Komunikaty PR

1000 e-stetoskopów StethoMe trafi do pacjentów!

2021-07-30  |  12:00
Biuro prasowe

Pacjenci chorzy na przewlekłe choroby płuc po przebytym COVID-19 będą pod stałą kontrolą lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Dzięki pilotażowemu programowi Ministerstwa Zdrowia, do chorych trafi 1000 e-stetoskopów polskiego medycznego start-upu StethoMe. Innowacyjne podejście Ministerstwa Zdrowia do tematu monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi pokazuje otwarte podejście do Partnerstwa Publiczno-Prywatnego resortu zdrowia. To też jasny sygnał, że Ministerstwo docenia możliwości branży med-tech w monitorowaniu stanu zdrowia przewlekle chorych pacjentów.

O tym, jak ważne są nowe technologie w medycynie cały świat przekonał się podczas pandemii COVID-19. Jak wynika z najnowszego raportu firmy Deloitte „Digital transformation: Shaping the future of European healthcare”[1], pandemia spowodowała nie tylko konieczność daleko idących zmian w zakresie organizacji ochrony zdrowia, ale przyspieszyła przynajmniej o dekadę tempo cyfryzacji systemu zdrowotnego.

Nowe technologie w służbie medycyny

Technologiczne innowacje w medycynie szczególnie doceniają osoby przewlekle chore - chociażby wprowadzone na początku roku 2020 e-recepty okazały się dla nich wybawieniem w trakcie lockdownu. Nad problemami takich pacjentów szczególnie pochylają się światowi eksperci z branży med-tech, pracujący nad projektami umożliwiającymi jak najmniej inwazyjne, a jednocześnie stałe monitorowanie stanu zdrowia. Jednym z takich, innowacyjnych start-upów jest założony w Poznaniu StethoMe – producent e-stetoskopu i algorytmów do analizy dźwięków osłuchowych układu oddechowego, które pozwalają w domowych warunkach określić rodzaj i kliniczną istotność nieprawidłowych dźwięków. Z pomocą autorskiej aplikacji StethoMe można przesyłać zapis i wynik badania do lekarza prowadzącego. Jak to działa w praktyce? Pacjent przykłada stetoskop StethoMe do klatki piersiowej we wskazanych w aplikacji miejscach. Następnie StethoMe rejestruje dźwięki płuc (ma także możliwość rejestracji pracy serca) i przekształca je na sygnały elektroniczne możliwe do analizy przez system sztucznej inteligencji. Po badaniu pacjent dostaje wynik przeanalizowany przez algorytmy poszukujące nieprawidłowości w układzie oddechowym. Takie badanie wraz z nagranym dźwiękiem można wysłać do lekarza. Urządzenie może być stosowane zarówno u dzieci, jak i dorosłych, chorych na przewlekłe choroby płuc takie jak np. astma, ale też przez osoby z okazjonalnymi infekcjami.

Ministerstwo Zdrowia otwarte na nowe technologie

Właśnie ta możliwość nagrywania i przesyłania do lekarza dźwięków osłuchowych była powodem, dla którego Ministerstwo Zdrowia Zaprosiło poznański start-up do udziału w procesie wyboru partnera do realizacji projektu zdalnego monitorowania stanu zdrowia i potencjalnych problemów zdrowotnych u pacjentów po przebytym zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 ze współistniejącymi chorobami układu oddechowego.

30 placówek zakwalifikowanych do programu otrzymało elektroniczne stetoskopy StethoMe, które lada dzień zostaną udostępnione co najmniej 1000 chorym, w celu zdalnej diagnostyki w ramach teleporady z wykorzystaniem platformy Domowa Opieka Medyczna.

Doświadczenia ostatnich miesięcy pokazały jak istotny w walce z pandemią okazał się rozwój e-zdrowia i innowacyjnych usług cyfrowych dla pacjentów i świadczeniodawców. Pandemia stała się katalizatorem transformacji cyfrowej w ochronie zdrowia w wielu krajach na świecie. Cieszymy się, że w Polsce powstają tak innowacyjne projekty jak e-stetoskopy. Obszar med-tech w Polsce daje ogromne możliwości dla rozwoju cyfrowego zdrowia, tak więc e-stetoskopy i inne rozwiązania technologiczne to realna szansa na usprawnienie opieki nad pacjentami chorymi przewlekle, niosąc istotne wsparcie, również dla kadry medycznej. Cieszymy się, że w dziedzinie med-tech jesteśmy w czołówce Europy, a Polacy znakomicie łączą innowacyjną myśl technologiczną ze zrozumieniem potrzeb systemowych, nie zapominając o lekarzach i ich pacjentach - tłumaczy wiceminister Anna Goławska z Ministerstwa Zdrowia.

