Komunikaty PR

BFF publikuje III edycję raportu o ochronie zdrowia

2021-12-22  |  10:00
Kontakt
Ewelia Kolad
BFF Banking Group

ul. Kilińskiego 66
91-118 Łódź
ewelina.kolad|bff.com| |ewelina.kolad|bff.com
+48 42 272 82 90
https://pl.bff.com/pl/

BFF Banking Group – wiodący w Europie, niezależny podmiot finansowy specjalizujący się w faktoringu i pożyczkach, usługach związanych z instrumentami kapitałowymi, bankowością oraz płatnościami korporacyjnymi – opublikował III edycję Raportu o Ochronie Zdrowia zatytułowaną “Budowanie przyszłości europejskich systemów opieki zdrowotnej - kompleksowa analiza doświadczeń 9 krajów UE w stawianiu czoła wyzwaniom pandemii Covid- 19 i zarządzaniu nimi”.

Raport został zlecony Fundacji Farmafactoring – prywatnej organizacji non-profit, której głównym celem jest promowanie i rozwijanie działalności badawczej w sektorze administracji publicznej oraz ochrony zdrowia.

Publikacja analizuje i porównuje 9 systemów opieki zdrowotnej w krajach UE, w których działa BFF Banking Group, tj.: Włochy, Chorwacja, Czechy, Francja, Grecja, Polska, Portugalia, Słowacja i Hiszpania. Systemy te zostały uformowane przez heterogeniczne ślady historyczne i kulturowe, co skutkuje ich różnorodnością ekonomiczną i społeczną.

Dzięki danym uzyskanym z oficjalnych źródeł oraz ankiecie przeprowadzonej wśród 30 europejskich ekspertów w dziedzinie opieki zdrowotnej, raport stara się zwrócić uwagę zarówno na wspólne wyzwania, jak i charakterystyczne dla poszczególnych krajów kwestie, które mogą mieć kluczowe znaczenie w przyszłości. W publikacji przedstawiono wielowątkowy przegląd dodatkowych obciążeń, jakie obecna pandemia nakłada na już istniejące problemy opieki zdrowotnej.

Autorzy raportu prześledzili rozwój pandemii wirusa Covid-19 - od genezy choroby, poprzez przebieg i rozwój wirusa w różnych krajach, aż po podjęte działania profilaktyczne, kończąć na wnioskach, które na ich podstawie możemy wyciągnąć w przyszłości.

Główne wnioski z raportu:

Na dzień 1 lipca 2021 r. na świecie było 192 mln osób zakażonych Covid-19 i łącznie 4 mln zgonów, z czego 50 mln zakażeń i 1,2 mln zgonów w Europie. Tempo rozprzestrzeniania się wirusa w stosunku do wielkości populacji było niepokojące. W większości krajów, podejmowane decyzje polityczne doprowadziłu do długich okresów blokad, odwołań i ograniczeń w wielu dziedzinach życia społecznego. Działania te pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji, ale z drugiej strony wywołały istotne skutki uboczne zarówno dla stanu zdrowia ludzi, jak i sytuacji ekonomicznej krajów.

W odniesieniu do stanu zdrowia społęczeństwa, najbardziej niepokojący jest problem „utraconej opieki zdrowotnej”. Covid-19 miał duży wpływ na świadczenie usług zdrowotnych niezwiązanych z wirusem, zarówno po stronie podaży, jak i popytu. Ponadto pandemia i następujący po niej kryzys gospodarczy wpłynęły na pogorszenie się stanu zdrowia psychicznego. Odnotowuje się wyższe wskaźniki stresu, lęku i depresji, spotęgowane także trudnościami w leczeniu osób z istniejącymi już wcześniej schorzeniami psychicznymi.

Wraz z pojawieniem się szczepionek pod koniec 2020 r. sytuacja pandemiczna uległa zmianie. Sama dostępność szczepionki nie była jednak w stanie rozwiązać problemu zakażeń z dwóch powodów: pierwszy związany był z brakiem wystarczającej liczby dawek i problemy z masową produkcją, a drugi z udziałem społeczeńśtwa w programach szczepień w różnych krajach – co widać w różnicach we wskaźnikach zaszczepionych.

 

Ponadto pandemia wywołała kryzys gospodarczy. Interwencje rządowe były kluczowym wymogiem utrzymania działania systemu opieki zdrowotnej. Polityka przyjęta w celu zapewnienia zdolności szybkiego reagowania, wiązała się z przeznaczeniem znacznych środków finansowych na wzmocnienie ochrony zdrowia. Pieniądze te przeznaczono głównie na sfinansowanie dodatkowego zapotrzebowania na sprzęt medyczny, środki ochrony indywidualnej, testy, zatrudnienie personelu, a także badania i rozwój.

