Białostocki BIOTOMED nagrodzony przez ojców Bonifratrów
Pod koniec listopada w Centrum Caritas Okopowa w Warszawie odbyła się druga edycja Bonifraterskiej Konferencji Ziołolecznictwa 2022. Jej organizatorem był zakon Bonifratrów. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było fitoterapii osób starszych. Wśród uczestników byli przedstawiciele białostockiego Instytutu Badawczego Innowacyjno Rozwojowego BIOTOMED, którzy zgłosili do konkursu wyniki badań prowadzonych we współpracy z Wyższą Szkołą Medyczną w Białymstoku. Praca otrzymała II Nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów dla Młodego Naukowca za najbardziej interesującą pracę badawczą.
Ponad stu naukowców, lekarzy i farmaceutów z całej Polski – grono najlepszych specjalistów z poszczególnych dziedzin medycznych rozmawiało o realnych możliwościach wykorzystania zalet fitoterapii w leczeniu seniorów, w sposób nowoczesny i zgodny z aktualną wiedzą oraz praktyką lekarską.
Fitoterapia, nazywana ziołolecznictwem i fitofarmakologią jest działem medycyny oraz farmakologii, którego celem jest profilaktyka i terapia chorób za pomocą leków ziołowych. Mogą być one wytwarzane z roślin, jak również z przetworzonych surowców, które uzyskiwane są z roślin leczniczych. Jest to temat ważny, wybrany nieprzypadkowo, ponieważ już teraz osób w wieku 60+ jest w Polsce około 10 milionów. Osoby starsze obarczone są często wielochorobowością, przyjmując wiele leków, co może skutkować powstawaniem niebezpiecznych interakcji pomiędzy nimi.
- Celem Konferencji było stworzenie platformy wymiany informacji i współpracy pomiędzy lekarzami, producentami leczniczych produktów roślinnych i ziół, osobami i instytucjami promującymi fitoterapię, pracownikami naukowymi badającymi substancje roślinne, aptekarzami oraz osobami związanymi ze sklepami zielarskimi – mówi dr Agnieszka Zakrzeska, dyrektor ds. Badań Naukowych Instytutu Badawczego Innowacyjno Rozwojowego Biotomed w Białymstoku. - Mogliśmy zaprezentować wyniki naszych badań związanych z aktywnością neuroprotekcyjną betuliny w chorobie Alzheimera.
Spośród 26 zgłoszonych do konkursu, praca zespołu w składzie: dr n. med. Agnieszka Zakrzeska, mgr Natalia Szymańska, dr n. med. Paweł Kitlas oraz Mikołaj Tomulewicz, otrzymała II Nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów dla Młodego Naukowca za najbardziej interesującą pracę badawczą.
- Mieliśmy też możliwość prezentacji opracowanego przez nas suplementu diety Betula Forte, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających nasze stoisko i został bardzo ciepło i pozytywnie przyjęty – podsumowuje dr Agnieszka Zakrzeska.
* Zdjęcia z konferencji pochodzą ze strony https://bonifratrzy.pl/

Walka z ALS – nadzieja w obliczu diagnozy

Rada Przedsiębiorców apeluje o uchwalenie przepisów zmieniających zasady wypłat zasiłku chorobowego

Rak jelita grubego to nie wyrok. Kluczowe jest wczesne wykrycie
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Ochrona środowiska

Zielona transformacja wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mimo to firmy traktują ją jako szansę dla siebie i Europy
Bez zaangażowania największych firm, które ograniczają własny ślad węglowy, będzie trudno o transformację energetyczną. Jak wynika z danych Europejskiego Banku Inwestycyjnego, w ubiegłym roku 61 proc. przedsiębiorstw z UE zainwestowało w walkę ze zmianą klimatu. Choć z tymi inwestycjami wiążą się zwykle ogromne koszty, część firm traktuje je jako szansę na podniesienie swojej konkurencyjności. Wśród znaczących korzyści podnoszą też kwestię zmniejszania zależności od dostaw surowców energetycznych z innych krajów.
Prawo
Rolnicy z Wielkopolski i Opolszczyzny protestują przeciwko likwidacji ich miejsc pracy. Minister rolnictwa deklaruje szukanie rozwiązań

W czwartek 24 kwietnia pracownicy towarowych gospodarstw rolnych z województw wielkopolskiego i opolskiego protestowali przed Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie. To już kolejny – po poznańskim – protest, który ma zwrócić uwagę na opieszałość urzędników w związku z zagospodarowaniem zwracanych do Zasobu Skarbu Państwa dzierżawionych gruntów, na których dziś prowadzona jest działalność rolnicza. Minister Czesław Siekierski przyjął delegację pracowników, która przekazała petycję z postulatami wymagającymi pilnych działań urzędniczych.
Prawo
W połowie maja pierwszym pakietem deregulacyjnym zajmie się Senat. Trwają prace nad drugim pakietem

Zgodnie z zaplanowanym porządkiem obrad na posiedzeniu 14–15 maja Senat zajmie się pierwszym pakietem deregulacyjnym, przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez Sejm dokument zawiera około 40 rozwiązań, które mają ułatwić prowadzenie biznesu. W ciągu kilku miesięcy efekty mają być odczuwalne dla przedsiębiorców. Jednocześnie trwają już prace nad kolejnymi propozycjami deregulacyjnymi.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.