Komunikaty PR

Debata: Polski system opieki zdrowotnej - wyzwania i szanse

2021-02-25  |  15:00
Biuro prasowe
Kontakt
Ewelia Kolad
BFF Banking Group

ul. Kilińskiego 66
91-118 Łódź
ewelina.kolad|bff.com| |ewelina.kolad|bff.com
+48 42 272 82 90
https://pl.bff.com/pl/

Grupa BFF Banking Group – jeden z wiodących banków działających na rynku europejskim, oferujących usługi finansowe dla przedsiębiorstw współpracujących z podmiotami administracji publicznej – z okazji publikacji 2. edycji raportu "Challenges to European healthcare systems at a glance. A comparative analysis of 9 EU countries in times of COVID-19", zachęca do szerszej debaty na rzecz bardziej efektywnego środowiska opieki zdrowotnej w Europie, gdzie różne głosy i punkty widzenia przyczyniają się do dzielenia się najlepszymi praktykami i poszukiwania nowych rozwiązań. Zorganizowana 23 lutego debata „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse” była doskonałą okazją do konstruktywnej dyskusji w gronie ekspertów na temat wyzwań, które stoją przed polską służbą zdrowia oraz rozwiązań, które mogą poprawić jej efektywność.

„POLSKI SYSTEM OPIEKI ZDROWOTNEJ - WYZWANIA I SZANSE”

W zorganizowanej przez BFF Banking Group debacie „Polski system opieki zdrowotnej – wyzwania i szanse” udział wzięli: Janusz Boniecki, Wiceprezes Polskiej Federacji Szpitali, dr Jerzy Gryglewicz, MBA, Ekspert Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia, dr Joanna Kopińska, współautorka Raportu, asystentka profesora ekonomii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie, Radosław Moks, Członek Zarządu BFF Banking Group w Polsce oraz Agnieszka Szpara, główny ekspert ds. medycznych Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Moderatorką dyskusji była Karolina Kowalska, dziennikarka Rzeczpospolitej.

 

Dyskusja dotyczyła najbardziej pilnych wyzwań, z którymi polska służba zdrowia będzie musiała sobie poradzić. Wśród nich nasi eksperci wskazywali: zarządzanie danymi pacjentów, dostępność kadry medycznej oraz kwestie starzejącego się społeczeństwa.

 

Radosław Moks, Członek Zarządu BFF Banking Group w Polsce, powiedział: „Europejskie systemy opieki zdrowotnej - pomimo znacznych postępów poczynionych w ostatnich latach - znajdują się pod znaczną presją demograficzną i ekonomiczną. Pandemia Covid-19 dodatkowo uwypukliła wyzwania, z którymi służba zdrowia poradzić musi sobie w pierwszej kolejności. Dlatego merytoryczna debata, w gronie ekspertów i praktyków jest dziś szczególnie istotna. Płynące z niej wnioski mogą przyczynić się do poprawy sytuacji w służbie zdrowia.”

 

Główne wnioski z debaty

Fundamentalną szansą dla polskiego systemu opieki zdrowotnej jest powstanie centrum zarządzania informacją. Szeroki dostęp do platform informatycznych może być też odpowiedzią na wciąż widoczne braki personelu medycznego. Liczba lekarzy w Polsce nieznacznie rośnie w czasie, mimo to odsetek medyków przypadających na 1000 mieszkańców pozostaje niski w porównaniu z innymi krajami Europy. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców jest ich w Polsce 2,4, podczas gdy średnia OECD wynosi blisko 3,5.

Wydatki na ochronę zdrowia stanowią grupę wydatków, która w większości rozwiniętych państw rośnie wyraźnie szybciej niż PKB ich gospodarek, a starzenie się społeczeństw będzie powodować jeszcze większe zapotrzebowanie na dodatkowe środki. Dlatego ważne jest szukanie poprawy efektywności całego systemu. Eksperci są zgodni, że odpowiedzią na to wyzwanie mogą być nowoczesne technologie. E-medycyna to nie tylko wyjście naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, ale także sposób na zaoszczędzenie środków finansowych i narzędzie wsparcia dla kurczącej się kadry medycznej w Polsce. Warto zwrócić uwagę na pozytywne zmiany, które zachodzą w Polsce. Można do nich zaliczyć wprowadzenie elektronicznych zwolnień lekarskich, e-recept czy elektroniczny obieg dokumentów. Sytuacja pandemiczna w ocenie ekspertów przyśpieszyła prace nad informatyzacją w ochronie zdrowia.