W większości przypadków działania te nie były neutralne dla ogólnego funkcjonowania ochrony zdrowia, ponieważ ingerowały w świadczenie opieki na wszystkich poziomach. Ponadto zwiększenie wydatków na ten sektor nie było przprowadzone w sposób zrównoważony. W rzeczywistości, gdy pandemia zostanie opanowana, rządy będą musiały zrównoważyć swoje budżety. W przeciwnym razie nie będą w stanie poradzić sobie ze „zwykłymi" problemami, takimi jak na przykład starzenie się społeczeństwa i związany z tym wzrost kosztów opieki społecznej.

Jednym z kluczowych wniosków płynących z niniejszego sprawozdania jest fakt, że pojawienie się SARS-CoV-2 pokazało światu konieczność długoterminowej zmiany sposobu, w jaki funkcjonujemy poprzez zwiększenie integracji. Zasadniczą kwestią pozostaje potrzeba zbiorowego działania na rzecz budowy gospodarek zorientowanych na wzrost przeciwdziałający włączeniu społecznemu, zdolnych do zapewnienia dobrobytu i bezpieczeństwa dla wszystkich.

Kluczowe wnioski dla poszczególnych krajów

Włochy

Kraj z zaledwie 13% młodych w stosunku do całkowitej populacji. Znalazł się w pierwszej 20 krajów o największej liczbie skumulowanych przypadków i zgonów na świecie na początku września 2021 r., zajmując 12. pozycję. Wraz z Hiszpanią i Francją, Włochy odnotowały najwyższy wskaźnik zgonów w pierwszej fali pandemii. Według wskaźnika rygorystyczności, w którym uwzględnia się egzekwowanie NPI (niefarmakologicznych interwencji, takich jak stosowanie środków ochrony indywidualnej, higienę rąk oraz stosowanie restrykcji), Włochy, Francja, Hiszpania i Portugalia należą do krajów europejskich, w których pakiet polityk jest najbardziej rygorystyczny. Jeśli chodzi o testy przeprowadzane codziennie, od samego początku Francja, Włochy i Hiszpania są liderami rankingu. Jeśli chodzi o pełną immunizację, na początku września 2021 r. największy odsetek populacji należy do Hiszpanii, Grecji, Polski, Portugalii i Włoch. Jeśli chodzi o finanse i dług publiczny w stosunku do PKB, Włochy były drugim z 9 analizowanych krajów z najwyższym długiem w stosunku do wielkości gospodarki (155,8%).

Chorwacja

Wraz ze Słowacją i Grecją, w Chorwacji odnotowano najbardziej wyraźną aktywność testową podczas pierwszej fali.

Czechy

Republika Czeska była jednym z krajów, w których odnotowano najwięcej trudności w zakresie usług telemedycznych. Kraj ten nie posiadał odpowiedniego ustawodawstwa i systemów refundacji związanych z telezdrowiem i musiał podejść do tej kwestii od podstaw.

Francja

Kraj o najwyższym udziale ludzi młodych w ogólnej liczbie ludności - 17,9%. Francja przewodzi grupie krajów, które odnotowują najwyższe wydatki na opiekę zdrowotną w stosunku do PKB, a za nią plasują się Portugalia, Włochy i Hiszpania. Znalazła się w pierwszej 20 krajów o największej liczbie skumulowanych przypadków zachorowań i zgonów na świecie na początku września 2021 r., zajmując 5. miejsce po Stanach Zjednoczonych, Indiach, Brazylii i Wielkiej Brytanii. Wraz z Włochami i Hiszpanią, Francja odnotowała najwyższy wskaźnik zgonów w pierwszej fali. Według wskaźnika rygorystyczności, w którym uwzględnia się egzekwowanie NPI (niefarmakologicznych interwencji, takich jak stosowanie środków ochrony indywidualnej, higienę rąk oraz stosowanie restrykcji), Włochy, Francja, Hiszpania i Portugalia należą do krajów europejskich, w których pakiet polityk jest najbardziej rygorystyczny. We Francji, podobnie jak w Polsce, poziom zaawansowania i przygotowania do świadczenia usług telemedycznych był już osiągnięty, dlatego wykorzystanie telemedycyny podczas pierwszej fali COVID-19 znacznie się zintensyfikowało w obu krajach - dane OECD 2020 r. wskazują, że we Francji liczba telekonsultacji wzrosła 50-krotnie.

