Komunikaty PR

Finaliści EuropeDesign Awards, wśród nich Polak

2021-09-17  |  14:00
Do pobrania Prasowka ( 0.16 MB )

KOMUNIKAT PRASOWY

17 września 2021 r.

 

Ogłoszono zwycięzców konkursu DesignEuropa Awards i zdobywcę nagrody za całokształt osiągnięć

 • Do finału zakwalifikowano osiem wyselekcjonowanych projektów reprezentujących najlepszy europejski wzór przemysłowy i produktowy

 • Zdobywcą nagrody za całokształt osiągnięć jest André Ricard, znany z zaprojektowania pochodni na Igrzyska Olimpijskie w Barcelonie w 1992 r.

 • Ceremonia odbędzie się 19 października w Eindhoven 

 • Obecna będzie też Polska firma StethoMe® – finalista  w kategorii Małych i nowo utworzonych przedsiębiorstw

 

Dzisiaj ogłoszono finalistów konkursu DesignEuropa Awards w kategoriach  Przemysł  oraz Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa, a także wyłoniono zdobywcę nagrody za całokształt osiągnięć. Finaliści pochodzą z 7 państw (Niemcy, Włochy, Holandia, Polska, Hiszpania, Szwecja i Stany Zjednoczone). Reprezentują oni uznane marki jak Philips, John Deere, ASSA ABLOY i Actiu, a także te nowopowstałe, takie jak StethoMe, MiniFinder, Relio² i Knister. Pochodzą z wielu sektorów, w tym opieki medycznej, zaawansowanej inżynierii, rozwiązań w zakresie automatyzacji i dostępu, meblarstwa, profesjonalnego oświetlenia, urządzenia do użytku na zewnątrz, bezpieczeństwa oraz Internetu rzeczy. Każdy z finalistów ustanawia nowe standardy w sektorze wzornictwa.

 

To już trzecia edycja konkursu DesignEuropa Awards organizowanego przez Europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), a jego celem jest docenienie zarówno produktów, jak i projektantów w dziedzinie wzornictwa.

 

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 19 października 2021 r. podczas ceremonii wręczenia nagród w Eindhoven, która będzie również transmitowana na żywo. Podczas ceremonii nagroda za całokształt osiągnięć zostanie wręczona jednemu z pionierów i najbardziej wpływowych projektantów przemysłowych naszych czasów, André Ricardowi.

 

Christian Archambeau, dyrektor wykonawczy EUIPO, powiedział:

 

Konkurs DesignEuropa Awards to dla nas ważna okazja do uznania nie tylko gospodarczych i praktycznych skutków innowacyjnych projektów, ale także ich oddziaływania kulturalnego. Obok ośmiu wybitnych finalistów (w kategorii „Przemysł” oraz „Małe i nowo powstałe przedsiębiorstwa”) będziemy mieli zaszczyt uhonorować wieloletni wkład André Ricarda nagrodą za całokształt osiągnięć. Już od lat 60. XX wieku jego ikoniczne wzory pojawiły się zarówno w tle, jak i na pierwszym planie w naszym życiu, począwszy od butelek perfum po pochodnię olimpijską. Powyższy przykład ilustruje nam, w jaki sposób wzornictwo kształtuje każdy element naszego życia i stanowi inspirację dla twórczości kolejnych pokoleń.

 

Jury konkursu przewodzi Päivi Tahkokallio, uznana fińska projektantka i przewodnicząca Biura Europejskich Stowarzyszeń Projektowych (BEDA). Pozostałych 11 członków jury pochodzi z branży wzornictwa, reprezentuje przedstawicieli biznesu i sektora ochrony własności intelektualnej. Wszyscy są uznanymi liderami w swoich dziedzinach i wnoszą różnorodne doświadczenie zdobyte w trakcie swoich karier zawodowych.

 

Laureat nagrody za całokształt osiągnięć: André Ricard

 

André Ricard, tegoroczny zdobywca nagrody za całokształt osiągnięć, jest bardzo wpływową postacią i źródłem inspiracji dla hiszpańskiego i europejskiego wzornictwa oraz kolejnych pokoleń projektantów.

 

Zaprojektowana przez niego kopenhaska popielniczka jest symbolem lat 60. ubiegłego wieku. Stworzona przez niego w 1968 r. butelka na perfumy jest nadal produkowana i sprzedawana na całym świecie. Zaprojektowana w 1972 r. lampa Tatu wygląda teraz tak nowocześnie jak ówcześnie. Jego majestatyczne lampy już od dziesięcioleci zdobią muzeum Reiny Sofíi w Madrycie. W 1992 r. pochodnia olimpijska, projektu której jest autorem, oświetlała jego rodzinne miasto Barcelonę i jeszcze bardziej rozsławiła jego nazwisko.

