Komunikaty PR

Białostocki BIOTOMED nagrodzony przez ojców Bonifratrów

2022-12-12  |  01:00
Biuro prasowe

Pod koniec listopada w Centrum Caritas Okopowa w Warszawie odbyła się druga edycja Bonifraterskiej Konferencji Ziołolecznictwa 2022. Jej organizatorem był zakon Bonifratrów. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było fitoterapii osób starszych. Wśród uczestników byli przedstawiciele białostockiego Instytutu Badawczego Innowacyjno Rozwojowego BIOTOMED, którzy zgłosili do konkursu wyniki badań prowadzonych we współpracy z Wyższą Szkołą Medyczną w Białymstoku. Praca otrzymała II Nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów dla Młodego Naukowca za najbardziej interesującą pracę badawczą.

Ponad stu naukowców, lekarzy i farmaceutów z całej Polski – grono najlepszych specjalistów z poszczególnych dziedzin medycznych rozmawiało o realnych możliwościach wykorzystania zalet fitoterapii w leczeniu seniorów, w sposób nowoczesny i zgodny z aktualną wiedzą oraz praktyką lekarską.


Fitoterapia, nazywana ziołolecznictwem i fitofarmakologią jest działem medycyny oraz farmakologii, którego celem jest profilaktyka i terapia chorób za pomocą leków ziołowych. Mogą być one wytwarzane z roślin, jak również z przetworzonych surowców, które uzyskiwane są z roślin leczniczych. Jest to temat ważny, wybrany nieprzypadkowo, ponieważ już teraz osób w wieku 60+ jest w Polsce około 10 milionów. Osoby starsze obarczone są często wielochorobowością, przyjmując wiele leków, co może skutkować powstawaniem niebezpiecznych interakcji pomiędzy nimi.


- Celem Konferencji było stworzenie platformy wymiany informacji i współpracy pomiędzy lekarzami, producentami leczniczych produktów roślinnych i ziół, osobami i instytucjami promującymi fitoterapię, pracownikami naukowymi badającymi substancje roślinne, aptekarzami oraz osobami związanymi ze sklepami zielarskimi – mówi dr Agnieszka Zakrzeska, dyrektor ds. Badań Naukowych Instytutu Badawczego Innowacyjno Rozwojowego Biotomed w Białymstoku. - Mogliśmy zaprezentować wyniki naszych badań związanych z aktywnością neuroprotekcyjną betuliny w chorobie Alzheimera.


Spośród 26 zgłoszonych do konkursu, praca zespołu w składzie: dr n. med. Agnieszka Zakrzeska, mgr Natalia Szymańska, dr n. med. Paweł Kitlas oraz Mikołaj Tomulewicz, otrzymała II Nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów dla Młodego Naukowca za najbardziej interesującą pracę badawczą.


- Mieliśmy też możliwość prezentacji opracowanego przez nas suplementu diety Betula Forte, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających nasze stoisko i został bardzo ciepło i pozytywnie przyjęty – podsumowuje dr Agnieszka Zakrzeska.


* Zdjęcia z konferencji pochodzą ze strony https://bonifratrzy.pl/

Więcej informacji
Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu Biuro prasowe
2024-06-25 | 09:12

Polka bada możliwości naprawcze i procesy zapalne w mózgu

W trakcie swojego życia, jedna na trzy osoby w Polsce zachoruje na schorzenie układu nerwowego[1]. Obecnie około 5 milionów Polek i Polaków potrzebuje wsparcia neurologicznego, a
Zdrowie Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?
2024-06-21 | 13:00

Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu wśród kierujących zespołami?

Spadek z 47% w styczniu 2020 do 22% w maju 2023 roku – tak prezentuje się odsetek osób kierujących zespołami, które uważają, że pracodawca dba o ich wellbeing[1]. Problem
Zdrowie Startuje 10. edycja „Recepty na Sukces” z inicjatywy Gedeon Richter Polska
2024-06-07 | 11:00

Startuje 10. edycja „Recepty na Sukces” z inicjatywy Gedeon Richter Polska

Firma Gedeon Richter Polska rusza z jubileuszową edycją programu „Recepta na Sukces”. W jego ramach w maju wystartowała kampania pod hasłem „REALIZUJ SIĘ. Spotkajmy się na

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Handel

W lasach, na plażach i górskich szlakach zalegają tony plastikowych odpadów. To katastrofa dla środowiska

Wraz z początkiem sezonu letniego rośnie sterta śmieci zalegających na polskich plażach, górskich szlakach i w lasach. To tzw. weekendowe śmieci, czyli opakowania po jedzeniu i napojach, jednorazowe naczynia, grille, mokre chusteczki, zużyte pieluchy, ale też niedopałki papierosów i kapsle. To nie tylko kwestia estetyki, ale także ekologii. Tym bardziej że gros odpadów stanowią plastikowe śmieci. W problem nieoddawanych do recyklingu odpadów i zalewu jednorazowych plastików wymierzone są przede wszystkim regulacje prawne przyjmowane na poziomie UE, ale też akcje edukacyjne. Na przestrzeni ostatnich trzech dekad nastąpił w świadomości Polaków duży postęp, ale tony zbieranych śmieci w trakcie akcji sprzątania świadczą o tym, że wciąż jest wiele do zrobienia.

Nauka

Polski sektor kosmiczny rośnie w siłę. Niszą dla krajowych firm może być diagnoza, naprawa czy tankowanie satelitów na orbicie

W bazie danych Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrowanych jest kilkaset polskich firm, a aparatura made in Poland poleciała w kosmos już w ponad 80 misjach. Polski sektor kosmiczny odnotowuje dynamiczny rozwój, brakuje jednak przepisów kompleksowo regulujących zasady wykonywania działalności kosmicznej i nadzoru nad nią. Resort rozwoju przygotował projekt ustawy o działalności kosmicznej, która ma zapewnić najwyższe normy bezpieczeństwa i pomóc w zrównoważonym korzystaniu z przestrzeni kosmicznej. Ustawa ma zostać przyjęta przez rząd jeszcze w III kwartale tego roku.

Transport

Ostatnie przygotowania do uruchomienia strefy czystego transportu w stolicy. Straż miejska została wyposażona w mobilny punkt kontroli

1 lipca w Warszawie zacznie działać pierwsza w Polsce i w naszej części Europy strefa czystego transportu. Obejmie 37 km kw., czyli w sumie ok. 7 proc. powierzchni stolicy – to teren Śródmieścia, części Woli, Pragi Północ i Pragi Południe, do którego nie będą mogły wjeżdżać najstarsze auta, niespełniające konkretnych wymogów. – Obostrzenia, które wprowadzimy 1 lipca, spowodują, że stężenie tlenków azotu, spadnie mniej więcej o 20 proc., a cząstek stałych – o 11 proc. – zapowiada Jakub Dybalski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.