Bezpłatna akcja kardiologiczna 8 września w miejscowości Siemianowice Śląskie
Choroby układu krążenia i cukrzyca są jednym z największych zagrożeń dla zdrowia, a nawet życia Polaków. W odpowiedzi na to Fundacja NEUCA dla Zdrowia ruszyła z akcją kardiologiczną. Ma ona na celu zbadanie serca oraz samodzielny i w pełni bezpieczny pomiar poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Na trasie kardiobusa znajduje się miejscowość Siemianowice Śląskie, gdzie już 8 września 2022 r., przy ul. Jana Pawła II 1, będzie można wykonać bezpłatne badanie kardiologiczne.
W Kardiobusie pacjent ma możliwość wykonania bezpłatnego badania EKG, pomiaru ciśnienia oraz badania BMI (przy występującej nadwadze). Badanie EKG jest szczególnie wskazane u osób z nadciśnieniem tętniczym oraz chorobami układu sercowo-naczyniowego, tj. miażdżyca lub zawał serca. Niepokojącymi objawami u pacjentów są również ból w klatce piersiowej, duszność oraz zawroty głowy. Objawy te mogą świadczyć o zagrożeniu jakim są postcovidowe choroby sercowo-naczyniowe. Zawał to jeden z trzech najczęściej spotykanych kardiologicznych powikłań po przejściu COVID-19. Pozostałe dwa to niewydolność serca i zaburzenia rytmu serca. Z tego względu Polskie Towarzystwo Kardiologiczne apeluje by na bieżąco monitorować swoje zdrowie, nawet kiedy jesteśmy ozdrowieńcami bądź osobami zaszczepionymi. Dotyczy to również osób w młodym wieku.
Jednocześnie w Kardiobusie Fundacja NEUCA dla Zdrowia udostępnia zainteresowanym możliwość samodzielnego wykonania pomiaru poziomu cukru i kwasu moczowego we krwi. Nad poprawnością wykonania pomiaru czuwać będzie personel zapewniający instruktaż oraz bezpieczne warunki do wykonania tych czynności. Cukrzyca jest zjawiskiem globalnym, obecnie będącym bliskim rozmiarom pandemii. Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) szacuje, że na świecie z cukrzycą żyje co dziesiąta dorosła osoba. W Europie 36 proc. osób chorujących na cukrzycę jest niezdiagnozowana, a w kraju statystyki są równie niepokojące. Raport dotyczący cukrzycy Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) informuje, że w latach 2013-2018 o 14 proc. wzroście zachorowalności wśród dorosłych Polaków. Ponadto w Polsce na cukrzycę choruje 9,1 proc. społeczeństwa, a odsetek ten cały czas.
Zagrożenie również stanowi insulinoodporność oraz zespół metaboliczny, który znacząco podwyższa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 (3-6-krotnie) oraz zdarzeń sercowo-naczyniowych i zgonu bez względu na przyczynę (ok. 2-krotnie). Z tego względu Fundacja NEUCA dla Zdrowia podjęła się przesiewowego badania poziomu glikemii we krwi. Oferowany pomiar kwasy moczowego we krwi jest szczególnie rekomendowany u osób z nadciśnieniem tętniczym, otyłością, cukrzycą i chorobą wieńcową. W epidemiologicznych i klinicznych badaniach jednoznacznie potwierdzono związek zwiększonego stężenie kwasu moczowego we krwi z występowaniem m.in. zawału serca i wszystkich zdarzeń sercowo-naczyniowych w populacji ogólnej.
Kardiobus Fundacji NEUCA dla Zdrowia stacjonować będzie w miejscowości Siemianowice Śląskie, w czwartek 8 września, przy ul. Jana Pawła II 1, w godzinach 10:00 – 16:00. Nad poprawnością badania czuwać będzie wyspecjalizowana pomoc pielęgniarska.
Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonać najpóźniej na 24h przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu: kontakt@fundacjaneuca.pl lub tel. 512-746-125.
Fundacja NEUCA dla Zdrowia dokłada wszelkich starań by w aktualnej sytuacji epidemicznej zapewnić wszystkim pacjentom bezpieczeństwo. W Kardiobusie będą odbywać się tylko umówione wizyty. Przed wejściem do Kardiobusa pacjent będzie miał zmierzoną temperaturę i będzie musiał zdezynfekować ręce. Fundacja Neuca dla Zdrowia zaprasza pacjentów, którzy nie mają podejrzeń zakażenia koronawirusem i posiadają maseczki zakrywające usta i nos.
Wszelkie szczegóły dot. terminów badań, lokalizacji i zapisów znajdują się na stronie Fundacji NEUCA dla Zdrowia w sekcji Aktualności: https://tiny.pl/9vx4h
***
O Fundacji:
Fundacja NEUCA Dla Zdrowia powstała w 2013 roku. Działalność Fundacji pozwala NEUCA jeszcze lepiej wypełniać misję społeczną, którą rozumiemy jako budowanie kultury zdrowia. Kluczowym celem, jaki sobie stawiamy zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia, jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa.
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszamy do kontaktu:
kontakt@fundacjaneuca.pl lub tel. 512746125

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.