Komunikaty PR

Zaufanie do polskiego rynku finansowego: Bezpieczeństwo a zyski inwestorów

2020-01-27  |  11:30
Kontakt
Ewelia Kolad
BFF Banking Group

ul. Kilińskiego 66
91-118 Łódź
ewelina.kolad|bff.com| |ewelina.kolad|bff.com
+48 42 272 82 90
https://pl.bff.com/pl/

Oprocentowanie lokat bankowych w kraju jest obecnie na najniższym poziomie w historii, a odsetki nadal są obniżane. Kiedy porównamy je z inflacją, okazuje się, że powierzając nasze pieniądze bankom możemy na tym stracić, zamiast zyskać. Mimo to, struktura oszczędności Polaków to wciąż blisko 50% udział gotówki i depozytów w bankach. Sytuacja ta jest niekorzystna zarówno dla oszczędzających, jak i samej gospodarki, ze względu na niską podaż kapitału. Taka sytuacja to pochodna nietrafionych działań i wielu zaniedbań na rynku – kryzysów zaufania, spadku prestiżu pracy w sektorze finansowym, czy jednakowego opodatkowania odsetek z lokat i bardziej ryzykownych instrumentów.

 

Lokaty bankowe zapewniają największe bezpieczeństwo zainwestowanych środków, ponieważ ujęte są w bankowym systemie gwarancyjnym. Ceną za to bezpieczeństwo jest jednak niskie oprocentowanie, czyli możliwość uzyskania niskich zwrotów z inwestycji. Struktura oszczędności Polaków daleko odbiega od krajów z najbardziej rozwiniętą gospodarką. To wynik zaniedbań i nietrafionych działań strategicznych. W procesie inwestycyjnym ryzyka całkowicie wyeliminować się nie da, poza tym żadne prawo i instytucje publiczne nie zastąpią zdrowego rozsądku. Barierą w zmianie naszego podejścia do inwestycji jest niski poziom zaufania do rynku oraz mała wiedza ekonomiczna w naszym kraju, Milena Krasuska, Chief Operations Officer w Grupie Assay.

 

Zaufanie do rynku w Polsce zostało nadszarpnięte

Ostatnie lata nadszarpnęły zaufanie do rynku finansowego w Polsce. Ogromnym ciosem była likwidacja Otwartych Funduszy Emerytalnych. To posunięcie regulatora bardzo negatywnie odbiło się na zaufaniu do rynku, a podaż kapitału została znacznie osłabiona. Dodatkowo dopiero po kilku latach kwestia tego, co stanie się z pozostałymi w OFE pieniędzmi, została rozstrzygnięta. Ostatecznie osoby posiadające tam pieniądze będą musiały zdecydować, czy zostaną one przekazane na IKE, czy do pozostałych składek emerytalnych gromadzonych przez ZUS.

 

Innymi zdarzeniami, które mocno odbiły się na zaufaniu do rynku, było działanie na nim nieuczciwych podmiotów, spółek Amber Gold i GetBack. Co więcej, kryzys związany z tą drugą spółką, zdarzył się w momencie, w którym w Polsce pracowano nad strategią rozwoju rynku kapitałowego i wprowadzeniem PPK, które miały być zachętą do inwestowania oraz oszczędzania na emeryturę.

 

Makler coraz mniej szanowany

Rynek finansowy to biznes oparty na relacjach. Aby doszło do transakcji, sprzedający musi nawiązać z kupującym więź opartą na zaufaniu. Sprzedający stanowi więc bardzo ważną część rynku kapitałowego, ponieważ to on ma bezpośredni kontakt z inwestorami. Jest na pierwszej linii doradzając, co kupić, a co sprzedać oraz informując o bieżących wydarzeniach i trendach rynkowych.

 

Jeszcze kilka lat temu praca na rynku finansowym była prestiżowym zajęciem, a sama procedura uzyskania kwalifikacji zawodowych wymagała czasu i wiedzy. To stwarzało warunki do tego, aby w branży pracowali ludzie świadomi odpowiedzialności zawodowej. W ostatnich latach jesteśmy świadkami obniżenia tego prestiżu. Obsługa inwestorów przez nieodpowiednio wyedukowanych pracowników może prowadzić do zwiększenia ich ryzyka inwestycyjnego, a co za tym idzie zmniejszenia zaufania do rynku.

Odpowiednia premia za ryzyko

W Polsce inwestorzy borykają się z jeszcze jednym wyzwaniem – koniecznością odprowadzenia podatku od zysków z inwestycji. Tak zwany Podatek Belki trzeba płacić za każdym razem, kiedy wypłacamy zysk osiągnięty z oszczędności. Jest on pomniejszany o 19%. Jednakowe oprocentowanie lokat i inwestycji na rynku finansowym, to nie tylko kwestia braku zachęt, ale również pewnych restrykcji.

