Zdrowie zaczyna się od profilaktyki: Samoleczenie fundamentem nowoczesnej polityki zdrowotnej UE
Dzięki decyzjom samodzielnie podejmowanym przez pacjentów rocznie w Europie udaje się uniknąć nawet 120 milionów konsultacji lekarskich. – Samoleczenie umożliwia wczesną interwencję, co ogranicza eskalację objawów i pozwala lekarzom skupić się na poważniejszych przypadkach – podkreśla Jurate Svarcaite, dyrektor generalna Association of the European Self-Care Industry (AESGP). Zdaniem ekspertów, potrzebne są zmiany prawne, które ułatwiłyby rozwój sektorów kluczowych dla samoleczenia – zwłaszcza produkcji leków bez recepty i inteligentnych rozwiązań wspierających zdrowie. Okazją do tego może być trwająca rewizja unijnego prawa farmaceutycznego.
Z raportu opublikowanego przez Global Self-Care Organization wynika, że oszczędności wynikające z samoleczenia w regionie Europy i Azji Środkowej sięgają ponad 46 miliardów dolarów. Ograniczenie liczby niepotrzebnych wizyt lekarskich o 10–25 proc. mogłoby przynieść dodatkowe 17 miliardów euro oszczędności.
– Każdego roku w Europie ponad 1,2 miliarda drobnych dolegliwości jest leczonych bez konieczności wizyty u lekarza. To odciąża systemy opieki zdrowotnej, pozwalając uniknąć 120 milionów konsultacji rocznie. To równowartość pracy 36 tysięcy lekarzy. Co więcej, każde euro zainwestowane w samoleczenie może przynieść nawet 6,90 euro korzyści gospodarczych. To wyraźny sygnał, że profilaktyka i samodzielność zdrowotna obywateli muszą stać się fundamentem naszej polityki zdrowotnej – mówi europoseł Adam Jarubas, przewodniczący Komisji Zdrowia Publicznego w Parlamencie Europejskim (SANT).
Drobne dolegliwości to m.in. przeziębienie, ból głowy czy niestrawność. Pacjenci zwykle zajmują się nimi samodzielnie, bez wizyty u lekarza, korzystając z leków bez recepty suplementów diety czy wyrobów medycznych.
– Bez dostępu do leków OTC Europa potrzebowałaby 120 tysięcy dodatkowych lekarzy rodzinnych lub każdy z obecnie pracujących musiałby wydłużyć swój dzień pracy o 2,4 godziny. Samoleczenie umożliwia wczesną interwencję, co ogranicza eskalację objawów i pozwala lekarzom skupić się na poważniejszych przypadkach. Co więcej, dzięki samoleczeniu oszczędzamy około 1 miliarda godzin czasu w skali roku, który w przeciwnym razie spędzilibyśmy w poczekalniach i na konsultacjach. Czas ten może być spożytkowany na pracę, życie prywatne lub opiekę nad bliskimi – tłumaczy Jurate Svarcaite, dyrektor generalna AESGP.
W praktyce samoleczenie nie sprowadza się wyłącznie do przyjmowania leków wydawanych bez recepty oraz suplementacji składników niedostarczanych w odpowiedniej ilości z pożywienia. To także opatrywanie ran, czynności higieniczne związane ze zdrowiem jamy ustnej czy aplikowanie kropli do oczu. Eksperci zgodnie wskazują, że rozwój kompetencji zdrowotnych pacjentów i dostęp do rzetelnych informacji to kluczowe warunki skutecznego wdrażania samoleczenia na szeroką skalę. W tę strategię wpisuje się również korzystanie z innowacji technologicznych wspierających zdrowie.
– Narzędzia oparte na AI, takie jak aplikacje zdrowotne, chatboty czy urządzenia monitorujące, dostarczają pacjentom spersonalizowanych informacji w czasie rzeczywistym. AESGP postuluje, by wspierać regulacyjnie rozwój wiarygodnych rozwiązań cyfrowych, które mogą zwiększyć dostęp do wiedzy zdrowotnej, szczególnie w regionach o ograniczonym dostępie do opieki – przekonuje Jurate Svarcaite.
To szczególnie istotne w kontekście trwającej rewizji unijnego prawa farmaceutycznego. W 2023 roku Komisja Europejska zaproponowała jego reformę, największą od ponad 20 lat. Celem zmian jest modernizacja sektora farmaceutycznego poprzez podejście skoncentrowane na pacjencie i wsparcie innowacyjnego przemysłu.
– W czasie, gdy Unia Europejska przygotowuje się do wdrożenia jednej z najgłębszych reform prawa farmaceutycznego w swojej historii, musimy zadbać o to, by leki OTC i zasada samoleczenia znalazły w niej swoje miejsce. Pamiętajmy, że samoleczenie nie jest modą, lecz koniecznością starzejących się społeczeństw i przeciążonych systemów ochrony zdrowia – podkreśla Ewa Jankowska, prezes Polskiego Związku Producentów Leków Bez Recepty (PASMI).
Wśród proponowanych przez przedstawicieli branży rozwiązań jest także harmonizacja przepisów dotyczących suplementów diety, zwłaszcza propozycji maksymalnych poziomów witamin i minerałów w skali UE.
Według Precedence Research, światowy rynek leków dostępnych bez recepty osiągnie w 2025 roku wartość ponad 135 miliardów dolarów. Do 2034 roku jego obroty zbliżą się do 243 miliardów dolarów. Z kolei analitycy Market Research Future przewidują, że wartość światowego rynku aplikacji mobilnych wspierających zdrowie wzrośnie z niemal 51 miliardów dolarów w 2023 rok, do 196 miliardów dolarów w roku 2032.
Kwestie dotyczące nowoczesnych technologii wspierających rozwój kompetencji zdrowotnych pacjentów, zmian legislacyjnych oraz dostępności i bezpieczeństwa stosowania wyrobów medycznych w kontekście samoleczenia będą omawiane podczas 61. dorocznej konferencji AESGP, która 3 i 4 czerwca odbędzie się w Warszawie we współpracy z PASMI. Udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 300 uczestników reprezentujących instytucje unijne, agencje zdrowia, świat nauki oraz firmy z sektora ochrony zdrowia z całej Europy. Hasłem przewodnim konferencji jest „Profilaktyka poprzez samoleczenie”.
Źródło: Biuro Prasowe Newseria

