Komunikaty PR

Badania GR dot. schizofrenii: 60% opiekunów ma problemy z utrzymaniem pracy

2021-03-08  |  01:00
Biuro prasowe

Schizofrenia stanowi poważne obciążenie psychiczne, fizyczne i społeczne  nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzin. Według najnowszych badań rynku międzynarodowego przeprowadzo­nych przez Gedeon Richter Plc. w 4 krajach (Rosja, Czechy, Bułgaria, Węgry) jednym z najbardziej niepokojących problemów, z którym borykają się członkowie rodzin chorych jest brak informacji. 6 na 10 respondentów szuka możliwości samopomocy, a połowa pragnie nawiązać kontakt z innymi opiekunami. Nie należy również lekceważyć społecznych skutków choroby. Po otrzymaniu diagnozy, warunki życia członków rodziny ulegają całkowitej zmianie: 6 na 10 opiekunów z trudem utrzy­mu­je pracę, a sytuacja finansowa co drugiej osoby dotkniętej chorobą znacznie się pogarsza.

Czas bezpośrednio po postawieniu diagnozy jest decydujący

Członkowie rodziny odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu wsparcia emocjonalnego pacjentom (średnia z czterech krajów 88%; Rosja 83%, Czechy 96%, Bułgaria 80%, Węgry 94%), a ponad połowa z nich zapewnia chorym środki finansowe (średnia z czterech krajów 67%; Rosja 68%, Czechy 88%, Bułgaria 66%, Węgry 68%). Prawdopodobnie najbardziej decydujący dla opiekunów jest moment, w którym po raz pierwszy stają w obliczu diagnozy. Otrzymane wyniki pokazują, że w tym okresie występuje intensywna potrzeba wsparcia emocjonalnego. Początkowy szok związany z diagnozą może z czasem ustąpić, ale smutek i niepokój pozostają częścią codziennego życia. Kolejnym bardzo frustrującym obciążeniem dla członków rodziny w momencie wystawiania zaświadczenia lekarskiego
o chorobie jest brak informacji (średnia z czterech krajów: 48%).

Schizofrenia zmienia życie także członków rodziny

Choroba niewątpliwie wpływa na jakość życia opiekunów. Życie z pacjentem cierpiącym na schizofrenię stanowi psychiczne i fizyczne obciążenie dla członków rodziny, którzy w większości przypadków nie mogą liczyć na pomoc w opiece nad pacjentem i radzeniu sobie z własnym życiem. Na jakość życia opiekunów duży wpływ ma ich ograniczona niezależność, obciążenia finansowe, brak możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego, a także znaczne ograniczenie kontaktów społecznych. Opieka nad dotkniętym chorobą członkiem rodziny wymaga czasu i poświęceń. Według badań zajmuje ponad 20 godzin tygodniowo, co prowadzi do poważnych zmian w życiu zawodowym - około 20% opiekunów jest zmuszonych do pracy w niepełnym wymiarze godzin lub rezygnacji z pracy.

W jaki sposób można najlepiej pomóc członkom rodziny w ich obowiązkach?

Zgodnie z wynikami badania członkowie rodziny będący opiekunami chorych zazwyczaj sami poszukują wiedzy, a ich zapotrzebowanie na informacje jest bardzo duże. Według ankiety ich najważniejszą potrzebą jest posiadanie wiarygodnych i zrozumiałych informacji na temat choroby (średnia z czterech krajów: 54%; Rosja 73%, Czechy 52%, Bułgaria 26%, Węgry 56%), możliwości jej leczenia (średnia z czterech krajów: 44%; Rosja 59%, Czechy 50%, Bułgaria 18%, Węgry 40%), w tym potencjalnych skutków ubocznych i wskazówek dotyczących stylu życia. Oprócz ogólnych materiałów na temat choroby informacje na temat metod samopomocy oraz wymiana doświadczeń z innymi opiekunami pomogłyby zmniejszyć izolację i uczucie osamotnienia.

Wniosek: wspierając opiekuna, pomagamy również pacjentowi

Obecność i opiekuńcza rola członków rodziny są praktycznie nieodzowne. Członkowie rodzin, którzy opiekują się pacjentami cierpiącymi na schizofrenię, wnoszą ogromny wkład w ich życie. Dzięki ich ciągłym wysiłkom pacjenci mogą mieć większe szanse na powrót do zdrowia. Jednak sami opiekunowie odczuwają silną potrzebę wsparcia, aby przezwyciężyć społeczne i finansowe konsekwencje, które wpływają na ich życie. Wiadomości na temat choroby i strategii radzenia sobie z nią mogą pomóc im
w ich roli i zapobiec poczuciu osamotnienia.

Kontekst badania rynku

Firma Gedeon Richter z pomocą zaufanego partnera Inspira Research przeprowadziła kompleksowe badanie rynku, które objęło trzy grupy docelowe (psychiatrów, pacjentów ze schizofrenią i opiekujących się nimi członków rodziny) w czterech krajach (Rosja, Czechy, Bułgaria i Węgry). O złożoności projektu świadczy fakt, że przeprowadzono 102 indywidualne, jakościowe wywiady pogłębione oraz 675 kwestionariuszy ilościowych. Niniejszy artykuł podsumowuje najważniejsze wyniki badań dotyczące członków rodziny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów Biuro prasowe
2024-12-03 | 11:40

Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów

Giving Tuesday to ogólnoświatowy dzień dobroczynności. W tym roku wypada 3 grudnia i zyska szczególne znaczenie. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty zaprasza na
Zdrowie Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
2024-11-28 | 13:00

Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk

Black Weeks od Ziko Dermo to świetny moment, by odkryć szeroką gamę dermokosmetyków, które spełnią różnorodne potrzeby skóry. Klienci mogą skorzystać z
Zdrowie Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
2024-11-27 | 13:50

Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim

Lubelska Spółka zajmująca się komercjalizacją badań naukowych w profilaktyce i ochronie zdrowia nawiązała współpracę z Uniwersytetem w Bolonii. Medical Inventi będzie

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm

Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.

Farmacja

Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów

Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.

Ochrona środowiska

Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania

Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.