Grecja

Grecja, obok Chorwacji i Słowacji, charakteryzowała się największą aktywnością testową podczas pierwszej fali. Według stanu na początek września 2021 r., największy odsetek ludności, która otrzymała pełną immunizację należy do Hiszpanii, Grecji, Polski, Portugalii i Włoch. Pod względem finansowym i w odniesieniu do długu publicznego w stosunku do PKB, Grecja, która wciąż odczuwała skutki kryzysu zadłużenia publicznego, miała najwyższy dług w bloku w porównaniu do wielkości swojej gospodarki (205,6%).

Portugalia

Wraz z Włochami, Portugalia rejestruje najniższy odsetek młodych na ogólną populację wśród analizowanych krajów (13%). Według wskaźnika rygorystyczności, w którym uwzględnia się egzekwowanie NPI (niefarmakologicznych interwencji, takich jak stosowanie środków ochrony indywidualnej, higienę rąk oraz stosowanie restrykcji), Włochy, Francja, Hiszpania i Portugalia należą do krajów europejskich, w których pakiet polityk jest najbardziej rygorystyczny. W związku z pandemią, w większości krajów dostęp do usług ambulatoryjnych był ograniczony, co w przypadku Polski i Portugalii czasami przeradzało się w całkowitą rezygnację z nich. Analizując populację, która otrzymała pełną szczepionkę, na początku września 2021 r., Francja, Włochy i Hiszpania przekroczyły liczbę 20 milionów osób, podczas gdy w ujęciu względnym, największy odsetek populacji należy do Hiszpanii, Grecji, Polski, Portugalii i Włoch.

Polska

Polska znalazła się w pierwszej 20. krajów o największej liczbie skumulowanych przypadków i zgonów na świecie na początku września 2021 roku, zajmując 16. Miejsce. Jeśli chodzi o „utraconą opiekę”, w większości krajów dostęp do usług ambulatoryjnych był ograniczony, co w przypadku Polski i Portugalii niekiedy przeradzało się w całkowitą rezygnację z nich. W Polsce, podobnie jak we Francji, poziom zaawansowania i przygotowania do świadczenia usług telemedycznych był już osiągnięty, dlatego wykorzystanie telemedycyny podczas pierwszej fali COVID-19 znacznie się nasiliło w obu krajach - dane OECD 2020 wskazują, że około 80% polskich konsultacji podczas wczesnej fali pandemii odbywało się online. Analizując populację, która otrzymała pełną immunizację, na początku września 2021 r. Francja, Włochy i Hiszpania przekroczyły liczbę 20 mln osób, przy czym w ujęciu względnym, w tym czasie największy udział populacji należał do Hiszpanii, Grecji, Polski, Portugalii i Włoch.

Hiszpania

Hiszpania znalazła się w pierwszej 20 krajów o największej liczbie skumulowanych przypadków i zgonów na świecie na początku września 2021 roku, zajmując 11. Miejsce. Wraz z Włochami i Francją, Hiszpania znalazła się wśród krajów o najwyższym wskaźniku nadmiaru zgonów w pierwszej fali Według wskaźnika rygorystyczności, w którym uwzględnia się egzekwowanie NPI (niefarmakologicznych interwencji, takich jak stosowanie środków ochrony indywidualnej, higienę rąk oraz stosowanie restrykcji), Włochy, Francja, Hiszpania i Portugalia należą do krajów europejskich, w których pakiet polityk jest najbardziej rygorystyczny. Biorąc pod uwagę testy przeprowadzane codziennie w każdym kraju, od samego początku Francja, Włochy i Hiszpania prowadzą w rankingu. Na początku września 2021 r. największy odsetek ludności, która otrzymała pełną immunizację, należy do Hiszpanii, Grecji, Polski, Portugalii i Włoch.

Słowacja

W wartościach bezwzględnych, w przeliczeniu na 1000 osób, wysiłki w zakresie testowania były szczególnie zaakcentowane na Słowacji w miesiącach zimowych, gdzie przeprowadzono masową kampanię. Jeśli spojrzeć w odniesieniu do liczby przypadków COVID-19, Chorwacja, Słowacja i Grecja podczas pierwszej fali charakteryzowały się najbardziej wyraźną aktywnością w zakresie badań przesiewowych.