Rusza ogólnopolskie badanie potrzeb farmaceutów, dotyczące ich roli w terapii ran w ramach kampanii „Rany pod kontrolą”

Czy dzieci mogą jeść pieczarki i od jakiego wieku jest to bezpieczne?

Czy siedzący tryb życia powoduje żylaki u mężczyzn?
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Rozszerzenie UE wśród priorytetów duńskiej prezydencji. Akcesja nowych państw może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa i gospodarki
Wraz z czerwcem kończy się druga polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. W ciągu sześciu miesięcy instytucja ta pod przewodnictwem Polski podejmowała działania na rzecz bezpieczeństwa, w wielu wymiarach: zewnętrznym, wewnętrznym, informacyjnym, ekonomicznym, energetycznym, żywnościowym i zdrowotnym. Przede wszystkim doprowadziła do przełomowego wzrostu wydatków UE na obronność. Od 1 lipca pałeczkę przejmują Duńczycy, którzy zwrócą uwagę m.in. na obronę Bałtyku.
Transport
Ruszyła ważna inwestycja przemysłowa w województwie opolskim. Powstanie tu centrum logistyczne dla giganta motoryzacyjnego

Nowe regionalne Centrum Kompletacji i Dystrybucji, które powstanie w parku logistycznym i produkcyjnym Prologis Park Ujazd w województwie opolskim, będzie związane z rynkiem automotive aftermarket, konkretnie kompletacją i dystrybucją zestawów naprawczych dla branży motoryzacyjnej. Obiekt będzie służył firmie Schaeffler, a za jej budowę odpowiada Prologis. Jak podkreśla jego przedstawiciel, będzie to budynek niezależny od paliw kopalnych bezpośrednio dostarczanych do budynku i wyposażony w wiele rozwiązań prośrodowiskowych.
Konsument
Konsumenci rynku telekomunikacyjnego narzekają na nieprzejrzyste oferty. Jeden z operatorów chce je wyeliminować

Co piąty Polak dostrzega pozytywne zmiany na rynku usług telekomunikacyjnych, głównie jego rozwój, zarówno pod kątem liczby ofert, jak i rozwoju technologii. Gorzej jednak wypada przejrzystość ofert – wynika z badania Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Konsumenci są zmęczeni skomplikowanymi taryfami i ukrytymi kosztami, dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się proste pakiety. Dlatego też T-Mobile startuje z nową ofertą „Po prostu", z jednym, prostym abonamentem bez żadnych limitów.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.