Komunikaty PR

Badania GR dot. schizofrenii: 60% opiekunów ma problemy z utrzymaniem pracy

2021-03-08  |  01:00
Biuro prasowe

Schizofrenia stanowi poważne obciążenie psychiczne, fizyczne i społeczne  nie tylko dla pacjentów, ale także dla ich rodzin. Według najnowszych badań rynku międzynarodowego przeprowadzo­nych przez Gedeon Richter Plc. w 4 krajach (Rosja, Czechy, Bułgaria, Węgry) jednym z najbardziej niepokojących problemów, z którym borykają się członkowie rodzin chorych jest brak informacji. 6 na 10 respondentów szuka możliwości samopomocy, a połowa pragnie nawiązać kontakt z innymi opiekunami. Nie należy również lekceważyć społecznych skutków choroby. Po otrzymaniu diagnozy, warunki życia członków rodziny ulegają całkowitej zmianie: 6 na 10 opiekunów z trudem utrzy­mu­je pracę, a sytuacja finansowa co drugiej osoby dotkniętej chorobą znacznie się pogarsza.

Czas bezpośrednio po postawieniu diagnozy jest decydujący

Członkowie rodziny odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu wsparcia emocjonalnego pacjentom (średnia z czterech krajów 88%; Rosja 83%, Czechy 96%, Bułgaria 80%, Węgry 94%), a ponad połowa z nich zapewnia chorym środki finansowe (średnia z czterech krajów 67%; Rosja 68%, Czechy 88%, Bułgaria 66%, Węgry 68%). Prawdopodobnie najbardziej decydujący dla opiekunów jest moment, w którym po raz pierwszy stają w obliczu diagnozy. Otrzymane wyniki pokazują, że w tym okresie występuje intensywna potrzeba wsparcia emocjonalnego. Początkowy szok związany z diagnozą może z czasem ustąpić, ale smutek i niepokój pozostają częścią codziennego życia. Kolejnym bardzo frustrującym obciążeniem dla członków rodziny w momencie wystawiania zaświadczenia lekarskiego
o chorobie jest brak informacji (średnia z czterech krajów: 48%).

Schizofrenia zmienia życie także członków rodziny

Choroba niewątpliwie wpływa na jakość życia opiekunów. Życie z pacjentem cierpiącym na schizofrenię stanowi psychiczne i fizyczne obciążenie dla członków rodziny, którzy w większości przypadków nie mogą liczyć na pomoc w opiece nad pacjentem i radzeniu sobie z własnym życiem. Na jakość życia opiekunów duży wpływ ma ich ograniczona niezależność, obciążenia finansowe, brak możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego, a także znaczne ograniczenie kontaktów społecznych. Opieka nad dotkniętym chorobą członkiem rodziny wymaga czasu i poświęceń. Według badań zajmuje ponad 20 godzin tygodniowo, co prowadzi do poważnych zmian w życiu zawodowym - około 20% opiekunów jest zmuszonych do pracy w niepełnym wymiarze godzin lub rezygnacji z pracy.

W jaki sposób można najlepiej pomóc członkom rodziny w ich obowiązkach?

Zgodnie z wynikami badania członkowie rodziny będący opiekunami chorych zazwyczaj sami poszukują wiedzy, a ich zapotrzebowanie na informacje jest bardzo duże. Według ankiety ich najważniejszą potrzebą jest posiadanie wiarygodnych i zrozumiałych informacji na temat choroby (średnia z czterech krajów: 54%; Rosja 73%, Czechy 52%, Bułgaria 26%, Węgry 56%), możliwości jej leczenia (średnia z czterech krajów: 44%; Rosja 59%, Czechy 50%, Bułgaria 18%, Węgry 40%), w tym potencjalnych skutków ubocznych i wskazówek dotyczących stylu życia. Oprócz ogólnych materiałów na temat choroby informacje na temat metod samopomocy oraz wymiana doświadczeń z innymi opiekunami pomogłyby zmniejszyć izolację i uczucie osamotnienia.

Wniosek: wspierając opiekuna, pomagamy również pacjentowi

Obecność i opiekuńcza rola członków rodziny są praktycznie nieodzowne. Członkowie rodzin, którzy opiekują się pacjentami cierpiącymi na schizofrenię, wnoszą ogromny wkład w ich życie. Dzięki ich ciągłym wysiłkom pacjenci mogą mieć większe szanse na powrót do zdrowia. Jednak sami opiekunowie odczuwają silną potrzebę wsparcia, aby przezwyciężyć społeczne i finansowe konsekwencje, które wpływają na ich życie. Wiadomości na temat choroby i strategii radzenia sobie z nią mogą pomóc im
w ich roli i zapobiec poczuciu osamotnienia.

