Indeks Koniunktury PMR dla szpitali najwyższy w jednostkach publicznych
Marketing
PMR
Królewska 57
30-081 Kraków
marketing|pmrcorporate.com| |marketing|pmrcorporate.com
12 340 51 00
www.pmrmarketexperts.com
Według badań przeprowadzanych przez PMR na rynku szpitalnym na przestrzeni ostatnich prawie 10 lat, sytuacja na rynku lecznictwa zamkniętego była najgorsza na jesieni 2020 r. Dotyczy to wszystkich typów szpitali: publicznych, niepublicznych – operujących jako spółki z udziałem Skarbu Państwa lub jednostek samorządu terytorialnego oraz prywatnych. Wpływ na taką sytuację miało nie tylko ograniczenie procedur w związku z epidemią koronawirusa, ale również rosnące zadłużenie, nieadekwatne do postępu w medycynie finansowanie, jak również brak stymulantów dla rozwoju prywatnych inicjatyw, wynika z najnowszego raportu PMR „Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2021. Plany inwestycyjne i analiza porównawcza województw”.
Większość szpitali wskazuje na pogorszenie sytuacji finansowej w 2020 r.
W przypadku pytań o obecną sytuację finansową szpitala (jesień 2020 r.) w porównaniu do poprzedniego roku prawie 60% menedżerów szpitali odpowiada, że sytuacja jest gorsza. W ostatnich latach nie doszło w przypadku wielu procedur do zmiany wycen, a trudną sytuację szpitali w Polsce pogorszył kryzys spowodowany przez epidemię koronawirusa.
Wśród szpitali publicznych odsetek jednostek wskazujących na gorszą sytuację niż w roku 2019 jest jednak najniższy (37% ocenia ją jako zdecydowanie lub nieco gorszą). Przyczyną może być tutaj m.in. przyjmowanie przez nich najcięższych przypadków, których leczenie nie mogło być odłożone. W związku z tym zabezpieczyły one część przychodów, które były tracone przez jednostki wykonujące częściej procedury planowe.
Szpitale prywatne najbardziej poszkodowane?
Wskaźnik Koniunktury PMR na rynku szpitalnym osiąga obecnie najniższy poziom w prywatnych jednostkach, porównując go do innych rodzajów szpitali (publicznych i przekształconych). W roku 2020 osiągnął on poziom -5,7; przy najniższej możliwej wartości wskaźnika na poziomie -15. Jest to najgorszy wynik w całym okresie pomiaru (od 2012 r.). Wynika to z faktu przeprowadzania przez szpitale prywatne dużego odsetka procedur planowych, które musiały być w 2020 r. przełożone lub odwołane, jak również z recesji gospodarczej, która negatywnie wpływa na siłę nabywczą potencjalnych pacjentów prywatnego szpitalnictwa.
Dodatkowo, z analizy wysokości wskaźnika na przestrzeni ostatnich lat widać wyraźnie, że koniunktura na rynku prywatnych szpitali pogarsza się od początku 2017 r., kiedy jasne już były założenia funkcjonowania sieci szpitali. W wyniku jej wprowadzenia część szpitali prywatnych straciła kontrakty, trudniejsze jest również wejście do publicznego systemu finansowania.
Szczegółowe informacje o wynikach finansowych szpitali i ich planach inwestycyjnych znajdują się w raporcie PMR: Rynek szpitali publicznych i niepublicznych w Polsce 2021 ► https://bit.ly/3bkPUFg
Najnowsze materiały prasowe firmy PMR można znaleźć na naszej stronie ► https://www.pmrmarketexperts.com/press-room/
KONTAKT DLA MEDIÓW
marketing@pmrcorporate.com
BCC: Ochrona zdrowia nadal nie jest priorytetem rządu
Aurumaris Professional zdobywa zaufanie gabinetów kosmetycznych
74% Polaków popiera zmiany w medycynie pracy
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Handel
Konsumenci w sieci narażeni na długą listę manipulacyjnych praktyk sprzedażowych. Zagraniczne platformy wymykają się unijnym regulacjom
Wraz z pojawieniem się na polskim i europejskim rynku platform sprzedażowych spoza UE rośnie też liczba przypadków stosowania tzw. dark patterns, czyli manipulacyjnych technik sprzedażowych. Nowe regulacje UE – w tym rozporządzenie w sprawie jednolitego rynku usług cyfrowych oraz akt o usługach cyfrowych – mają lepiej chronić przed nimi konsumentów, a podmiotom stosującym takie praktyki będą grozić wysokie kary finansowe. Problemem wciąż pozostaje jednak egzekwowanie tych przepisów od zagranicznych platform, które wymykają się europejskim regulacjom. – To jest w tej chwili bardzo duże wyzwanie dla całego rynku cyfrowego, że w praktyce regulacje nie dotyczą w takim samym stopniu wszystkich graczy – mówi Teresa Wierzbowska, prezeska Związku Pracodawców Prywatnych Mediów.
Fundusze unijne
Europejscy młodzi twórcy w centrum polskiej prezydencji w Radzie UE. Potrzebne nowe podejście do wsparcia ich karier
Wsparcie startu kariery młodych artystów i debata nad regulacjami dla sektora audiowizualnego, które będą odpowiadać zmieniającej się rzeczywistości technologicznej – to dwa priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE z zakresu kultury. Najbliższe półrocze będzie także okazją do promocji polskich twórców w państwach członkowskich i kandydujących, a współpraca z artystami z innych krajów ma pokazać, że kultura może łączyć i być platformą dialogu międzynarodowego.
Ochrona środowiska
Tylko 1 proc. zużytych tekstyliów jest przetwarzanych. Selektywna zbiórka może te statystyki poprawić
Wraz z nowymi przepisami dotyczącymi gospodarki odpadami od stycznia 2025 roku gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.