 

Wzory finalistów

 

W kategorii „Przemysł” doceniane są wyróżniające się wzory dużych i średnich przedsiębiorstw. Wzory które zakwalifikowały się do finału konkursu w tej kategorii to:

 

 • SZWECJA: Aperio® H100 klamka do drzwi (ASSA ABLOY Opening Solutions; projektant: Mauro Menin)

 

 • NIDERLANDY: IntelliVue X3 przenośny monitor pacjenta (Koninklijke Philips N.V.; projektanci: Fabian Benedikter i Ceren Bagatar)

 

 • HISZPANIA: System biurowy Talent (Actiu Berbegal y Formas S.A.; projektant: Marcelo Alegre)

 

 • USA: Traktor John Deere 8 Series tractor (Deere & Company; projektanci: Felix Nagelin, Brian Huenink, John W. Krieger, Eric Keen, Sebastian M. Himpel, Thorsten Hagner, Daniel J. Deboer, Martin Clay, Michael D. Kollath, Richard Knowels Jr, Thomas C. Boe, Charles Warren)

 

Kategoria „Małe i nowo utworzone przedsiębiorstwa” uznaje wyróżniające się wzory małych przedsiębiorstw, a także niedawno założonych firm, niezależnie od ich rozmiaru. Wzory które zakwalifikowały się do finału konkursu w tej kategorii to:

 

 • NIEMCY: Knister Grill (Knister GmbH; projektant: Carolin Kunert)

 

 • SZWECJA: MiniFinder Nano osobisty alarm bezpieczeństwa (MiniFinder Sweden AB; projektant: Dean Maros)

 

 • WŁOCHY: Profesjonalny system oświetleniowy Relio² (Relio Labs s.r.l.; projektant: Marco Bozzola)

 

 • POLSKA: Inteligentny elektroniczny stetoskop StethoMe®  (StethoMe sp. z o.o.; projektant: Michał Bonikowski)

 

W konkursie uznaniem cieszą się wzory przemysłowe, które chronione są jako zarejestrowane wzory wspólnotowe (ZWW). Zarejestrowany wzór wspólnotowy, zarządzany przez EUIPO, jest popularnym prawem własności intelektualnej, obowiązującym we wszystkich państwach członkowskich UE. Od 2003 r., kiedy agencja zaczęła zarządzać tym prawem własności intelektualnej, do EUIPO wpłynęło 1,5 mln bezpośrednich zgłoszeń ZWW.

 

Unia Europejska ma bogatą tradycję związaną ze wzorami i jest światowym liderem w zakresie wzorów przemysłowych. Sektory intensywnie korzystające ze wzorów zapewniają bezpośrednio 30,7 mln miejsc pracy, a ich łączny wkład w PKB UE kształtuje się na poziomie 16,2%. Polska jest obecnie na szóstym miejscu, jeśli chodzi o liczbę składanych wniosków o rejestrację wzorów wspólnotowych. Na czele listy znajdują się Chiny, Niemcy, USA, Włochy i Francja.

 

SŁOWO O KONKURSIE DESIGNEUROPA

 

Konkurs DesignEuropa Awards 2021 jest organizowany we współpracy z Holenderskim Ministerstwem Gospodarki i Polityki Klimatycznej oraz Urzędem Własności Intelektualnej państw Beneluksu. Ceremonia wręczenia nagród w konkursie DesignEuropa odbędzie się 19 października 2021 r. w Eindhoven i zbiegnie się w czasie z Holenderskim Tygodniem Designu (16-24 października). Jest to trzecia edycja konkursu DesignEuropa Awards po Mediolanie (Włochy) w 2016 r. i Warszawie (Polska) w 2018 r.

 

O EUIPO

 

EUIPO jest zdecentralizowaną agencją UE z siedzibą w Alicante (Hiszpania). Zarządza rejestracją znaku towarowego Unii Europejskiej (ZTUE) i zarejestrowanego wzoru wspólnotowego (ZWW); oba zapewniają ochronę własności intelektualnej we wszystkich państwach członkowskich UE. 

