Jak wesprzeć odporność po zakończonej antybiotykoterapii
Jesień to okres, w którym szczególnie należy zwrócić uwagę na odporność dzieci. Głównie jest to widoczne, gdy dziecko po raz pierwszy idzie do przedszkola lub żłobka. Mając kontakt z dużą liczbą rówieśników, stresując się pierwszymi dniami bez obecności rodziców i nie przestrzegając zasad higieny, niejednokrotnie musi odwiedzić lekarza i zostać w domu. Po zakończonej antybiotykoterapii warto dodatkowo wspierać odporność naszego dziecka, aby mogło cieszyć się z beztroskiego przebywania w przedszkolu z rówieśnikami. Jak to zrobić? Podpowiadamy.
Dieta
Wpływ diety na organizm jest oczywisty. Należy pamiętać, że zrównoważony sposób żywienia i zdrowy tryb życia mają istotne znaczenie. W okresie jesienno-zimowym zarówno dzieci, jak i dorośli powinni zadbać o to, aby w codziennym menu nie zabrakło probiotyków oraz prebiotyków. Probiotyki, czyli produkty zawierające żywe kultury dobrych bakterii, to przede wszystkim kiszonki oraz fermentowane produkty mleczne. Prebiotyki z kolei stanowią niezbędne pożywienie dla bakterii probiotycznych. Są to m.in. cebula, czosnek i gotowane ziemniaki, owoce i kasze. Wzbogacając nasz jadłospis o zdrowe produkty, unikajmy przy tym produktów o dużej zawartości cukrów. Niech zastąpią je pieczone owsianki, suszone owoce, pokrojone soczyste jabłka i chrupiące marchewki.
Gardło, nos i uszy
Mikroflora górnych dróg oddechowych jest równie istotna, a po dłuższej nieobecności i powrocie dziecka do przedszkola warto wziąć pod uwagę jedyny w Polsce preparat zawierający szczep Streptococcus salivarius K12 w formule Bactoblis®1, suplement diety ENTitis, z którego efektów stosowania jest zadowolonych aż 99% lekarzy i 95% matek2.
ENTitis – specjalistyczny produkt wspierający odporność3 jest przeznaczony dla niemowląt od 6 miesiąca życia, dzieci oraz dorosłych. Entitis dla dzieci powyżej 3 roku życia i dorosłych w postaci pastylek do ssania należy stosować przez 3 miesiące. Tuż przed snem, już po umyciu zębów, trzeba wyssać jedną tabletkę preparatu. W przypadku dzieci od 6 miesiąca życia do 3 roku życia suplement diety ENTitis Baby w postaci proszku należy podawać na smoczku lub powoli łyżeczką.
- ENTitis zawiera szczep Streptococcus salivarius K12 w formule Bactoblis® oraz witaminę D, która przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego. Bactoblis® jest zarejestrowanym znakiem towarowym Pharmextracta S.P.A. i licencjonowanym wyłącznie przez Bluestone Pharma GmbH. Bactoblis® to produkt w postaci wolno rozpuszczającej się tabletki doustnej zawierającej nie mniej niż 1 miliard jednostek tworzących kolonię szczepu Streptococcus salivarius K12.
- Na podstawie badania QAH realizowanego w 2015 roku w Polsce na próbie 368 lekarzy, którzy włączyli do badania 10 532 pacjentów. Na pytanie "Jak ocenia Pan/Pani efekt zastosowania preparatu ENTitis u swoich pacjentów" - 99% lekarzy odpowiedziało "bardzo dobrze" lub "dobrze". „Na pytanie Jak Pana/Pani pacjenci ocenili ogólny efekt działania produktu ENTitis? 95% odpowiedziało „bardzo dobrze” lub „dobrze”.
- Właściwości produktu wynikają z działania składników. ENTitis zawiera witaminę D, która pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego oraz szczep Streptococcus salivarius K12 w formule Bactoblis®. Di Pierro F. i wsp. Expert Opin Biol Ther. 2013 Mar;13(3):339-43.
Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Zrównoważona dieta i zdrowy tryb życia są istotne dla zachowania zdrowia.

Wpływ stosowania pestycydów na zdrowie ludzi i środowisko

Organizacje kobiece apelują do Ministerstwa Zdrowia o działania na rzecz dostępu do antykoncepcji awaryjnej

Zrób sercu przysługę tego lata
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii

Jedynka Newserii

Konsument

Tylko 35 proc. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ możliwe do osiągnięcia przed 2030 r. Potrzebna ściślejsza współpraca międzynarodowa
Jak wynika z raportu ONZ, choć w ciągu ostatniej dekady dzięki dążeniu do realizacji przyjętych celów udało się poprawić życie milionów ludzi na całym świecie, to jednak tempo zmian pozostaje zbyt wolne, by dało się je osiągnąć do 2030 roku. Postęp hamują przede wszystkim eskalacja konfliktów, zmiana klimatu, rosnące nierówności i niewystarczające finansowanie. Jak wynika ze sprawozdania Parlamentu Europejskiego, problemem jest także brak ścisłej współpracy międzynarodowej i sceptyczne podejście niektórych państw ONZ.
Przemysł spożywczy
UNICEF: Wszystkie dzieci poniżej piątego roku życia w Gazie cierpią z powodu niedożywienia. Sytuacja jest katastrofalna

Ataki Izraela na Strefę Gazy i jej izolacja doprowadziły do całkowitego załamania podstawowych usług i ograniczenia możliwości dostaw i dystrybucji pomocy humanitarnej – wskazuje UNICEF. W efekcie setki tysięcy Palestyńczyków są w sytuacji ciągłego zagrożenia życia i cierpią z powodu niedożywienia i głodu. Ta klęska dotyczy praktycznie wszystkich dzieci poniżej piątego roku życia. Konflikty są jednym z głównych przyczyn braku bezpieczeństwa żywnościowego, głodu i niedożywienia na świecie. Szczególnie dotyczy to Afryki i Azji Zachodniej.
Prawo
Branża ciepłownictwa czeka na unijną i krajową strategię transformacji. Liczy na większe fundusze i korzystne regulacje

Komisja Europejska zapowiedziała rozpoczęcie w I kwartale 2026 roku prac nad strategią dla ciepłownictwa i chłodnictwa. Nad tym strategicznym dokumentem w zakresie ciepłownictwa pracuje także polski rząd. Branża podkreśla, że obie te strategie będą miały kluczowe znaczenie dla trwającej transformacji w ciepłownictwie, czyli przyszłości ogromnych inwestycji, które czekają sektor do 2050 roku. Jednocześnie apeluje o większe wsparcie tego procesu ze środków publicznych.
Partner serwisu
Szkolenia

Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.