Komunikaty PR

Badanie: Czy boimy się kolejnej fali koronawirusa?

2021-10-19  |  10:00
Biuro prasowe

Blisko co drugi Polak obawia się czwartej fali koronawirusa – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie BISAF. Według połowy społeczeństwa przepisy o zasłanianiu ust i nosa w pomieszczeniach oraz komunikacji publicznej powinny zostać podtrzymane. Różnice pojawiają się w momencie, kiedy porównamy odpowiedzi osób młodych i tych powyżej 50. roku życia.

Agencja badawcza SW Research na zlecenie firmy BISAF, producenta maseczek FFP2 i FFP3, zapytała Polaków, czy obawiają się czwartej fali pandemii koronawirusa. Jak pokazały wyniki badania, polskie społeczeństwo jest w tej kwestii podzielone. Dla blisko 40 proc. badanych taka obawa nie istnieje. Jednak przeciwnego zdania jest większość, bo 47 proc. ankietowanych. Większy niepokój pojawia się u kobiet (52 proc.) niż u mężczyzn (41 proc.). Na uwagę zasługuje zmiana w podejściu do tej kwestii wraz z wiekiem badanych. Zaledwie co trzecia młoda osoba do 24 lat obawia się zakażenia, a im dana osoba jest starsza, tym obawy są większe. W grupie wiekowej 35–49 lat jest to 45 proc., a u osób powyżej 50 lat strach przed kolejną falą wyraża 59 proc. ankietowanych. 

Według najnowszych komunikatów Ministerstwa Zdrowia liczba zakażeń koronawirusem będzie rosnąć w najbliższych dniach w coraz szybszym tempie, aż przekroczy liczbę tysiąca przypadków. Zdecydowana większość z nich będzie dotyczyć osób niezaszczepionych, jednak – jak przestrzegają lekarze – nawet pełne zaszczepienie nie daje 100-procentowej skuteczności przed zakażeniem, dlatego nieustannie należy pamiętać o zasadzie DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka), która w znacznym stopniu może ograniczyć ryzyko infekcji.

– W przypadku noszenia maseczki szansa zachorowania znacznie spada. Pamiętać należy jednak o jej rodzaju, który ma wpływ na jakość i skuteczność ochrony. W przypadku masek bawełnianych jest ona niewielka i ryzyko zakażenia sięga nawet 95–100 proc., natomiast w przypadku półmasek o standardzie FFP2 lub FFP3 ryzyko zakażenia jest praktycznie zerowe, gdyż wg danych CIOP – Państwowego Instytutu Badawczego mieści się ono między 94,8 a 98,91 proc. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli jesteśmy zaszczepieni, to powinniśmy dbać o dobro i bezpieczeństwo innych – mówi Andrzej Gładysz, specjalista chorób wewnętrznych i chorób zakaźnych.

Młodzi podzieleni w kwestii podtrzymania bieżących obostrzeń 

Dla połowy Polaków obecne przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach i w komunikacji publicznej powinny zostać podtrzymane, przeciwnego zdania jest 28 procent – ich zdaniem przepisy powinny zostać uchylone. Zaledwie 11 proc. badanych uważa, że należy rozszerzyć ograniczenia również o noszenie maseczek na świeżym powietrzu. Tutaj również wyniki różnią się w zależności od wieku. 

W przypadku osób do 24. roku życia 39 proc. jest za całkowitym zniesieniem bieżących obostrzeń w tym zakresie. Przeciwnego zdania jest 35 proc. badanych, a 11 proc. chce zaostrzenia przepisów. Sytuacja diametralnie zmienia się w najstarszej grupie wiekowej, tj. powyżej 50 lat. Tutaj 63 proc. ankietowanych jest za podtrzymaniem bieżących przepisów, a zaledwie co druga osoba jest przeciwnego zdania. Powyższe wyniki pokazują, że im osoba starsza, tym podejście do dbania o bezpieczeństwo jest większe. 

Badanie przeprowadzone przez SW Research metodą wywiadów on-line (CAWI) na zlecenie BISAF na grupie 808 osób, 13–14 września 2021. 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu Biuro prasowe
2024-12-28 | 13:15

BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu

  Ochrona zdrowia od wielu dekad nie jest niestety priorytetem kolejnych rządów, mimo przedwyborczych deklaracji, że takowym priorytetem będzie objęta. Na przeszkodzie stała
Zdrowie Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
2024-12-18 | 01:00

Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych

Aurumaris Professional, marka specjalizująca się w skutecznej kosmetyce profesjonalnej i konsumenckiej, odnotowuje dynamiczny wzrost skali biznesu. W niespełna pół roku od debiutu w
Zdrowie 74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
2024-12-06 | 11:00

74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy

Magdalena Damasiewicz, dyrektor ds. abonamentów i ubezpieczeń zdrowotnych w enel-med: Rola medycyny pracy w ostatnich latach była mocno niedoceniana i ograniczała

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom

Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.

Fundusze unijne

Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier

Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.

Ochrona środowiska

Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić

Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.