Jak zastąpić przerwę na „dymek” w pracy?
Co pracownicy robią w czasie przerwy? Wielu z nich niestety wykorzystuje ją na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. To moment, w którym mogą odreagować sytuacje stresowe, poznać plotki z życia firmy lub po prostu wyjść poza miejsce pracy. Istnieją jednak ciekawsze alternatywy, przy tym na pewno dużo zdrowsze. Podpowiadamy, jak zastąpić przerwę na przysłowiowego „dymka”.
Zwykle palenie służy zaspokojeniu jakiejś potrzeby np. rozładowania napięcia, zapewnienia sobie chwili relaksu. Czasem jednak sięgamy po papierosa rutynowo np. po posiłku, wychodząc z domu, podczas stresowych sytuacji w pracy. Te nawyki można zastąpić innymi.
W ramach projektu „Nie palę, bo…” pokazujemy zdrowe alternatywy, które pomogą zastąpić przerwę na palenie wyrobów tytoniowych i powiązanych. Podstawą jest oczywiście motywacja. Głód nikotynowy da się przezwyciężyć wtedy, gdy zlikwidujemy pozytywne skojarzenia związane z papierosami i uwolnimy nasze myśli od chęci zapalenia. Dostępnych jest wiele metod, które pomogą poradzić sobie z fizyczną i psychiczną potrzebą palenia – mówi Patrycja Kosińska z Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP, realizatora projektu „Nie palę, bo…”.
Aktywność fizyczna podczas pracy jest wskazana. Można zrobić kilka prostych ćwiczeń na krześle lub w pozycji stojącej, albo po prostu wybrać się na krótki spacer. W rzucaniu palenia pomagają również zdrowe przekąski. Zielone smoothie, kolorowy sok lub pyszne owoce i warzywa czy pożywna kanapka. W ten sposób zastąpimy głód i zajmiemy myśli czymś przyjemnym. Można również wypić szklankę wody. Odpowiednie nawodnienie wpływa na samopoczucie, metabolizm, cerę, a także koncentrację.
Pracując przy biurku możemy zrobić sobie przerwę na małe porządki – poukładać rzeczy, przetrzeć monitor. To na pewno poprawi nasze samopoczucie. Można też zaplanować dzień. Warto zapisać najważniejsze zadania oraz myśli w kalendarzu. Wtedy udowadniamy sobie, że panujemy nad swoimi obowiązkami. Książka to również dobry pomysł. Czytając inspirującą lekturę podczas 5 minutowej przerwy można się dobrze zrelaksować.
Warto też pilnować swojego oddechu. Krótkie ćwiczenia oddechowe pomogą się odstresować, wzmocnią przeponę i odciążą mięśnie szyi. Wystarczy 5 minut każdego dnia.
Dla kobiet sposobem może być odświeżający makijaż. Zamiast zatruwać cerę dymem papierosowym można zrobić sobie mały zabieg kosmetyczny. Wystarczy wziąć ulubiony krem odżywczy lub po prostu kosmetyczkę z podstawowym zestawem do makijażu.
Dobrym pomysłem jest znalezienie partnera w rzucaniu palenia. Razem można korzystać z przerwy w zdrowy sposób i robić choćby wspólne ćwiczenia. Przy ciągłym braku czasu dla najbliższych, można go wygospodarować właśnie rezygnując z przerwy na „dymek.
Najważniejsze jest natomiast, aby doceniać swoje sukcesy i koncentrować się na korzyściach jakie przynosi rzucenie palenia. Nie warto pozwalać, aby to nałóg rządził naszym życiem.
Wielkie rabaty na dermokosmetyki do -50% z okazji Black Weeks w Ziko Dermo. Odk
Medical Inventi podpisuje umowę o współpracy z Uniwersytetem Bolońskim
Weź żelazo na poważnie. Słuchaj swojego ciała
Kalendarium
Więcej ważnych informacji
Jedynka Newserii
Jedynka Newserii
Infrastruktura
Budowa sieci szybkiej łączności dla polskiej energetyki wchodzi w kolejny etap. Czas usuwania awarii będzie krótszy
Spółka PGE Dystrybucja podpisała z firmą Ericsson umowę na dostawę blisko 600 systemów zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych węzłów agregacyjnych w ramach Programu LTE450. Jest to już ostatni kontrakt na dostawę kluczowych składników sprzętu telekomunikacyjnego sieci LTE450. Jego realizacja ma umożliwić budowę sieci o kluczowym znaczeniu dla sektora energetycznego, co przyspieszy jego cyfryzację.
Ochrona środowiska
Wzmocniona ochrona ponad 1,2 mln ha lasów. Część zostanie wyłączona z pozyskiwania drewna
Lasy Państwowe przedstawiły plan zwiększenia ochrony dla 17 proc. terenów leśnych, którymi zarządzają. To w sumie ponad 1,2 mln hektarów, z których 0,5 mln ha ma być całkowicie wyłączone z pozyskania drewna. Dodatkowa ochrona obejmie najcenniejsze przyrodniczo lasy w Polsce, w tym m.in. nadleśnictwa Puszczy Białowieskiej i najstarsze lasy w Polsce. Przedstawiciele LP podkreślają, że propozycja jest bezpieczna gospodarczo, ponieważ uwzględnia potrzeby przemysłu drzewnego i lokalnych mieszkańców.
Telekomunikacja
M. Wąsik: Potrzeba twardej reakcji UE na uszkodzenie kabli na Bałtyku. To element wojny hybrydowej
– Nie pohukiwanie w Parlamencie Europejskim, ale twarde sankcje, które Komisja powinna jak najszybciej zaproponować – mówi Maciej Wąsik, europoseł z PiS, zapytany o potrzebną reakcję państw Unii Europejskiej na uszkodzenie kabli biegnących na dnie Morza Bałtyckiego. Jak podkreśla, nikt nie ma wątpliwości, że to element wojny hybrydowej prowadzonej przez Rosję. Dlatego potrzebna jest jednolita i silna odpowiedź UE oraz większe wsparcie dla Ukrainy.
Partner serwisu
Szkolenia
Akademia Newserii
Akademia Newserii to projekt, w ramach którego najlepsi polscy dziennikarze biznesowi, giełdowi oraz lifestylowi, a także szkoleniowcy z wieloletnim doświadczeniem dzielą się swoją wiedzą nt. pracy z mediami.