 

PwC w swojej analizie oszacowało, że zniesienie podatku od dochodów kapitałowych w całości, pozwoliłoby zaoszczędzić inwestorom około 1 mld zł. Zaoszczędzone w ten sposób środki przypuszczalnie zostałyby ponownie zainwestowane. Dzięki temu przedsiębiorstwa miałyby większy dostęp do kapitału na rozwój.

 

Więcej informacji udzielają:

Ewelina Kolad, ewelina.kolad@ahavapr.pl, + 48 510 291 250

Monika Kern, monika.kern@ahavapr.pl, +48 601 892 291


Assay to niezależny fundusz inwestycyjny z długoletnim doświadczeniem w obszarze doradztwa gospodarczego. Grupa działa w pionierskim na krajowym rynku modelu biznesowym, opartym na akwizycji i współprowadzeniu firm, realnie angażując się w budowanie sukcesów spółek ze swojego portfela. Assay stawia na współpracę opartą o wymianę wzajemnych doświadczeń i kompetencji funduszu, inwestora oraz pomysłodawcy projektu inwestycyjnego. Każdorazowa decyzja Grupy poparta jest dogłębną, szesnastoczynnikową analizą potencjału przedsiębiorstw w krótkim, średnim i długim okresie. Takie podejście ma zagwarantować spółkom długoterminowy rozwój, jednocześnie minimalizując ryzyko inwestycyjne.

Assay Management jest wpisany do rejestru Zarządzających Alternatywnymi Spółkami Inwestycyjnymi (ASI) prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Zapewnia to najwyższe standardy obsługi, pełną transparentność i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: BFF Banking Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Finanse BRAK ZDJĘCIA
2025-03-24 | 13:30

Walletto Fintech Poland i rozwój polskiego ekosystemu fintech

Polska scena fintechowa dynamicznie się rozwija, a lokalne firmy technologii finansowej coraz śmielej wkraczają na rynki międzynarodowe. Współpraca Walletto Fintech Poland z Fintech Poland otwiera nowe możliwości
Finanse Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii
2025-03-19 | 10:00

Obawiasz się bessy na giełdzie? Sprawdź, co łączy największe krachy w historii

Giełdę określa się często mianem barometru gospodarki, gdyż w dużej mierze oddaje kondycję najważniejszych spółek i ogólne nastroje na rynku. Tym samym, indeksy
Finanse Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein
2025-03-11 | 06:00

Siła kobiet w biznesie: Anna Górecka-Kuczmowska na czele finansów i księgowości w Thompson&Stein

Anna Górecka-Kuczmowska, z wieloletnim doświadczeniem w branży finansowej, dołączyła do zespołu Thompson&Stein jako Head of Finance and Accounting CEE. Na nowym

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Szkolenie Online IMM

Prawo

UE lepiej przygotowana na reagowanie na klęski żywiołowe. Od czasu powodzi w Polsce pojawiło się wiele usprawnień

Na tereny dotknięte ubiegłoroczną powodzią od rządu trafiło ponad 4 mld zł. Pierwsze formy wsparcia, w tym zasiłki, pomoc materialna czy wsparcie dla przedsiębiorców, pojawiły się już w pierwszych dniach od wystąpienia kataklizmu. Do Polski ma też trafić 5 mld euro z Funduszu Spójności UE na likwidację skutków powodzi. Doświadczenia ostatnich lat powodują, że UE jest coraz lepiej przygotowana, by elastycznie reagować na występujące klęski żywiołowe.

Prawo

Rzecznik MŚP: Obniżenie składki zdrowotnej to nie jest szczyt marzeń. Ideałem byłby powrót do tego, co było przed Polskim Ładem

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezydenta o przyjęcie i podpisanie nowych przepisów. Pojawiają się jednak głosy, że uprzywilejowują one właścicieli firm względem pracowników, a ponadto nie podlegały uzgodnieniom, konsultacjom i opiniowaniu.

Handel

Konsumpcja jaj w Polsce rośnie. Przy zakupie Polacy zwracają uwagę na to, z jakiego chowu pochodzą

Zarówno spożycie, jak i produkcja jaj w Polsce notują wzrosty. Znacząca większość konsumentów przy zakupie jajek zwraca uwagę na to, czy pochodzą one z chowu klatkowego. Polska jest jednym z liderów w produkcji i eksporcie jajek w UE, ale ma też wśród nich największy udział kur w chowie klatkowym. Oczekiwania konsumentów przyczyniają się powoli do zmiany tych statystyk.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.