 

Kontakt z mediami

Ewelina Kawczynska

 

Tel.:+34 644134336

ewelina@marco.agency

 

Newseria nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz inne materiały (np. infografiki, zdjęcia) przekazywane w „Biurze Prasowym”, których autorami są zarejestrowani użytkownicy tacy jak agencje PR, firmy czy instytucje państwowe.
Ostatnio dodane
komunikaty PR z wybranej przez Ciebie kategorii
Zdrowie Tajemnice makijażu permanentnego Biuro prasowe
2021-10-21 | 11:00

Tajemnice makijażu permanentnego

Anna Kiziak - właścicielka centrum estetyki Your Beauty w Lesznie. Od 2012 roku poszerza swoją wiedzę w zakresie makijażu permanentnego i zabiegów. Uczestniczyka w wielu
Zdrowie Polacy walczą z „pandemiczną otyłością”
2021-10-20 | 10:00

Polacy walczą z „pandemiczną otyłością”

Doniesienia dotyczące chorób związanych z nadmierną masą ciała i jak i trudny przebieg COVID-19 u pacjentów z otyłością, zwiększyły zainteresowanie dostępnymi metodami
Zdrowie „Razem po sukces” z Atrium Copernicus
2021-10-19 | 15:26

„Razem po sukces” z Atrium Copernicus

Szukasz motywacji do działania, ale nie wiesz od czego zacząć? Weź udział w bezpłatnych webinarach online, prowadzonych przez doświadczoną psycholożkę. O tym, że razem raźniej niż w

Więcej ważnych informacji

Handel

Rektor Uczelni Łazarskiego: Ustawa o cyberbezpieczeństwie wymaga ponownych konsultacji. Wątpliwości budzi zgodność z prawem części przepisów [DEPESZA]

– W tym projekcie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa pojawiły się całkowicie nowe przepisy, dotyczące choćby spółki pod nazwą Polskie 5G czy funduszu celowego na rzecz strategicznej sieci bezpieczeństwa. Dlatego potrzebne są ponowne konsultacje – ocenia prof. Maciej Rogalski, rektor Uczelni Łazarskiego. Jak podkreśla, już przy poprzednich wersjach nowelizacji były zgłaszane liczne uwagi z rynku, ale zostały one uwzględnione tylko w niewielkim stopniu. Aktualna wersja projektu nadal zawiera więc szereg wad prawnych i jest wątpliwa pod kątem zgodności z międzynarodowym, unijnym, a nawet polskim prawem.

Bankowość

Kredytobiorcy rezygnują z procesów frankowych w obawie przed wysokimi kosztami. Teraz będą mogli je wytoczyć bez kosztów i opłat początkowych

– Orzecznictwo sądowe jest w tej chwili bardzo przyjazne sprawom konsumenckim – mówi Anna Lengiewicz z kancelarii LWB Lengiewicz Wrońska i Wspólnicy. W sprawach sądowych dotyczących tzw. polisolokat i kredytów frankowych szanse na wygraną sięgają nawet 80–90 proc. Jednak większość konsumentów nie podejmuje żadnych kroków, aby odzyskać swoje pieniądze, obawiając się utraty kolejnych środków na opłacenie prawników i kosztów sądowych. W tym miesiącu ruszył dedykowany im program RePlan, który zapewnia finansowanie takich spraw. Kredytobiorca może w nim liczyć na obsługę prawną i pełne pokrycie kosztów postępowania, a wynagrodzenie zapłaci tylko w przypadku wygranej sprawy.

Transport

Drony przyszłością rynku usług transportowych. Dzięki nim przesyłki mogą być tańsze nawet o 80 procent

Na lotniskach całego świata coraz częściej wykorzystywane są drony cargo. Użycie ich do transportu nawet kilkuset kilogramowych paczek  pozwala obniżyć koszt nawet o 80 proc. Bezzałogowce są już używane między innymi w Australii do dystrybucji leków dla mieszkańców terenów wiejskich. Spółka wyspecjalizowana w transporcie dronowym działa także w Polsce, na lotnisku w Katowicach. Zdaniem analityków rynek logistyki z użyciem dronów wzrośnie w ciągu kilku lat niemal trzykrotnie.

Problemy społeczne

Kolejna pandemia może się pojawić już za sześć–osiem lat. Obecna ujawniła braki w systemie zarządzania kryzysowego

Pandemia COVID-19 pokazała, że polski system ochrony zdrowia nie jest przygotowany na kolejny kryzys o takiej skali – wskazują eksperci Instytutu Jagiellońskiego i postulują systemowe reformy. W raporcie „Jak przygotować polską ochronę zdrowia na kolejne epidemie?” rekomendują wdrożenie 100 działań niezbędnych, żeby przygotować się na wypadek kolejnego zagrożenia epidemicznego. To m.in. efektywniejsze zarządzanie kadrami medycznymi, implementacja technologii mobilnych i rozwiązań IT przydatnych w walce z pandemią, ale i opracowanie odpowiednich strategii komunikacji na czas kryzysu, aby przeciwdziałać manipulacjom opinii publicznej.