BFF Banking Group

BFF Banking Group jest wiodącym, niezależnym graczem w Europie, specjalizującym się w faktoringu i zarządzaniu należnościami administracji publicznej, usługach związanych z instrumentami kapitałowymi, płatnościami bankowymi i korporacyjnymi. Grupa działa we Włoszech, Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Polsce, Portugalii, Słowacji i Hiszpanii. Jest obecna także w Niemczech, Holandii i Irlandii, gdzie oferuje depozyty on-line. Obsługuje w sumie 12 państw w całej Europie. BFF jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie. W 2020 r. odnotował skonsolidowany skorygowany zysk netto w wysokości 97,6 mln euro, przy wskaźniku CET1 Grupy na poziomie 18,5% na koniec września 2020 r. www.bff.com

 

Farmafactoring Foundation

Fundacja Farmafactoring jest prywatną organizacją non-profit, której głównym celem jest promowanie i rozwijanie działalności badawczej w dziedzinie administracji publicznej i sektora opieki zdrowotnej. W całej swojej historii Fundacja przeprowadziła liczne badania, a także sponsorowała ważne niezależne projekty realizowane przez młodych naukowców w dziedzinie ekonomii i systemów opieki zdrowotnej we Włoszech i w całej Europie. Fundacja wspiera i przyczynia się również do licznych inicjatyw kulturalnych i społecznych.

www.fondazionefarmafactoring.it/en

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Pacjenci zapłacą za wizytę stomatologiczną online Biuro prasowe
2024-05-21 | 10:00

Pacjenci zapłacą za wizytę stomatologiczną online

PolCard from Fiserv rozpoczyna współpracę z firmą FELG Software, która dostarcza do gabinetów stomatologicznych oraz klinik medycznych innowacyjny system zarządzania i
Zdrowie Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0.
2024-05-13 | 11:45

Sanofi wprowadza koncepcję pracy Work X 2.0.

Sanofi redefiniuje organizację pracy wprowadzając w Polsce globalną strategią Work X 2.0. Innowacyjne podejście do kształtowania środowiska pracy wychodzi naprzeciw nowym oczekiwaniom
Zdrowie BRAK ZDJĘCIA
2024-05-13 | 10:30

Więcej pacjentów w gabinetach weterynaryjnych, rośnie świadomość opiekunów

Jedna trzecia (31 proc.) weterynarzy spodziewa się, że właściciele zwierząt będą korzystać z coraz szerszego wachlarza usług w gabinetach weterynaryjnych. Wśród nich znajdzie się nie tylko leczenie, ale też profilaktyka,

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Forum Sektora Kosmicznego 4 czerwca 2024

European Financial Congress 2024

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Prawo

Coraz bliżej powstania świadomej sztucznej inteligencji. Potrzebne są działania zapobiegające niewłaściwemu jej wykorzystaniu

O sztucznej inteligencji mówi się już coraz częściej w kontekście możliwości i zagrożeń, jakie przyniesie powstanie globalnej sztucznej inteligencji. To model, który byłby zdolny do myślenia takiego, jakim cechuje się człowiek, ale jego możliwości obliczeniowe przewyższałyby możliwości ludzkiego mózgu kilka milionów razy. Rodzi to uzasadnione obawy o bezpieczeństwo, stąd postulat, by uczestnicy rynku składali przysięgę na wzór przysięgi Hipokratesa. Zgodnie z nią mieliby dbać o to, by zastosowania technologii miały wymiar etyczny. Zdaniem ekspertów potrzebnych jest też więcej szczegółowych regulacji.

Bankowość

Zapóźnienie w transformacji może obniżyć konkurencyjność całej gospodarki. Konieczne przyjęcie ustawy o ochronie klimatu

– Biznes jest gotowy na Fit for 55 i co ciekawe, banki też są na to gotowe. Natomiast niegotowe są polskie regulacje i polska energetyka. Tym, co jest nam teraz w Polsce potrzebne, są dobre strategie i dobre planowanie – ocenia Ilona Jędrasik, nowa prezes zarządu Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi. Jak wskazuje, polska energetyka musi zdecydowanie przyspieszyć z transformacją w kierunku odnawialnych źródeł, ponieważ w scenariuszu business as usual konsekwencją może być spadek konkurencyjności całej krajowej gospodarki.

Transport

CPK nadal pod znakiem zapytania. Wyzwaniem jest nie tylko budowa lotniska, ale także sieci kolejowej

Centralny Port Komunikacyjny (CPK) pod znakiem zapytania. Nowy rząd wciąż przeprowadza audyty. Budowa, zapowiadana jako największe przedsięwzięcie infrastrukturalne w historii, to nie tylko plan potężnego lotniska między Warszawą a Łodzią, ale także obejmująca cały kraj przebudowa sieci kolejowej. – Powinniśmy obniżać temperaturę sporu wokół Centralnego Portu Komunikacyjnego i przechodzić do konkretnych, bardziej operacyjnych decyzji – ocenia Michał Litwin dyrektor generalny Związku Niezależnych Przewoźników Kolejowych.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.