Kontekst badania rynku

Firma Gedeon Richter z pomocą zaufanego partnera Inspira Research przeprowadziła kompleksowe badanie rynku, które objęło trzy grupy docelowe (psychiatrów, pacjentów ze schizofrenią i opiekujących się nimi członków rodziny) w czterech krajach (Rosja, Czechy, Bułgaria i Węgry). O złożoności projektu świadczy fakt, że przeprowadzono 102 indywidualne, jakościowe wywiady pogłębione oraz 675 kwestionariuszy ilościowych. Niniejszy artykuł podsumowuje najważniejsze wyniki badań dotyczące członków rodziny.

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Bezzębie: problem, na który cierpi ponad 9 milionów Polaków Biuro prasowe
2024-04-29 | 12:30

Bezzębie: problem, na który cierpi ponad 9 milionów Polaków

Bezzębie odbiera uśmiech ponad 9 milionom Polaków Co zrobić ze wstydliwym problemem, który pogarsza jakość życia? Pomimo codziennych powodów do radości, wiele
Zdrowie Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce
2024-04-17 | 12:30

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce

Zmiany formalno-prawne w Grupie Sanofi w Polsce Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Te inicjatywy są kolejnym
Zdrowie Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024
2024-04-17 | 08:00

Ruszają poszukiwania beneficjentów Poland Business Run 2024

Rozpoczął się nabór wniosków na beneficjentów tegorocznej charytatywnej sztafety biznesowej Poland Business Run. Każdy, kto potrzebuje dofinansowania do zakupu protezy

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Newseria na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

T-Mobile startuje w Polsce z nowym konceptem. Pozwoli klientom przetestować i doświadczyć najnowocześniejszych technologii

T-Mobile już od kilku lat realizuje strategię, która mocno skupia się na innowacjach i doświadczeniach klienta związanych z nowymi technologiami. Połączeniem obu tych elementów jest Magenta Experience Center – nowoczesny koncept, który ma zapewnić klientom możliwość samodzielnego przetestowania najnowszych technologii. Format, z sukcesem działający już na innych rynkach zachodnioeuropejskich, właśnie zadebiutował w Warszawie. Będą z niego mogli korzystać zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi.

Problemy społeczne

W Polsce brakuje dostępnych cenowo mieszkań. Eksperci mówią o kryzysie mieszkaniowym

 Większość osób – nawet ze średnimi, wcale nie najgorszymi dochodami – ma problem, żeby zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe, ale też z tym, żeby po zaspokojeniu tych potrzeb, po opłaceniu wszystkich rachunków i opłat związanych z mieszkaniem, mieć jeszcze środki na godne życie – mówi Aleksandra Krugły z Fundacji Habitat for Humanity Poland. Jak wskazuje, problem stanowi nie tylko wysoki współczynnik przeciążenia kosztami mieszkaniowymi, ale i tzw. luka czynszowa, w której mieści się ponad 1/3 społeczeństwa. Tych problemów nie rozwiąże jednak samo zwiększanie liczby nowych lokali. Potrzebne są również rozwiązania, które umożliwią zaangażowanie sektora prywatnego w zwiększenie podaży dostępnych cenowo mieszkań na wynajem.

Konsument

Od 28 kwietnia Polacy żyją na ekologiczny kredyt. Zmiana zachowań konsumentów może odwrócić negatywny trend

Dzień Długu Ekologicznego, czyli data, do której zużyliśmy wszystkie zasoby, jakie w ciągu roku może zapewnić Ziemia, w tym roku w Polsce przypada 28 kwietnia, kilka dni wcześniej niż rok temu. Coroczne przyspieszenie tego terminu to sygnał, że czerpiemy bez umiaru z naturalnych systemów, nie dając im czasu na odbudowę. – Polskie społeczeństwo staje się coraz bardziej konsumpcyjne, kupujemy i wyrzucamy coraz więcej. Ale też nie mamy tak naprawdę efektywnego narzędzia, żeby temu zapobiec – ocenia Filip Piotrowski, ekspert ds. gospodarki obiegu zamkniętego z UNEP/GRID-Warszawa.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.