Białostocki BIOTOMED nagrodzony przez ojców Bonifratrów
Pod koniec listopada w Centrum Caritas Okopowa w Warszawie odbyła się druga edycja Bonifraterskiej Konferencji Ziołolecznictwa 2022. Jej organizatorem był zakon Bonifratrów. Tegoroczne wydarzenie poświęcone było fitoterapii osób starszych. Wśród uczestników byli przedstawiciele białostockiego Instytutu Badawczego Innowacyjno Rozwojowego BIOTOMED, którzy zgłosili do konkursu wyniki badań prowadzonych we współpracy z Wyższą Szkołą Medyczną w Białymstoku. Praca otrzymała II Nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów dla Młodego Naukowca za najbardziej interesującą pracę badawczą.
Ponad stu naukowców, lekarzy i farmaceutów z całej Polski – grono najlepszych specjalistów z poszczególnych dziedzin medycznych rozmawiało o realnych możliwościach wykorzystania zalet fitoterapii w leczeniu seniorów, w sposób nowoczesny i zgodny z aktualną wiedzą oraz praktyką lekarską.
Fitoterapia, nazywana ziołolecznictwem i fitofarmakologią jest działem medycyny oraz farmakologii, którego celem jest profilaktyka i terapia chorób za pomocą leków ziołowych. Mogą być one wytwarzane z roślin, jak również z przetworzonych surowców, które uzyskiwane są z roślin leczniczych. Jest to temat ważny, wybrany nieprzypadkowo, ponieważ już teraz osób w wieku 60+ jest w Polsce około 10 milionów. Osoby starsze obarczone są często wielochorobowością, przyjmując wiele leków, co może skutkować powstawaniem niebezpiecznych interakcji pomiędzy nimi.
- Celem Konferencji było stworzenie platformy wymiany informacji i współpracy pomiędzy lekarzami, producentami leczniczych produktów roślinnych i ziół, osobami i instytucjami promującymi fitoterapię, pracownikami naukowymi badającymi substancje roślinne, aptekarzami oraz osobami związanymi ze sklepami zielarskimi – mówi dr Agnieszka Zakrzeska, dyrektor ds. Badań Naukowych Instytutu Badawczego Innowacyjno Rozwojowego Biotomed w Białymstoku. - Mogliśmy zaprezentować wyniki naszych badań związanych z aktywnością neuroprotekcyjną betuliny w chorobie Alzheimera.
Spośród 26 zgłoszonych do konkursu, praca zespołu w składzie: dr n. med. Agnieszka Zakrzeska, mgr Natalia Szymańska, dr n. med. Paweł Kitlas oraz Mikołaj Tomulewicz, otrzymała II Nagrodę Prowincjała Prowincji Polskiej Zakonu Bonifratrów dla Młodego Naukowca za najbardziej interesującą pracę badawczą.
- Mieliśmy też możliwość prezentacji opracowanego przez nas suplementu diety Betula Forte, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wszystkich odwiedzających nasze stoisko i został bardzo ciepło i pozytywnie przyjęty – podsumowuje dr Agnieszka Zakrzeska.
* Zdjęcia z konferencji pochodzą ze strony https://bonifratrzy.pl/
Giving Grudzień! Rusza charytatywny projekt na rzecz szkolnych psychologów
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Prawo
Ulga na badania i rozwój może być lekiem na rosnące koszty zatrudnienia. Korzysta z niej tylko 1/4 uprawnionych firm
Wysokie koszty zatrudnienia to w tej chwili jedno z poważniejszych wyzwań utrudniających działalność i hamujących rozwój polskich przedsiębiorstw. – Skuteczną odpowiedzią może być ulga badawczo-rozwojowa – wskazuje Piotr Frankowski, dyrektor zarządzający Ayming Polska. Ten instrument umożliwia odliczenie nawet 200 proc. kosztów osobowych, czyli m.in. wynagrodzeń, od podstawy opodatkowania. Ulgę B-+R zna 90 proc. rodzimych przedsiębiorstw, ale korzysta z niej mniej niż 1/4 uprawnionych. Firma, wspólnie z Konfederacją Lewiatan, przedstawiła rządowi szereg rekomendacji działań, które mogłyby te statystyki poprawić.
Farmacja
Diagnostyka obrazowa w Polsce nie odbiega jakością od Europy Zachodniej. Rośnie dostępność badań i świadomość pacjentów
Na podstawie wyników diagnostyki obrazowej, czyli m.in. tomografii komputerowej, USG, RTG czy rezonansu magnetycznego, podejmowanych jest nawet 80 proc. decyzji klinicznych. – Diagnostyka obrazowa będzie miała coraz większe znaczenie w medycynie – mówi prof. nadzw. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, założyciel i prezes zarządu Diagnostyka SA. Jak ocenia, ten segment w Polsce jest już na światowym poziomie, a ostatnie lata przyniosły znaczący postęp związany z upowszechnieniem nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.
Ochrona środowiska
Europa przegrywa globalny wyścig gospodarczy. Nowa KE będzie musiała podjąć szybkie i zdecydowane działania
Udział Europy w światowej gospodarce się kurczy. Podczas gdy jeszcze w 2010 roku gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, tak dekadę później, w 2020 roku Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. – Niedługo jedynym, co Europa będzie mogła zaoferować światu, będą konsumenci – mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik. Jak wskazuje, przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.