Polska start-upami medycznymi stoi

To, co szczególnie cieszy, to współpraca Ministerstwa Zdrowia z docenianym, polskim start-upem. Choć to nie powinno dziwić, bo rodzimy rynek obfituje w technologiczne innowacje: - Polska stanowi przykład jednego z najbardziej zaawansowanych Państw w Europie pod kątem rozwiązań med-tech dostępnych na rynku. Wielkim optymizmem napawa możliwość ich pilotażowego, a mamy nadzieję już wkrótce systemowego wdrożenia do codziennej opieki zdrowotnej nad pacjentami w Polsce – tłumaczy Sławomir Kmak, Dyrektor ds. Rynku Ochrony Zdrowia, StethoMe.

Na uwagę zasługuje innowacyjne podejście Ministerstwa Zdrowia do tematu monitorowania pacjentów z chorobami przewlekłymi i adopcji innowacji w codziennej praktyce klinicznej. Nikt nie ma wątpliwości, że sprawna i bezpieczna diagnostyka zdalna usprawni system ochrony zdrowia i przyniesie korzyść zarówno pacjentom, jak i lekarzom.


[1] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/life-sciences-and-healthcare/articles/raport-Digital-transformation-Shaping-the-future-of-European-healthcare.html

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE w Senacie RP Biuro prasowe
2024-03-27 | 14:30

Konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE w Senacie RP

25 marca 2024 r. w Senacie RP w Warszawie odbyła się konferencja ONE HEALTH – JEDNO ZDROWIE organizowana przez Komisję Zdrowia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Radę Programową
Zdrowie Zdrowie bieruńskich seniorów w centrum uwagi
2024-03-27 | 13:00

Zdrowie bieruńskich seniorów w centrum uwagi

Dbanie o własne zdrowie i dobrostan oraz budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych u seniorów były głównymi tematami konferencji „Zdrowie Seniora w Centrum
Zdrowie Najwyższy poziom profilaktyki.
2024-03-27 | 12:00

Najwyższy poziom profilaktyki.

W dzisiejszych czasach coraz większą wagę przywiązujemy do dbałości o zdrowie i regularnych badań profilaktycznych. Świadomość konieczności monitorowania stanu zdrowia prowadzi nas do

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Kongres MOVE

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Infrastruktura

Zorganizowane grupy cyberprzestępcze sięgają po coraz bardziej zaawansowane narzędzia sztucznej inteligencji. Często celem ataków jest infrastruktura krytyczna

Rozwój cyberprzestępczości postępuje w kierunku budowania powiązań o charakterze mafijnym i wykorzystywania zaawansowanych technologicznie rozwiązań, po jakie sięgają służby specjalne. Coraz częściej służy do tego także sztuczna inteligencja, która przyniosła ze sobą szereg nowych zagrożeń. Choć w ślad za technologicznym zaawansowaniem cyberprzestępców rozwijają się też narzędzia zapobiegające atakom, to wciąż najsłabszym ogniwem jest człowiek. Atrakcyjnym celem ataków dla hakerów są jednostki publiczne, infrastruktura krytyczna i samorządy, również te małe, którym brakuje zasobów finansowych i kadrowych, by zapewnić wystarczającą ochronę. 

Handel

Polacy jedzą coraz mniej jaj. Częściej sięgają po te z chowu alternatywnego, za które są skłonni zapłacić więcej

Od 10 lat sukcesywnie rośnie udział alternatywnych systemów chowu kur niosek. Pochodzi z nich już co trzecie opakowanie jaj, choć nadal w klatkach żyje ponad 37 mln kur. Stopniowe zmiany w hodowli to skutek większej świadomości konsumentów, za którymi podąża branża HoReCa. Są oni gotowi nawet zapłacić więcej za jajka, które pochodzą z chowu nieklatkowego.

Problemy społeczne

Docenianie przez szefa jest równie ważne dla pracowników, co atrakcyjne wynagrodzenie i obowiązki. Kluczową rolę odgrywa komunikacja między liderem a zespołem

Niemal co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa, nawet mimo zadowolenia z firmy i zarobków – wynika z badania „Lider w oczach pracowników” zrealizowanego dla Pluxee. – Liderzy pełnią kluczową rolę w budowaniu zespołu – są też coraz lepsi w rozumieniu tego, że niezbędna jest wizja i cel, do którego można angażować ludzi – ocenia Monika Reszko, psycholożka biznesu.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.