp do kapitału na rozwój.
Więcej informacji udzielają:
Ewelina Kolad, ewelina.kolad@ahavapr.pl, + 48 510 291 250
Monika Kern, monika.kern@ahavapr.pl, +48 601 892 291
Assay to niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego. Grupa działa w pionierskim na krajowym rynku modelu biznesowym, opartym na akwizycji i współprowadzeniu firm, realnie angażując się w budowanie sukcesów spółek ze swojego portfela. Assay stawia na współpracę opartą o wymianę wzajemnych doświadczeń i kompetencji funduszu, inwestora oraz pomysłodawcy projektu inwestycyjnego. Każdorazowa decyzja Grupy poparta jest dogłębną, szesnastoczynnikową analizą potencjału przedsiębiorstw w krótkim, średnim i długim okresie. Takie podejście ma zagwarantować spółkom długoterminowy rozwój, jednocześnie minimalizując ryzyko inwestycyjne.
Assay Management jest wpisany do rejestru Zarządzających Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi (ASI) prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zapewnia to najwyższe standardy obsługi, pełną transparentność i wysoki poziom bezpieczeństwa.
5 rad dla przedsiębiorców na 2025 r. od lidera finansowania pozabankowego
Ubezpieczenia na życie jako inwestycja w pracowników
Internetowy Fundusz Leasingowy S.A. wyemitował obligacje na kwotę 6 mln złotych
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
NEWSERIA POLECA
Bezpieczeństwo najważniejsze dla pacjentów decydujących się na zabiegi korekty wad wzroku
Wady refrakcji, takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność, można skutecznie i trwale usunąć. Kwestii bezpieczeństwa zabiegów korekcji wad wzroku dotyczy najwięcej obaw pacjentów, którzy myślą o takim kroku. Tutaj z pomocą przychodzą certyfikaty spełnianych norm jakości, akredytacje poszczególnych placówek oraz potwierdzenie kwalifikacji lekarzy chirurgów.
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Ochrona środowiska
Zamrożenie cen prądu do końca września br. Takie mechanizmy nie rozwiązują przyczyn problemu wysokich cen
Zgodnie z decyzją rządu zamrożenie cen energii dla gospodarstw domowych na poziomie 500 zł netto za 1 MWh zostało wydłużone do 30 września 2025 roku. Dzięki temu odbiorcy jeszcze przez co najmniej dziewięć miesięcy nie odczują wzrostu rachunków za energię elektryczną. – Dopłaty jako sposób walki z wysokimi cenami energii nie są dobrym rozwiązaniem, bo one nie zlikwidują problemu. Znacznie prostszym rozwiązaniem byłby powrót do tańszych źródeł energii, w przypadku Polski takim tanim źródłem jest węgiel i elektrownia atomowa – ocenia europoseł z Konfederacji Marcin Sypniewski.
Prawo
Pracodawcy apelują o usprawnienie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom. Nowe regulacje tylko w części w tym pomogą
Projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Polski został przyjęty w grudniu przez rząd i trafił już do Sejmu. Nowe przepisy zakładają pełną elektronizację wnioskowania i wydawania zezwoleń na pracę i rezygnację z testu rynku pracy. Niekoniecznie jednak oznacza to większą otwartość na pracowników z zagranicy. – To nie zmiana jakościowa, ale co najwyżej próba sanacji przeciążonego systemu – ocenia dr Michał Szypniewski z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.
IT i technologie
Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji ma wystartować w tym roku. Polskie wojsko coraz szerzej korzysta z tej technologii
– Opracowujemy koncepcję funkcjonowania Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji. Szkolimy też odpowiednio naszych inżynierów, współpracujemy z uczelniami wyższymi w tym aspekcie, aby mieć gotowy odpowiedni potencjał intelektualny – mówi gen. dyw. Karol Molenda, dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni. Nowa formacja będzie odpowiadać za opracowywanie i wdrażanie rozwiązań AI na potrzeby działań militarnych. Podobne instytucje są już powoływane przez inne kraje NATO.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.