Analizując sytuację polskiego systemu opieki zdrowotnej, nie należy jednak zapominać, że pandemia przyczyniła się także do uwidocznienia obszaru niedoskonałości, przekładających się na zwiększenie śmiertelności w Polsce.


BFF Banking Group, jest  wiodącym graczem na rynku faktoringu i zarządzania należnościami administracji publicznej w Europie. Grupa działa we Włoszech, Chorwacji, Czechach, Francji, Grecji, Hiszpanii, Polsce, Portugalii i Słowacji. Jest obecna także w Niemczech, Holandii i Irlandii, gdzie oferuje depozyty on-line. Obsługuje w sumie 12 państw w całej Europie. BFF jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Mediolanie. W 2019 roku Grupa osiągnęła skonsolidowany skorygowany zysk netto na poziomie 98,8 mln EUR ze wskaźnikiem CET1 na poziomie 11,2% na koniec marca 2020. www.bffgroup.com

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Źródło informacji: BFF Banking Group
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie Biuro prasowe
2024-10-29 | 06:00

Udar mózgu - szybka reakcja może uratować życie

Udar mózgu to zdarzenie, które zabiera zdrowie, sprawność, a czasem nawet życie. Może dotknąć każdego - jest trzecią najczęstszą przyczyną śmierci i głównym
Zdrowie Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.
2024-10-24 | 18:00

Zmiana czasu na zimowy już w ten weekend.

Badania pokazują, że kiedy dni stają się krótsze - zmniejszona ekspozycja na światło dzienne może wpływać na nasz nastrój. Okres po zmianie czasu, wraz
Zdrowie enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy
2024-10-15 | 16:00

enel-med na konferencji „VITAzdrowie” zgromadził ponad 300 lekarzy

Centrum Medyczne ENEL-MED po raz kolejny wspiera rozwój zawodowy lekarzy, organizując wielodyscyplinarne projekty edukacyjne. Ostatnia konferencja „VITAzdrowie. O prewencji

Kalendarium

Więcej ważnych informacji

Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Finanse

Polityka

Wyniki wyborów w USA kluczowe dla przyszłości NATO i Ukrainy. Ewentualna wygrana Donalda Trumpa będzie bardziej nieprzewidywalna

Wynik wyborów prezydenckich w USA może mieć kluczowe znaczenie dla wojny w Ukrainie. Kamala Harris jest zwolenniczką kontynuacji wsparcia militarnego dla Ukrainy i rozpoczęcia negocjacji z Moskwą tylko przy pełnym zaangażowaniu Kijowa. Donald Trump zapowiada zdecydowane działania na rzecz zakończenia wojny, ale nie wiadomo, w jaki sposób miałoby się to odbyć i czy kosztów nie poniesie Ukraina, a w konsekwencji także Europa. Wiele pytań budzą także jego plany co do NATO.

Handel

Polski rynek odzieży sportowej i outdoorowej notuje stabilne wzrosty. Kupujący szukają technologicznych nowinek

Niemal połowa Polaków kupujących artykuły sportowe ćwiczy kilka razy w tygodniu, a 13 proc. robi to codziennie. Większa aktywność powoduje, że rośnie krajowy rynek artykułów sportowych. W latach 2023–2028 ma to być średnio 6 proc. rocznie – wynika z danych PMR. Polscy konsumenci w coraz większym stopniu zwracają uwagę na technologiczne aspekty i rozwiązania w produktach outdoorowych. Producenci tacy jak Columbia Sportswear inwestują więc coraz więcej w patenty i innowacje. W centrum handlowym Westfield Mokotów w Warszawie został właśnie otwarty drugi w Polsce monobrandowy sklep tej marki.

Partner serwisu

Instytut Monitorowania Mediów

Szkolenia

Akademia Newserii

Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a  także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.